[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

برنامه‌ریزی برای مدیریت تغییر، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: تولید و صادرات پایدار به ایجاد اشتغال پایدار می‌انجامد و ما باید در این مسیر حرکت کنیم.
به گزارش شیراز نوین به نقل از ایرنا، جمال رازقی در چهارمین همایش ملی توسعه اقتصادی با موضوع توسعه، فقر و رفاه اجتماعی در شیراز افزود: وقتی می‌گوییم کشوری توسعه یافته است یعنی آن کشور در همه ابعاد اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی رشد یافته باشد و شهروندان آن از بیمه، تحصیلات رایگان، رفاه اجتماعی، امنیت روانی و بهداشت و درمان مناسب برخوردار باشند.
وی ادامه داد: بر اساس آمار ارائه شده، در پایان اسفندماه سال گذشته حدود 60 درصد جمعیت کشور زیر خط فقر قرار گرفتند که قطعا با توجه به تحولات و اتفاقاتی که در ماه‌های نخست امسال در اقتصاد کشور روی داد بر تعداد این افراد نیز افزوده شده است.
او اظهار داشت: بحث این است که چرا با وجود امکانات فراوان، معادن، نیروی تحصیل کرده و درآمدهای نفتی، شرایط در کشور اینگونه است؟ آیا استراتژی‌ها، سیاست گذاری‌ها و بودجه کشور به سمت حذف فقر در کشور پیش می‌رود؟ رئیس اتاق بازرگانی فارس افزود: تحریم‌ها فرصت مناسبی بود تا بتوان اقتصاد کشور را از محوریت نفت خارج کرد و به کاری که بتواند برای کشور تولید ثروت کند پرداخت اما این اتفاق نیفتاد و علت هم این است که دولتمردان ما فکر کردند که توزیع ثروت به جای اینکه دست بخش خصوصی باشد توسط خودشان انجام شود. او اضافه کرد: چرا حاضر نمی‌شویم به رقم تأکیدهای مکرر رهبر معظم انقلاب به تولید ثروت در کشور بپردازیم، چرا سیاست گذاران و دولت و مجلس به این سمت نمی‌روند؟ رازقی گفت: به رغم همه مسائل و مشکلات نباید از وضعیت موجود ناامید شویم چرا که این کشور متعلق به همه ماست و باید همه برای پیشرفت و بهبود شرایط آن بکوشیم.
 برنامه‌های پنج‌ساله و سند توسعه 
در این همایش بایزید مردوخی اقتصاددان گفت: شاخص‌های عملکرد در طول پنج برنامه توسعه پنج‌ساله نشان می‌دهد که با صرف هزینه‌ها و یک ربع قرن زمان، دستاوردها و عملکرد اقتصادی و اجتماعی برنامه‌های پنج ساله توسعه کشور در حد انتظار سند چشم انداز نبوده است. او ادامه داد: این در حالی است که سیاست‌ها به تصویب قانونگذار می‌رسد که دست کم این قانون برنامه برای بخش دولتی باید الزام آور باشد و پیش بینی‌هایی که صورت گرفته در آنجا باید رخ دهد.
وی، ضمن تأکید بر لزوم برنامه‌ریزی برای مدیریت تغییر گفت: یکی از مشکلات اساسی ما نظام تدبیر به معنای مجموعه قوانین حاکم در کشور و مجموعه آیین‌نامه‌ها، بخشنامه‌ها و تغییراتی است که طی این سال‌ها در ساختار دولت‌ها داشته‌ایم.
مردوخی افزود: شایستگی نظام تدبیر این است که تعیین کننده است، منظور حاکمیت قانون و قانونمندی و کیفیت قوانین و مقرراتی که وضع می‌شود و همچنین شفافیت و مبارزه با فساد و حفظ حقوق آیندگان و محیط زیست است.
او اظهار داشت: در کشور ما 160 دستگاه و مرجع ایجاد قانون و مقررات وجود دارد که رقم بسیار بالایی است.
مردوخی اضافه کرد: گفته می‌شود که یک هزارو 700مجوز در یک سامانه در وزارت دارایی ثبت شده که اگر کار و فعالیتی بنا است شکل گیرد باید بخشی از این مجوزها را اخذ کند که بسیار زمان‌بر خواهد بود و ممکن است فرد از ادامه کار منصرف شود.
این اقتصاددان ادامه داد: همچنین در کشور از صدر مشروطیت تاکنون 11 هزار عنوان قانون داریم در حالی که فرانسه با 200 سال قانونگذاری تنها 2 هزار و 800 قانون دارد. وی ضمن تأکید بر لزوم تهیه یک برنامه بلند مدت آینده پژوهی افزود: ما الان نمی‌توانیم تصور این را داشته باشیم که پنج سال آینده اوضاع اقتصادی کشور چگونه خواهد بود و چگونه باید باشد، بنابراین لازم است که به برنامه ریزی برای مدیریت تغییر رأی دهیم که در نهایت به نفع کشور باشد.
مردوخی گفت: باید راهی پیدا کنیم که اگر زمانی صرف می‌شود و یک دولت چهار سال تلاش می‌کند در طول آن چهار سال دستاوردهای مطلوبی داشته باشیم.
او افزود: امروز در کشور 54 فرودگاه وجود دارد که ظاهراً فقط 2 فرودگاه اقتصادی است و بقیه برای مردم و دولت هزینه‌بر است.
 بدون عرضه دلار و سکه دولتی هم می‌توان تورم و فقر را کاهش داد
اقتصاددان و محقق حوزه فقرزدایی هم گفت: تجربه دیگر کشورها نشان می‌دهد که بدون دلار و سکه دولتی هم می‌توان در بسیاری از شاخص‌ها از جمله تورم، فقر و بیکاری به میانگین جهانی نزدیک شد و آنها را کاهش داد.
میثم ‌هاشم خانی افزود: دولت اخیراً 160 هزار میلیارد تومان یارانه در قالب دلار دولتی به وارد کنندگان پرداخت کرد، در بهار و تابستان امسال 9 هزار میلیارد تومان یارانه به مسافران خارجی اختصاص داد که این عدد در حقیقت یک وام بلاعوض به کشورهای توریست‌پذیر از جمله مالزی و ترکیه بود و 12 هزار میلیارد تومان یارانه نیز با هدف کنترل قیمت سکه به خریداران سکه داده شد.
 وی ادامه داد: براساس آمار پیمایش بودجه خانوار سال 96 مرکز آمار ایران، در 52 درصد فقیرترین دهک درآمدی جامعه (هشت میلیون نفر) هیچ فرد شاغلی در خانوار وجود ندارد، در 32 درصد خانوار این دهک هیچ فردی باسوادی نیست و میانگین هزینه ماهانه هریک از این خانوارها برای آموزش فرزندانشان سه هزار تومان است. او افزود: بنابراین می‌بینیم که پرداخت این یارانه‌ها که از آنها می‌توان به عنوان یارانه سیاه و فقرساز یاد کرد نه تنها کمکی به کاهش تورم و فقر نکرد بلکه آنها را تشدید هم کرد.‌ هاشم خانی اضافه کرد: یارانه‌ای که به دلار برای کنترل قیمت آن داده می‌شود یارانه سیاهی است که جز رفتن پول در جیب عده‌ای نتیجه دیگری ندارد و در بودجه و محل تأمین آن هیچ شفافیتی وجود ندارد.
این اقتصاددان و محقق حوزه فقرزدایی اظهار داشت: به جز دلار دولتی، از دیگر مصادق یارانه سیاه می‌توان به انرژی ارزان، وام بدون بهره، مواد اولیه ارزان، زمین رایگان، معافیت‌های مالیاتی قانونی و غیر قانونی و بیش استخدامی ‌ادارات اشاره کرد.
وی افزود: در مقابل یارانه سیاه، یارانه سپید وجود دارد که می‌توان به اختصاص به جا و مناسب آنها، کاهش فقر را رقم زد.‌ هاشم خانی، در خصوص برنامه ملی (فقرزدایی با بودجه صفر) هم گفت: این برنامه به مجموعه سیاستگذاری‌هایی گفته می‌شود که بار بودجه‌ای آن برای دولت بسیار ناچیز است اما تأثیر آن در فقرزدایی بسیار زیاد است.
 برای کاهش نابرابری‌های اقتصادی باید اقدام جدی شود
عضو هیئت علمی‌ دانشگاه علامه طباطبایی هم، ضمن تأکید بر لزوم توزیع عادلانه منابع در کشور گفت: ایجاد نابرابری زیاد در کشور ما قابل تحمل نیست و باید برای کاهش این بابرابری‌ها فکری کرد و اقدام جدی انجام داد. علی سرزعیم افزود: امروز مردم ما ناراحت و ناراضی هستند و امید آنها کم است و علتش وجود مشکلات بسیاری است که باعث کاهش رفاه و گسترش فقر شده است. وی ادامه داد: امروز فقر به یک پدیده جدی در کشور به ویژه استان‌های مرزی تبدیل شده و قابل انکار هم نیست. او اظهار داشت: مردم از نابرابری‌ها به شدت شاکی هستند و این نارضایتی حتی در آن دسته از افرادی هم که از رفاه نسبی برخوردار هستند وجود دارد و وقتی که از آنها سؤال می‌شود که چرا نارضایتی دارید به طبقات بسیار مرفه اشاره می‌کنند که فاصله بسیار زیادی از نظر برخورداری از امکانات با سایر گروه‌ها و طبقات اجتماعی دارند.
سرزعیم گفت: بنابراین بیکاری، فساد و تبعیض مهمترین مشکلاتی هستند که نارضایتی توده مردم را شکل می‌دهند. وی اضافه کرد: میانگین رشد اقتصادی از ابتدای انقلاب تاکنون کمتر از سه درصد بوده در حالی که در دهه 40 بیش از 10 درصد رشد اقتصادی در کشور داشته ایم. وی گفت: جامعه ما ظرفیت و تحمل نابرابری زیاد را ندارد و باید در جهت گسترش عدالت در جامعه گام برداشت. این عضو هیئت علمی‌ دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: هم‌اینک در کشور با رشد پایین در اقتصاد مواجه هستیم و روند توسعه آنگونه که باید نیست که علت آن را می‌توان در غیرمولد بودن سرمایه‌گذاری‌های انجام شده چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی جست و جو کرد.
چهارمین همایش ملی توسعه اقتصادی با موضوع توسعه، فقر و رفاه اجتماعی را اتاق بازرگانی، صنایع و معدن و کشاورزی فارس برگزار کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی