[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۲
  • دوره جدید

یارانه نقدی ۳۳۰هزار میلیارد تومان را بلعید!، روزنامه شیراز نوین

با واریز نود و پنجمین مرحله از یارانه‌های نقدی، حساب پرداختی یارانه نقدی از زمان اجرای قانون هدف‌مندی یارانه‌ها به بیش از ۳۳۰هزار میلیارد تومان رسید؛ آن‌هم در شرایطی که قانون بودجه، بارها دولت را مکلف به غربالگری یارانه‌بگیران و حذف دهک‌های بالای درآمدی کرده است، اما همواره و به هر دلیلی این بخش از قانون دست نخورده باقی ماند و به آن عمل نشد.
به گزارش ایسنا، در قانون بودجه سال جاری حدود ۳۰هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی و ۷۰۰۰میلیارد تومان برای افزایش مستمری خانوارهای هدف مصوب شد و البته مجوزهایی برای جابجایی ردیف‌ها در تبصره هدف‌مندی وجود داشت که دست دولت را برای تأمین منابع باز گذاشت. اما قانون که تأکید داشت دولت باید سه دهک بالای درآمدی را حذف کند بلااستفاده باقی ماند و برای امسال هم خبری از غربالگری دریافت‌کنندگان یارانه که بین آن‌ها نیازمند و غیرنیازمند وجود دارند، نشد.
گزارش عملکرد هدف‌مندی یارانه‌ها نشان داد در سال جاری حدود ۷۸میلیون نفر یارانه نقدی دریافت می‌کنند و دولت باید بابت آن‌ها به همراه افزایش مستمری خانوارهای هدف در ماه حدود ۴۱۰۰میلیارد تومان پرداخت کند که حدود ۳۵۰۰میلیارد آن برای یارانه‌بگیران است.
در شش ماه ابتدایی سال جاری بالغ بر ۲۱هزار و ۷۰۰میلیارد تومان بابت یارانه نقدی پرداخت شده است و با این روال، تا پایان سال در مجموع بیش از ۴۰هزار میلیارد تومان برای پاسخگویی به یارانه نقدی لازم است.
از آذر سال ۱۳۸۹ که قانون هدف‌مندی یارنه‌ها به اجرا درآمده، سهم هر نفر در هر ماه ۴۵هزار و ۵۰۰تومان بوده و در مجموع طی ۹۵مرحله پرداخت نقدی هر نفر بیش از چهار میلیون و ۳۲۲هزار میلیارد تومان دریافتی داشته است. همین ارقامی که در گذر زمان و در جریان تورم ارزش چندانی نداشته و شاید کارایی هم برای دریافت‌کنندگانش نداشته باشد، بیش از ۳۳۰هزار میلیارد تومان بابت برای دولت هزینه ایجاد کرده و از محل اصلاح قیمت حامل‌ها و حتی گاهی در برخی دولت‌ها از محل استقراض از بانک مرکزی تأمین شده است.
با وجود اینکه قانون بارها دولت را مکلف به حذف یارانه‌بگیران پردرآمد کرده است، هیچ‌گاه به صراحت برای اصلاح شرایط موجود یارانه وارد نشده و اقدامی مشخص برای ممانعت از هدررفت منابع هنگفت یارانه نقدی نکرده است؛ آن‌هم در زمانی که از جمعیت حدود ۸۰میلیونی ایران حدود ۷۸میلیون نفر که در بین آن‌ها ثروتمندان و افرادی که نیازی به یارانه ۴۵هزار و ۵۰۰تومانی ندارند، به وفور وجود دارند.
در این حالت همچنان باید شاهد چرخه معیوب پرداخت‌های نقدی و عدم پرداخت به بخش‌های دیگر مشمول قانون هدف‌مندی بود که یارانه نقدی سهم آن‌ها را می‌بلعد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی