[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۲
  • دوره جدید

مشکلات زیاد است و کمک‌ها نمودی ندارد ، روزنامه شیراز نوین

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی‌ در مورد تأمین پاداش پایان خدمت فرهنگیان گفت: با اقدامات انجام شده، پاداش پایان خدمت فرهنگیان تا پایان سال 96 پرداخت شده است اما ممکن است پرداخت این پاداش برای فرهنگیانی که در سال 97 بازنشسته شده‌اند به سال 98 موکول ‌شود.
به گزارش ایرنا محمد جواد جمالی، دوشنبه در اجلاس رؤسای اداره‌های آموزش و پرورش استان فارس در شیراز با اشاره به وجود برخی تفاوت‌ها در میزان پاداش پایان خدمت کارکنان دولت، بیان داشت: این تفاوت‌ها در برخی موارد چشمگیر هستند و باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد.
وی، گفت: متأسفانه آموزش و پرورش، وارث مشکلاتی است که شاید برخی از آنها از قبل از انقلاب اسلامی ‌شروع شده و همچنان ادامه دارد که از جمله آنها مشکلات اقتصادی و کسری بودجه است. 
سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی، افزود: آموزش و پرورش همواره به طور متوسط 10 درصد کاهش بودجه داشته است که این کسری به سال‌های بعد منتقل ‌شده و مشکلاتی برای مدیران ایجاد کرده است.
جمالی، با بیان اینکه در حال حاضر هیچ وزارتخانه‌ای به اندازه آموزش و پرورش اهمیت ندارد، اظهار داشت: براساس آمار موجود، نزدیک به 975 هزار نفر در آموزش و پرورش خدمت می‌کنند و با وجود اینکه بودجه این وزارتخانه افزایش یافته است لیکن رقم اختصاص‌ یافته در مقایسه با اعتبارات سایر نهادها چشمگیر نیست. 
نماینده مردم شهرستان فسا در مجلس شورای اسلامی ‌با اشاره به پاره‌ای از مشکلات حوزه آموزش و پرورش گفت: سرانه دانش آموزی و نیازهای مدارس شبانه روزی، به ویژه در زمینه تغذیه دانش آموزان از جمله مواردی است که شاید آنگونه که باید به آن توجه نشده است و این نهاد در حوزه تأمین اعتبارات با مشکلاتی مواجه است. 
جذب نیرو در آموزش و پرورش تخصصی شود
جمالی در باره مشکلات جذب و به کارگیری نیروهای حق التدریس بیان کرد: برخی از مشکلات مربوط به نیروهای حق التدریس تا قبل از سال 91 تا حدود زیادی حل شده است اما ضروری است موضوع تأمین نیروی انسانی در آموزش و پرورش تخصصی شود.
وی، عملکرد وزارت آموزش و پرورش را در 40 سال گذشته مثبت ارزیابی کرد و افزود: ایجاد شرایط مطلوب برای تحصیل دانش آموزان روستایی و توسعه فضاهای آموزشی و پرورشی از اقدامات مهم این وزارتخانه بوده است.
کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش فارس
مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس هم در این نشست گفت: دولت تدبیر و امید به فرهنگیان، به ویژه در زمینه معیشت توجهی ویژه داشته است به گونه ای که در بودجه سال 98 اعتبارات آموزش و پرورش 2: 13درصد افزایش یافته که این رقم با وجود تنگناهای مالی دولت شایان توجه است. 
علی عسکر نجفی ادامه داد: در سال 96 اعتبارات آموزش و پرورش 43 هزار میلیارد تومان بود و امسال به 56 هزار و 600 میلیارد تومان رسیده است.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس بیان کرد: با توجه به گستردگی این نهاد، هر میزان کمکی که به این مجموعه شود چندان نمودی ندارد و این خود اسباب نارضایتی شده است و امیدواریم با فرهنگ ‌سازی و تغییر نگرش، بتوانیم دیدگاه فرهنگیان را نسبت به مسایل آموزش و پرورش تغییر دهیم. 
نجفی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: آموزش و پرورش فارس مهرماه 97 را با کمبود هشت هزار و 500 نفری نیروی انسانی آغاز کرد و به همین سبب متحمل دشواری‌های بسیاری شد.
وی، از کمبود هزینه برای برون‌سپاری فعالیت‌های فنی حرفه‌ای، فرسودگی تجهیزات در هنرستان‌ها، لزوم تخریب و بازسازی فضاهای آموزشی فرسوده، به کارگیری مجدد بازنشسته‌ها به علت کمبود نیرو و همچنین عدم به‌کارگیری و جذب نیروهای جوان و دانش آموخته به عنوان مهمترین مشکلات این اداره کل یاد کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی