[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

۲۲درصد واحدهای تولیدی در رکود هستند، روزنامه شیراز نوین

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ۲۲درصد واحدهای تولیدی با رکود مواجه هستند، اعلام کرد در حال حاضر ۱۳هزار واحد صنعتی با ظرفیت زیر ۵۰درصد، ۱۳هزار واحد با ظرفیت ۵۰ تا ۷۰درصد و ۷۰۰۰هزار واحد صنعتی نیز با ظرفیت بالای ۷۰درصد فعالیت می‌کنند.
به گزارش ایسنا، نشست خبری محسن صالحی‌نیا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، در محل این سازمان برگزار شد.
در این نشست صالحی‌نیا با اشاره به اینکه حمایت از تولید و کالای ایرانی باید همیشه در برنامه‌های ما باشد و تنها مختص امسال نیست، اظهار کرد: در حال حاضر ۹۸۳شهرک و ناحیه صنعتی در کشور وجود دارد که شامل ۵۶۱شهرک، ۴۱۲ناحیه صنعتی و ۹منطقه ویژه اقتصادی است.
وی افزود: ۱۴۷هزار هکتار اراضی در اختیار بنگاه‌های کوچک و متوسط زیرمجموعه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران است که تاکنون ۵۹هزار هکتار آن به ثبت رسیده و در حال فعالیت هستند و بقیه نیز در حال اجرای طرح هستند.
صالحی‌نیا با تأکید بر اینکه واحدهای راکد این قابلیت را دارند که با انجام اقداماتی فعال شوند، گفت: امسال ۲۲درصد واحدها یعنی حدود ۱۰هزار واحد تولیدی با رکود در تولید مواجه شدند. همچنین ۳۰درصد واحدها با ظرفیت زیر ۵۰درصد، ۳۰درصد با ظرفیت ۵۰ تا ۷۰درصد و ۱۵درصد واحدهای تولیدی با ظرفیت بالای ۷۰درصد مشغول فعالیت هستند.
به گفته وی واحدهای تولیدی زیرمجموعه بخش شیمیایی و سلولوزی، صنایع غذایی و پوشاک بیشتر واحدهای با ظرفیت تولید بالا را شامل می‌شوند.
سه‌میلیارددلار صادرات و ۸۷۵هزار شغل در شهرک‌های صنعتی
معاون وزیر صمت همچنین از صادرات سه میلیارد دلاری بنگاه‌های کوچک و متوسط توسط ۲هزار واحد صادراتی از آغاز امسال تاکنون خبر داد.
صالحی‌نیا با اشاره به تشکیل ۶۰کنسرسیوم صادراتی و ۵۸شرکت مدیریت صادراتی در این سازمان خاطرنشان کرد شرکت‌های صادراتی بیشتر در بخش غذایی، خشکبار، سنگ و پوشاک فعالیت می‌کنند.
وی همچنین با اشاره به فعالیت حدود ۴۳هزار واحد تحت مدیریت این سازمان، اظهار کرد: ۸۷۵هزار نفر در این واحدها جذب شده و مشغول به کار هستند.
به گفته مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بیش از ۹۳درصد واحدها در دسته بنگاه‌های خرد و کوچک، چهار درصد در دسته بنگاه‌های متوسط و سه درصد نیز شامل واحدهای بزرگ هستند.
صالحی‌نیا در ادامه با اشاره به اختصاص ۲۰هزار میلیارد تومان در بودجه امسال برای تأمین نقدینگی واحدهای تولیدی از منابع ریالی صندوق توسعه ملی، منابع داخلی بانک‌ها و یارانه از سوی دولت، تصریح کرد: حدود ۹هزار میلیارد تومان از این پول برای پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهایی که در حال بهره‌برداری هستند، اختصاص یافته است.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از تخصیص ۴۷میلیارد تومان یارانه بلاعوض در سال ۹۷ برای بنگاه‌های کوچک و متوسط خبر داد که از طریق مراکز مشاوره‌ای، کلینیک‌های کسب و کار و غیره عمل می‌کند.
وی همچنین با بیان اینکه حدود ۷۰درصد واحدهای در حال بهره‌برداری کشور در شهرک‌های صنعتی مستقر هستند، اظهار کرد: امسال به ۶هزار و ۷۰۰واحد صنعتی کوچک و متوسط تسهیلات اختصاص یافته تا به اصلاح ساختارشان بپردازند و در پی آن، حدود ۱۱۵هزار نفر توانستند در این واحدها شاغل شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی