[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۴
  • دوره جدید

مصرف قلیان در دختران دانشجو ۱۰برابر شده است، روزنامه شیراز نوین

رئیس شبکه ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیرگفت: 35 تا 40درصد دانشجویان کشور تجربه مصرف قلیان را دارند و مصرف این ماده دخانی در دختران دانشجو 10‌برابر افزایش یافته است.
به گزارش خبرنگار حوزه سلامت ایرنا، محمدرضا مسجدی افزود: 20 تا 25‌درصد دانش‌آموزان دبیرستانی در کشور نیز تجربه مصرف قلیان را دارند و مصرف دخانیات در نسل جوان ما سرسام‌آور افزایش مى‌یابد.
وی اظهار داشت: همچنین 24‌درصد مردان و 2.4‌درصد زنان در کشور سیگار مى‌کشند و متأسفانه کنترل دخانیات با جدیت دنبال نمى‌شود.
مسجدی گفت: عرضه قلیان از راه‌های معمول خارج شده است و در فضای مجازی با تبلیغات فریبنده قلیان با طعم‌های مختلف و بسته‌بندی‌های متنوع در 24‌ساعت شبانه‌روز عرضه مى‌شود و این مسئله بسیار نگران‌کننده است.
دبیرکل جهانی مبارزه با دخانیات اظهار داشت: نتایج یک مطالعه در مراکز ترک اعتیاد زاهدان نشان مى‌دهد 90‌درصد معتادان اعتیادشان را با سیگار و قلیان آغاز کردند. ما در کشور دو میلیون و 700‌هزار معتاد داریم که در سن جوانی و میانسالی هستند.
* چرا توتون و سیگار هیچ‌وقت تحریم نمى‌شود؟
مسجدی تصریح کرد: همه مسئولیت داریم تا اقدامات اساسی برای کاهش مصرف دخانیات انجام شود با توجه به این‌که دارو، تجهیزات پزشکی و برخی کالاها از سوی آمریکا تحریم شده‌اند سؤال این است که چرا سیگار، توتون و تنباکو هیچ‌وقت تحریم نمى‌شود و چرا آمریکا سیگار را تحریم نمى‌کند.
وی خاطرنشان کرد: دخانیات از عوامل مهم خطرزا برای بروز بیماری‌های غیرواگیر است و باید به این مسئله توجه جدی شود.
به گفته مسجدی، اکنون در کشور مشکلات ارزی داریم و برای مایحتاج مردم باید ارز مبادله‌ای در نظر یگیریم، چطور مى‌شود برای سیگار و توتون ارز مبادله‌ای تخصیص مى‌یابد، از حاکمیت باید مطالبه کنیم که این‌کار را نکند.
* تخصیص ارز مبادله‌ای برای سیگار خلاف قانون اساسی
وی افزود: این اقدام برخلاف اصول قانون اساسی است زیرا توتون و سیگار بسیار خطرزا و همراه با نابودی جامعه است و نباید به آن ارز مبادله‌ای اختصاص داده شود.
رئیس شبکه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر اضافه کرد: در حال حاضر قیمت سیگار حدود 200‌درصد گران‌تر شده ولی مالیات آن افزایشی نیافته و سودش در جیب واردکنندگان، تولیدکنندگان و واسطه‌گران مى‌رود در‌حالی‌که دولت مى‌تواند با افزایش مالیات سیگار، برای تجهیز امکانات ورزشی و رفاهی هزینه کند.
مسجدی اظهار داشت: اگر دولت به درستی از سیگار مالیات بگیرد بیش از 20‌هزار میلیارد تومان در سال مى‌شود که مى‌توان آن را به آموزش و پرورش و ورزش کشور تزریق کرد.
* بیماری‌های غیرواگیر عامل 80‌درصد علت مرگ و میر ایرانی‌ها
مسجدی گفت: 350 تا 360‌هزار مورد مرگ سالانه در کشور اتفاق مى‌افتد که 80‌درصد علت آن ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است، در سال‌های بعد از انقلاب، موفقیت‌های چشمگیری در ریشه کنی بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر شد، اما بیماری‌های غیرواگیر امروزه مشکلات فراوانی را برای مردم ایجاد کرده است.
* مرگ زیر 70‌سال زودرس است
وی افزود: فشارخون، بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها، دیابت، اختلالات عصبی و روانی و‌... باعث شده مرگ‌های زودرس برای ایرانی‌ها اتفاق بیفتد‌. ما باید کاری کنیم تا مردم زیر 70‌‌سالگی نمیرند.
رئیس شبکه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر خاطرنشان کرد: مصرف دخانیات، تغذیه نامناسب، فعالیت فیزیکی نامناسب و آلودگی هوا از مهم‌ترین عوامل بروز بیماری‌های غیرواگیر در کشور است، باید آگاهی دهیم که تولیدکنندگان مواد غذایی، مصرف نمک، شکر و روغن‌های ناسالم را در محصولات غذایی کمتر کرده یا استفاده نکنند.
مسجدی افزود: وزارت بهداشت برای کنترل بروز بیماری‌های غیر‌واگیر از طریق تغذیه سالم برنامه 10، 20 و 30‌ساله در دست اجرا دارد.
وی اضافه کرد: سرطان نیز جزو بیماری‌های غیرواگیر است که در کشور رو به افزایش است، به‌طوری که 365‌هزار بیمار سرطانی داریم و هر سال 115 تا 120‌‌هزار بیمار جدید مبتلا به سرطان شناسایی مى‌شود.
* با کنترل سیگار آمار سرطان کم مى‌شود
وی تأکید کرد: بر اساس مطالعات انجام شده اگر مصرف سیگار و قلیان را در‌کشور کنترل کنیم یک‌سوم سرطان‌های را مى‌توان کم کرد.
مسجدی، هزینه داروهای سرطان را بیش از چهار هزار میلیارد تومان در سال اعلام کرد و گفت: با گسترش مصرف قلیان در خانه‌ها نمى‌دانیم وضع ابتلا به سرطان در دانش‌آموزان، دانشجویان و دختران جوان چگونه خواهد بود.
* آلودگی هوا بیماری‌های غیرواگیر را افزایش داده است
وی، آلودگی هوا را از دیگر عوامل خطرزا برای بیماری‌های غیر‌واگیر اعلام کرد و افزود: 20‌شهر کشور گرفتار آلودگی هوا هستد و 30میلیون جمعیت نیز در معرض ریزگردها قرار دارند. دولت باید برای کاهش آلودگی هوا فکر اساسی کند.
به گفته مسجدی، 45‌درصد افرادی که فشار خون دارند از بیماری خود بی اطلاع هستند. 10‌میلیون نفر آسم دارند که این بیماری‌ها ناشی از کم‌تحرکی، مصرف نمک و دخانیات است.
وی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت متولی اصلی سلامت مردم است و باید با کمک سازمان‌های مردم نهاد و رسانه‌ها با هم‌صدایی در مورد بیماری‌های غیرواگیر به مردم آگاهی و آموزش دهد.
*هر روز قدم بزنید
مسجدی تصریح کرد: به مردم مى‌گوییم که با فعالیت فیزیکی خوب، ارزان و رایگان مى‌توان از بروز بیماری‌های غیرواگیر پیشگیری کرد مردم باید هر روز قدم بزنند و به‌طور مداوم به کوه بروند. دولت نیز باید فضاهای ورزشی رایگان برای مردم ایجاد کند تا جوانان تخلیه انرژی شوند.
نخستین همایش شبکه ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر 27‌دی با محورهای ترویج فرهنگ سبک زندگی سالم، رویکردهای نوین در توسعه سواد سلامت، شفاف‌سازی، مسئولیت‌پذیری و تبادل اطلاعات در ارتقای سلامت مردم و ارجحیت سلامت در همه سیاست‌ها و معرفی شبکه و جذب حداکثری سازمان‌های مردم نهاد در سالن تلاش وزارت کار برگزار مى‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی