[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۹
  • دوره جدید

فقر مطلق در ایران کمتر از انگلیس و اسپانیا، روزنامه شیراز نوین

بانک جهانی با بررسی فقر مطلق در ۳۶کشور اعلام کرد فقر مطلق در ایران کمتر از ۳۱کشور از جمله کشورهایی مثل انگلیس، بلژیک، اسپانیا، کرواسی، یونان و رومانی است. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود موسوم به «چینش پازل فقر» به بررسی وضعیت فقر در کشورهای جهان از جمله ایران پرداخته است.
بانک جهانی در بخشی از این گزارش، 36کشور جهان از نظر فقر مطلق را بررسی کرده و ایران را بین کشورهایی قرار داده که فقر مطلق در آن‌ها در مرز صفر قرار دارد. فقر مطلق بر اساس این گزارش که بر پایه آمار سال 2015 تهیه شده است، شامل کسانی می‌شود که درآمد کمتر از 1.9دلار در روز دارند. بر اساس برآورد بانک جهانی، فقط 300هزار نفر در ایران با درآمد کمتر از 1.9دلار در روز زندگی می‌کنند.
بر این اساس، میان 36کشوری که مورد بررسی قرار گرفته‌اند 31کشور فقر مطلق بیشتری نسبت به ایران دارند، حتی کشور توسعه‌یافته‌ای مثل انگلیس نیز فقر مطلق بیشتری نسبت به ایران دارد. در حالی که میزان فقر مطلق در ایران در حد صفر قرار دارد، در انگلیس حدود 0.1درصد مردم با فقر مطلق روبه‌رو هستند. برخی کشورهای دیگر که فقر مطلق بیشتری نسبت به ایران دارند عبارتند از: بلژیک، کرواسی، اسپانیا، یونان، رومانی، برزیل، لیتوانی، مجارستان، اسلواکی، صربستان، بولیوی و بنگلادش.
این گزارش فقر مطلق در ترکیه، فرانسه، اوروگوئه و اوکراین را کمتر نسبت به ایران ارزیابی کرده است.
نصف فقرای جهان در 5کشور زندگی می‌کنند
بر اساس این گزارش، از 736میلیون فقیر مطلق در جهان، 368میلیون نفر یعنی نیمی از کل فقط در 5کشور جهان زندگی می‌کنند.
بر اساس این گزارش 5کشور دارای بالاترین تعداد فقیر به ترتیب عبارتند از: هند، نیجریه، جمهوری دموکرات کنگو، اتیوپی و بنگلادش. این کشورها اتفاقاً پرجمعیت‌ترین کشورهای جنوب آسیا و جنوب صحرای آفریقا هم هستند؛ دو منطقه‌ای که روی هم 85درصد (629میلیون) جمعیت فقیر دنیا را در خود جای داده‌اند. بنابراین، برای ادامه هدف جهانی کاهش فقر مطلق به کمتر از 3درصد تا 2030، کاهش زیاد فقر در این پنج کشور حیاتی است. کسانی که با کمتر از روزی 1.9دلار زندگی می‌کنند، دچار فقر مطلق هستند.
بانک جهانی پیش‌بینی کرده است فقر مطلق در هند و بنگلادش تا 2030 به صفر نزدیک می‌شود؛ ولی فقر در نیجریه، کنگو و اتیوپی تغییری نخواهد کرد و همین قدر بالا می‌ماند. پیشرفت نامتوازن در این پنج کشور نشان دهنده سرعت نابرابر رشد جهانی است. این پیامد که فقر مطلق تقریباً در سراسر دنیا ریشه‌کن می‌شود، جز در منطقه جنوب صحرای آفریقا، مطمئناً دنیایی بدون فقر را به تصویر نمی‌کشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی