[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۱
  • دوره جدید

مصونیت‌های مصنوعی، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

مواظب باشیم با عملکردمان مصونیت برای مدیرانی که وظیفه‌شان ارائه خدمت به مردم است، درست نکنیم که این رفتار بدون توجیه فقط مشکلات را مشکل‌تر می‌کند. در گذشته زمین‌خواری، کوه‌خواری، جنگل‌خواری و رودخانه‌خواری باعث بروز مشکلاتی شد که وقتی خوب به عمق آن نگاه می‌کنیم، از همین مصونیت‌ها رنج می‌بریم که برای عده‌ای درست شده و آن عده توانسته‌اند با تعرض به طبیعت، بحران‌های امروز را خلق کنند.
سیل، یکی از جمله بحران‌هایی است که بیشتر وقوع آن را باید در پس مداخلات انسان در طبیعت جستجو کرد. وقتی در مسیر آن زمین را تفکیک می‌کنیم، تغییر کاربری می‌دهیم، تراکم‌فروشی می‌کنیم و به دل مخاطرات می‌زنیم...

بروز خسارت‌های ناشی از زلزله هم از برخی  عملکردهای نادرست نشأت می‌گیرد، وقتی روی گسل‌ها و بدون لحاظ مقاومت، خانه می‌سازیم و هیچ کس تفکیک کننده و تراکم فروش و سازنده را تعقیب نمی‌کند.
اخیراً در بولوار جمهوری با مشکلات لغزش زمین در دامنه کوه مواجه شدیم و شاید امکان سقوط سنگ از ارتفاعات دروازه قرآن را نیز باید انتظار داشت. این دامنه شیب‌دار به اراضی مسکونی تبدیل شده، حال به یکی از نقاط حادثه‌خیز شیراز تبدیل شده و باید هر آن انتظار خطر داشت. کوه‌خواری، تغییر کاربری، تراکم‌فروشی و ساخت انبوه مسکن در این اراضی، سوال‌برانگیز است. چرا و چگونه در پس مصونیت‌ها تن به این مخاطرات داده‌ایم؟
فارس، هم استان پهناوری است و هم استانی پرخطر. حوادث در فارس در اموری نظیر سیل و زلزله قریب‌الوقوع است. کار جابجایی روستاهایی که بنیاد مسکن نام آنها را برده است، به کندی در حال انجام است. هرچند روستاییان بی‌شماری به شهر‌ها مهاجرت کرده‌اند و این تولیدکنندگان دیروز به مصرف‌کنندگان امروز تبدیل شده‌اند؛ باید پیش‌بینی کرد هنوز روستاها با نیمی از جمعیت در حال نفس کشیدن هستند و در صورت بروز بحران، این روستاییان‌اند که در خط مقدم آسیب‌ها قرار دارند.
شیراز هم در وقایع اخیر و هرچند تکراری (از سال 80) نشان داد آسیب‌پذیر است. در ماجرای بافت فرسوده و بازار وکیل و... هشدارهایی صادر شده؛ اما پیوست ایمنی ندارد. درواقع، کسی اعتنایی به این هشدارها نمی‌کند یا از دست کسی کاری ساخته نیست؛ چراکه این جمعیت و این اقتصاد را باید چگونه و به کدام نقطه مشابه منتقل کرد؟
جمعیت غیربومی بافت فرسوده شیراز هرچند روزها تمرکز ندارد؛ شب‌ها متمرکز و قابل توجه است. داستان بازار وکیل هم بنابر اظهار کارشناسان مربوط، در صورت وقوع بحران آسیب‌های بسیاری خصوصاً اقتصادی و تاریخی به بار خواهد آورد.
نقطه سر خط- ایمنی و رعایت استاندارها چندان مقبولیتی ندارد. کارها بیشتر با پارتی‌بازی و زیرسیبلی رد کردن انجام می‌شود. وقتی قرار است کاری بشود و نمی‌شود و برعکس، کاری که نباید بشود و می‌شود. این روزها دوباره بحث دروازه قرآن و ساخت دریاچه و سیل‌بند و اقدامات عمرانی و البته بی‌پولی شهرداری مطرح است. ناگفته نماند که می‌دانیم این نقطه، خارج از محدوده شهری است و باقی قضایا؛ اما نکته مهم اینجاست که در یکی دو دهه گذشته سرمایه‌گذارانی برای انجام همین کارها وارد گود شدند و با دست ردی که به سینه‌شان خورد، عقب‌نشینی کردند. داستان ساخت هتل و تفریح‌گاه در این تنگه انگار سابقه سیاسی دارد؛ سیاستی که باعث عدم به‌کارگیری توان سرمایه‌گذار و کاستن از تلفات و خسارت در هنگام بحران شده است.
باید دریا باشیم و هر ناپاکی را در خود تطهیرکنیم. پس زدن برخی تفکرات و ایده‌ها و البته سیاست‌ها با این توجیه که بدواً همسو با نظرات ما نیستند، دال بر نبود ظرفیت و توان هم‌طرازی ما با آنهاست.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی