[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

شیراز شهر بی‌دفاع در برابر سیل، روزنامه شیراز نوین

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز تأکید کرد که امروز زمان درس گرفتن از سیل شیراز و بررسی دقیق نقاط ضعف و تلاش برای رفع مشکلات است و این موضوع باید به شکل جدی دنبال شود.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، در جلسه بررسی و ارائه نتایج اولیه علل وقوع سیل در شیراز، گفت: گاه یک مشکل برای مدتی ما را درگیر می‌کند و بعد به جای درس گرفتن، آن را فراموش می‌کنیم؛ باید تلاش کنیم در آینده آماده‌تر با مشکلات مواجه شویم.
او با تصریح اینکه اولین درس سیل، بی دفاع بودن شیراز در مقابل باران‌های شدید بود، گفت: متأسفانه در برخی ساخت و سازها و حرکت‌های توسعه‌ای شیراز، کم توجهی‌های شده که نمونه آن در بحث جمع‌آوری و هدایت آبهای سطحی است.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه تمام مباحث و احتمالات را باید مد نظر قرار داد، گفت: تنها مسئله روان آب و دفع آب‌های سطحی نیست، حتی رانش کوه و زمین را هم ولو اینکه گمانه زنی باشد، باید به جد دنبال کرد و مد نظر قرار داد.
او با یادآوری اینکه با تداوم روال جاری اداری، مشکلات رفع نخواهد شد، گفت: باید به سمتی حرکت کنیم که حوادث قبل از وقوع و وارد کردن خسارت، مدیریت شود. در حین وقوع بحران و حادثه، گاهی هر دستگاه مسئولیت را متوجه دستگاه دیگر می کند، حال آنکه بعضی موضوعات با دستگاه‌های مختلفی مرتبط است.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه مسیر حرکت روان آبها از بیرون به درون شهر، تنها متوجه مجموعه مدیریت شهری نیست، گفت: به عنوان مثال وقتی نگاه می کنیم که وسعت مسیر روان آب در بیرون شهر 60متر بوده و در درون شهر به 2متر کاهش یافته، منشأ بروز مشکل خواهد بود.
او گفت: در بررسی‌های اولیه بحثی مطرح شده که کانال ورودی دروازه قرآن گنجایش آن همه آب را در یک زمان کوتاه ندارد. شاید زمانی محاسبه دقیق انجام نشده، اما اکنون چه باید کرد؟ بعضی از اقدامات نیازمند حمایت ملی است، امکان ویژه که در سطح دولت است نیاز دارد؛ باید برای این موضوعات تصمیمگیری درست انجام شود.
نماینده ولی فقیه در فارس با یادآوری اینکه موضوع روان آب و آب‌گرفتگی شیراز منحصر به دروازه قرآن نبوده است، گفت: این مسئله نشان می‌دهد که شیراز نیاز به یک طرح جامع در بحث روان آب و جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی دارد؛ البته مسیر رودخانه خشک هم مشکلاتی دارد، اگرچه در بارندگی اخیر، از این جنبه مشکلی بروز نکرد.
او موضوع ستاد بحران را از مسائل مهم دانست که باید مدنظر قرار گیرد و گفت: در زمان وقوع یک حادثه گاه احساس می‌شود که هماهنگی‌ها و دست به دست هم دادن‌ها بین دستگاه‌های مختلف به خوبی و با سهولت و سرعت انجام نمی‌شود.
امام جمعه شیراز با یادآوری اینکه برای آمادگی مواجهه با شرایط بحران و حادثه، نیازمند اجرای مانورهای واقعی هستیم و نه اقدامات نمایشی تحت عنوان مانور، گفت: مانور یک اقدام نمایشی نیست، باید به شکلی درگیری واقعی ایجاد کند، ما در ارتباط دستگاه‌ها به یکدیگر در مواقع بروز بحران و حادثه، با ایدئال‌ها فاصله داریم.
آیت‌الله دژکام همچنین بر لزوم جدی گرفتن مباحث حقوقی وقوع حوادث مختلف نیز تأکید و اضافه کرد: گاهی از وسط یک شهر، مسیر آب و مسیلی عبور می کند. در این موضوع سازمان‌های مختلف مسئولیت دارند، اینکه در جایی وسط مسیل خانه سازی شده است باید یقه مسئول دستگاه یا دستگاه‌های مربوطه را گرفت.
وی با بیان اینکه برخی تصمیمات متناسب با ساختن یک تمدن جدید اسلامی توسط ایران نیست، گفت: خبر دارم که در بعضی موارد یک خانه سه بار تملک شده، حال آنکه بلافاصله بعد از تملک باید تخریب می شد؛ نباید پول دولت را بی دلیل در این مسائل هزینه کرد.
آیت‌الله دژکام با تصریح اینکه کار دستگاه قضایی در بررسی ابعاد مختلف پرونده سیل شیراز بسیار دشوار است، گفت: هیچ یک از ما در مقام داوری نیستیم. امکان دارد در چنین جلساتی گلایه و مباحثه کنیم، اما به لحاظ حقوقی باید کار توسط دستگاه قضایی انجام و ارائه نظر انجام شود. او به کمک مالی مقام معظم رهبری برای اجرای طرح‌ هادی در سه روستای جنوبی شیراز اشاره و با بیان اینکه استاندار فارس نیز قول داده به همان میزان از منابع استانی کمک انجام شود، گفت: نباید اینگونه باشد که فردی ملکی را بدون پرداخت هزینه‌های دولتی بفروشد و برود؛ باید بدهی‌های املاک احصا و از مالک دریافت شود؛ در غیر اینصورت دولت می‌ماند و مشکلات مختلف.
او با تصریح اینکه کم‌کاری‌ها در ناحیه کارشناسی گاه باعث بروز مشکلات بزرگی می‌شود، گفت: شهر گاهی بی روال بزرگ می‌شود و بعد در ارائه خدمات با مشکل مواجه می‌شویم. باید برای رفع مشکلات برنامه‌ریزی مدون و دقیق و درازمدت داشت و این برنامه به شکل مرتب پایش و کنترل شود. آیت‌الله دژکام با بیان اینکه حجم آب ورودی دروازه قرآن قابل اندازه‌گیری و حوزه آبگیر هم کاملاً مشخص است، گفت: قصد ما درس گرفتن برای آینده است نه اینکه به دنبال نق زدن به گذشته باشیم. شاید کسانی در گذشته مدیریت را عهده‌دار بوده‌اند که ذهنیت دیگری داشته‌اند؛ اما امروز می‌خواهیم برای 50سال آینده برنامه داشته باشیم. امام جمعه شیراز با تصریح اینکه حوزه علمیه هم باید نقش فرهنگ‌سازی خود را در این راستا ایفا کند، لزوم توجه تمام سازمان‌های متولی مباحث فرهنگی را مورد تأکید قرار داد و گفت: این افتخاری که شیراز آفرید را بدهکار کسانی هستیم که این فرهنگ را در مردم شیراز ایجاد کردند. نماینده ولی فقیه در فارس گفت: وقتی می‌توانیم به خود افتخار کنیم که تمام ایرادات موجود را رفع کرده باشیم.
آیت‌الله دژکام با بیان اینکه مردم شیراز در عمل نشان دادند که بنی‌آدم اعضای یک پیکرند، گفت: این فرهنگ را بدهکار دیگران هستیم؛ به حساب خودمان و مدیریت خودمان نگذاریم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی