[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

شغل های خطرناک دنیا را بشناسید، روزنامه شیراز نوین

بسیاری از ما شغل خود را سخت‌ترین کار دنیا می‌دانیم. البته شکی نیست که هر شغلی سختی‌های خاص خود را دارد؛ اما بعضی مشاغل علاوه بر دشواری‌هایی که دارند، با مخاطرات زیادی هم همراه هستند.
جالب است که بسیاری از شغل‌هایی که در نگاه اول بی‌دردسر به نظر می‌رسند، در حقیقت مشکلات و خطرات زیادی دارند. 
در ادامه، به ۱۳مورد از پرمخاطره‌ترین مشاغل دنیا می پردازیم.
چوب‌برها
کارگران چوب‌بری در حالی که میان زمین و هوا معلق هستند، با ابزارهای سنگین و خطرناک چوب‌بری کار می‌کنند. اداره  آمار وزارت کار ایالات متحده امریکا با توجه به نرخ مرگ و میر در این شغل چوب‌بری، آن را یکی از پرمخاطره‌ترین مشاغل در این کشور اعلام کرده است. سقوط درختان و بروز اشتباه در هنگام کار با تجهیزات، مهم‌ترین عوامل مرگ و میر در این شغل هستند.
رانندگان کامیون
رانندگی کامیون هم یکی از پرمخاطره‌ترین مشاغل در ایالات متحده  امریکا است. برخی رانندگان، بارهای سنگین و خطرناکی را طی مسافتی طولانی حمل می‌کنند و از آنجا که گاهی با خستگی رانندگی می‌کنند، احتمال مرگ بر اثر تصادف بالا می‌رود. در حقیقت، تصادفات رانندگی مهم‌ترین علت مرگ و میر در این شغل است.

کارکنان میادین نفتی
ارتفاع زیاد و سر و کار داشتن با تجهیزات سنگین و مواد خطرناک و اشتعال‌زا، فقط بخشی از مخاطرات این شغل هستند. اما جالب آنکه یکی از مهم‌ترین عوامل مرگ و میر در این شغل، سوانح رانندگی است. خستگی مفرط کارکنان و همین‌طور مسافت زیاد و ایمن نبودن مسیرهای دسترسی به میادین نفتی، علل اصلی این تصادف‌ها هستند.
 دامپزشکان
اگرچه مسائلی مانند گاز گرفتن حیوانات و بروز عفونت و ابتلا به بیماری‌های مختلف از مشکلات شغل دامپزشکی هستند؛ اما در کشور استرالیا مشکلات روانی مهم‌ترین مسئله در میان دامپزشکان است، به طوری که طبق گزارش انجمن دامپزشکی استرالیا، احتمال خودکشی در میان دامپزشکان چهار برابر بیشتر از سایر افراد است. علت دقیق این مسئله هنوز مشخص نیست؛ اما عواملی مثل اضطراب بالا، رنج‌های عاطفی ناشی از کشتن حیوانات (برای نجات آن ها از درد) و مسائل اقتصادی از مشکلات این شغل هستند.
 ماهیگیران
ماهیگیری و سایر مشاغل این حوزه، در فهرست پرمخاطره‌ترین مشاغل ایالات متحده  امریکا قرار دارند. ماهیگیران  روی آب با عناصر غیرقابل پیش‌بینی طبیعت سر و کار دارند، به کمک های پزشکی دسترسی ندارد و به امید کسب اندک مزد روزانه‌ای جان خود را به خطر می‌اندازند. مهم‌ترین علت مرگ و میر در این شغل غرق‌شدگی است.
 کارگران ساختمانی
ارتفاع زیاد، کار با تیرآهن‌ها، ریزش دیوارها، وجود کابل‌های برق و ابزارهای معلق در هوا، فقط بخشی از مخاطرات این شغل هستند. کارگری ساختمان با توجه به نرخ مرگ و میر این شغل، در فهرست پرمخاطره‌ترین مشاغل ایالات متحده  امریکا قرار دارد. سقوط از ارتفاع، علت اصلی مرگ و میر در این شغل است و قطع اعضای بدن، شکستگی استخوان‌ها، آسیب‌های عضلانی و سوختگی مهم‌ترین صدمات ناشی از کار با تیرآهن‌ها و قطعات فولادی هستند.
خلبان‌ها و مهندسان پرواز
اگرچه در سال‌های اخیر ایمنی خطوط هوایی تجاری افزایش یافته؛ اما نرخ مرگ و میر خلبانان هواپیماهای کوچک‌تر مثل تاکسی-هواپیماها و هواپیماهای کشاورزی کماکان قابل توجه است. اشتباهات انسانی، مشکلات فنی و تلاطم‌های هوایی، مهم‌ترین علل مرگ و میر در میان خلبانان و مهندسان پرواز هستند.
کشاورزان
کار کشاورزی فقط به دوشیدن شیر گاوها یا کاشت محصولات محدود نمی‌شود. کار با تجهیزات سنگین، قرار گرفتن در معرض آفتاب، سر و کار داشتن با حیوانات و مخاطرات کار با مواد شیمیایی، از مشکلات کشاورزان، دامداران و دیگر کارگران این حوزه است. کشاورزی یکی از پرمخاطره‌ترین مشاغل در ایالات متحده  امریکا، استرالیا و بسیاری از دیگر کشورها است. مهم‌ترین عامل مرگ و میر در این شغل، سوانح رانندگی است.
کارگران معدن
به طور قطع، درآمد این شغل در هیچ کجای دنیا ارزش مخاطرات آن را ندارد. وقوع انفجار، ریزش تونل معدن، نشت مواد شیمیایی، خستگی مفرط، سقوط، برق گرفتگی، وجود گازهای سمی و سر و کار داشتن با بارهای سنگین، برخی از مشکلات شغل کارگران معدن هستند. کشور چین بزرگ‌ترین صنعت در حوزه  معدن و همچنین بالاترین آمار مرگ و میر در این شغل را دارد، به طوری که طبق گزارش‌ها ۸۰درصد از مرگ و میر در معدن های زغال سنگ سراسر دنیا مربوط به کشور چین است و اغلب به دلیل وقوع انفجار رخ می‌دهد.
مأموران پلیس
مهم‌ترین تفاوت این شغل با دیگر مشاغل، خطر به قتل رسیدن است. هر سال بخشی از آمار مرگ و میر مأموران پلیس مربوط به موارد به قتل رسیدن آن ها است.
بدل‌کارها
اساس این شغل خطر کردن است و بدل‌کارها برای انجام کارهای دیوانه‌واری استخدام می‌شود که با خطرات زیادی همراه هستند. کارهایی مثل پریدن از ارتفاع زیاد، سقوط با ماشین یا استفاده از سلاح‌های واقعی می‌توانند منجر به آسیب بدنی یا حتی مرگ شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی