[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۴
  • دوره جدید

ابداع فناوری که از چوب برق تولید می‌کند، روزنامه شیراز نوین

مهندسان سوئدی با دستکاری جزئیاتی داخل چوب روشی نوین برای جمع آوری برق ابداع کردند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس،‌ این فناوری به فرایندهای طبیعی متکی است که به طور معمول داخل چوب در حال خشک شدن اتفاق می‌افتد، اما با شارژ کردن آن برق لازم برای روشن کردن ال ‌ای دی‌ها و دستگاه‌های کوچک را فراهم می‌کند.
مهندسان نانو در انستیتو KTH رؤیال فناوری ‌این تحقیق را انجام دادند که روی توالی رویدادهایی متمرکز است که هنگام خیس و سپس خشک شدن چوب، اتفاق می‌افتد.‌ این فرایند که فراتراوش نام دارد، در تمام گیاهان و زمانی رخ می‌دهد که آب در آن حرکت می‌کند و سپس تبخیر می‌شود. در نهایت مقادیر اندکی بیو الکتریسیته تولید می‌شود.
تراکم اندک انرژی مانع اصلی تحقیقات پیشین برای جذب و استفاده از‌ این نوع الکتریسیته بود. اما مؤلفان پژوهش جدید معتقدند با مهندسی دوباره سلول‌های دیواره چوب ‌این چالش را برطرف کرده‌اند. آن‌ها با کمک روشی نوین که از هیدروکسید سدیم بهره می‌گیرد، توانستند نسخه‌های بسیار متخلخل با سطح وسیع‌تر و نفوذپذیری بیشتر آب در دیواره سلولی ‌ایجاد کنند. این روند سبب می‌شود شارژ سطح بیشتر و انتقال آب از طریق ماده بیشتر شود. در نتیجه توانایی تولید برق ارتقا می‌یابد. روش مذکور با بهبود سطح pH چوب نیز عملکرد بهتری یافت.
یوان یوان لی در‌این باره می‌گوید: ما ساختارهای متخلخل در چوب عادی با ماده‌ای که ارتقا داده بودیم را مقایسه کردیم. سنجش ما نشان داد تولید الکتریسیته در ماده ابداعی ۱۰ بار بیشتر از چوب طبیعی است.
در حالت عادی چوب مهندسی شده می‌تواند یک ولت برق با بازده انرژی ۱.۳۵ میکروواتی به ازای هر سانتی‌متر مربع ارائه کند. همچنین ماده مذکور در ‌این سطح قادر است به مدت ۲تا ۳ ساعت کار کند و ۱۰ چرخه انتقال آب را تحمل کند. البته برای آنکه ‌این فناوری واقعاً به کار گرفته شود، محققان باید پژوهش بیشتری انجام دهند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی