[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۴
  • دوره جدید

نرخ تعیین شده‌ نفت در بودجه ۹۸ معقول است، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون انرژی با بیان اینکه وزارت نفت در شرایط کنونی نمی‌تواند برنامه چندانی برای توسعه صنعت نفت داشته باشد، قیمت نفت 54دلاری در لایحه بودجه 98 را نرخ معقولی دانست.
جلال میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره تحقق اهداف صنعت نفت در لایحه بودجه 98 اظهار داشت: زمانی که بودجه سال جاری را می‌بستیم، قیمت‌ها پایین بود یا زمان بودجه‌بندی در سال 95 برای سال 96 نیز قیمت نفت روی 47دلار بود؛ اما آن زمان با توافق اوپک و غیراوپک برای کاهش سقف تولید، قیمت‌ها به رقم مطلوب‌تری رسید. اکنون هم قیمت نفت 54دلاری، نرخ معقولی است. ضمن اینکه رقم یک میلیون و 400هزار بشکه‌ای که برای صادرات در نظر گرفته شده نیز مناسب است.
وی افزود: در حال حاضر تلاش وزارت نفت برای حفظ تولید موجود است و نگرانی‌ها بابت تولید و صادرات میعانات گازی نیز با افتتاح فاز 2 و 3 ستاره خلیج فارس حل می‌شود. به این ترتیب، بخش عمده میعانات صرف پالایش می‌شود و مابقی را باید ببینیم که وزارت نفت چگونه خود را با تحولات جدید وفق می‌دهد.
این عضو کمیسیون انرژی با بیان اینکه وزارت نفت در شرایط کنونی نمی‌تواند برنامه چندانی برای توسعه صنعت نفت داشته باشد، تصریح کرد: طی چند سال اخیر این وزارتخانه سعی کرد الگوی قراردادها را که بیع متقابل و پیمانکاری بوده با توجه به تغییراتی که در نوع قراردادهای کشورهای همسایه مثل آذربایجان، ترکنمستان، عراق و کویت انجام  شده بود برای مجاب کردن شرکت‌های خارجی و ایجاد انگیزه در آن‌ها برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران تغییر دهد. بنابراین تجدید نظرهایی در الگوهای قدیمی قراردادها انجام شد؛ ولی در عمل به دلیل فضای بین‌المللی، تهدیدهای گاه و بیگاه آمریکا و همچنین مخالفت‌های برخی داخلی‌ها به جایی نرسید و شرکت‌های بزرگ نیامدند یا اگر آمدند، خیلی زود پروژه را ترک کردند.
وی گفت: البته مذاکرات برجام طول کشید و وقتی هم شرایط برای امضای قرارداد با شرکت‌های بزرگ مهیا شد، آرام کردن فضا برای اجرایی شدن قرارداد بسیار زمان برد، در نهایت هم که ترامپ روی کار آمد و عملاً فرصت‌ها از دست رفت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی