[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

بانک‌ها را تبدیل به حیاط خلوت کرده بودند ، روزنامه شیراز نوین

صدرحسینی اظهار داشت: شرایط به گونه‌ای بود که تأسیس بانک تبدیل به خرید و فروش پول شده بود که هیچ نیازی به آشنایی و هماهنگی نداشت. به طوری که هر مجموعه و نهادی که باید توان خود را صرف امور دیگر می‌کرد، به دنبال راه‌اندازی بانک بود تا آن را تبدیل به حیاط خلوت کند.
موید صدرحسینی در گفت‌وگو با ایلنا در مورد ادغام بانک‌های نظامی در بانک سپه گفت: زمانی که سفته‌بازی در کشور رونق و توسعه یافت، مؤسسات مالی قارچ‌گونه در کشور رشد کردند. بنابراین انرژی و منابع کشور به جای آن که در راستای تولید و فعالیت‌های مولد به کار گرفته می‌شد، صرف فعل و انفعالات منفی و غیرمولد شد که پیامد آن افزایش رقابت منفی در سود بانکی و هزینه تراکنش‌های مالی بود.
وی ادامه داد: شرایط به گونه‌ای بود که تأسیس بانک تبدیل به خرید و فروش پول شده بود که هیچ نیازی به آشنایی و هماهنگی نداشت. به طوری که هر مجموعه و نهادی که باید توان خود را صرف امور دیگر می‌کرد به دنبال راه‌اندازی بانک بود تا آن را تبدیل به حیاط خلوت کند.
صدرحسینی تصریح کرد: بعضاً شاهد بودیم شعبه‌ای از این بانک‌ها، محیط ۵۰۰متری را برای ارائه خدمات به مشتریان اندک در اختیار داشت که باعث افزایش هزینه‌های پرسنلی، نگهداری و کرایه آن شده بود که دست آخر هزینه آن بر دوش مشتری بود. از همین رو، ادغام این بانک‌ها و تعطیلی شعبی که تراکنش اندکی دارند، می‌تواند این هزینه‌ها و استرس مردم را کاهش دهد.
نماینده سابق مجلس نبود نظارت در راه‌اندازی بانک‌ها و مؤسسات مالی را فاجعه‌بار دانست و افزود: متأسفانه بیشتر این مؤسسات از اسامی معصومین استفاده و سپس اقدام به دادن وام ۳۰درصدی می‌کردند. به طوری که  شخصی به من مراجعه کرد که از مؤسسه‌ای اقدام به گرفتن تسهیلات دو میلیارد و نهصد میلیونی کرده، حالا پس از بازپرداخت ۲۰میلیاردتومان، حاضر است ۲۴میلیارد دیگر را پرداخت کند تا ملک در گرو آن آزاد شود که مؤسسه اجتناب می‌کند.
وی افزود: این نشان می‌دهد که فقدان نظارت باعث شده تا این موسسات عملکرد سیستم بانکی را دچار اختلال کنند؛ اما پالایش این بانک‌ها و مؤسسات که از سال‌های اخیر شروع شده و ادغام اخیر بانک‌ها نیز در آن راستا است می‌تواند سرانجام خوبی داشته باشد.
وی با اشاره به آثار اجتماعی ورشکستگی بانک‌ها و مؤسسات مالی گفت: متأسفانه تعدادی زیادی از مردم حتی خانه‌های خود را فروخته و سپرده‌گذاری کرده‌اند تا از این راه امرار معاش کنند که ورشکستگی این مؤسسات مالی می‌تواند در مورد این سپرده‌های خرد آثار اجتماعی بالایی داشته باشد و تنها راه‌حل در این موضوع افزایش ضریب نظارت نهادهای مربوطه به ویژه بانک مرکزی در مرحله صدور مجوز است تا اهلیت و صلاحیت‌ها دقیقاً زیر ذره‌بین باشد که این باعث تقویت اعتماد مردم نیز می‌شود.
صدرحسینی با بیان اینکه بحث ادغام را می‌توان در مورد مؤسسات آموزشی نیز به کار برد، گفت: متأسفانه با بنیادها و مراکز آموزشی بی‌شماری روبه‌رو هستیم که از کیفیت استاندارد برخوردار نیستند و تعمیم موضوع ادغام به این مراکز می‌تواند موجب افزایش کیفیت آن شود. برای نمونه همین جهاد کشاورزی ده‌ها مرکز آموزشی و پژوهشی دارد؛ اما بخش کشاورزی که سنتی‌ترین بخش اقتصاد کشور است همیشه می‌لنگد، بنابراین باید خروجی‌ها همیشه مدنظر باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی