[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۴
  • دوره جدید

ایستادگی هـنـر علیه آسیب‌های اجتماعی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
پنجمین دوسالانه جشنواره سراسری عکس نور با شعار «خانواده شاد و باشکوه ایرانی من» به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز و جمعی دیگر از سازمان‌ها و دستگاه‌های فرهنگی برگزار می‌شود. آیین رونمایی از پوستر این جشنواره با حضور جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، رئیس سازمان بسیج هنرمندان استان فارس، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس، جمعی از اهالی فرهنگ و هنر و با همراهی اصحاب رسانه برگزار شد.
 هنر علیه آسیب‌های اجتماعی
عضو کمیسیون فرهنگی، گردشگری و سومین حرم اهل بیت(ع) شورای اسلامی شهر شیراز در این مراسم گفت: شیراز در عرصه فرهنگی و شعائر ارزشی شهر غنی و پرآوازه‌ای است و از این ظرفیت می‌توان در راستای مقابله با آسیب‌های اجتماعی بهره برد. علی‌اکبر سلطانی یکی از اهداف پنجمین دوسالانه جشنواره سراسری عکس نور را تحکیم بنیان خانواده برشمرد و اظهار داشت: خوشبختانه محورهای این جشنواره با موضوع خانواده نزدیک است و در پرتو آن می‌توان به اهداف عالی نظیر «شیراز، شهر دوستدار خانواده» جامه عمل پوشانید. او به وجهه هنردوستی شهر شیراز اشاره کرد و بیان داشت: متأسفانه در دهه‌های اخیر فاصله معناداری میان مبانی هنری و جامعه ایجاد شده و از ظرفیت‌های شایسته هنرمندان آنچنان که شایسته است، بهره‌برداری نشده است. در همین زمینه شورای ششم از ابتدای کار تلاش زیادی در راستای کاهش فاصله جامعه با مؤلفه‌های هنری را آغاز کرد و امیدواریم تلاش‌های معاونت فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در این زمینه مؤثر واقع شود. رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز با بیان اینکه یکی از دستاوردهای برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری به استعدادیابی و شناسایی هنرمندان منجر می‌شود، اظهار داشت: حضور هنرمندان در جامعه همواره آثار مطلوبی به دنبال داشته است. سلطانی در بخش دیگری از سخنانش خواستار نقش‌آفرینی هنر در مقابل آسیب‌های اجتماعی شد و اظهار داشت: در نمایشگاه‌های هنری و به‌ویژه نمایشگاه عکسی که در حرم مطهر شاهچراغ(ع) برگزار شد، با آثار چشم‌نواز و ارزنده‌ای از سوی هنرمندان روبه‌رو شدیم که از برکات آن می‌توان در راستای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد استفاده کرد. وی افزود: برای اجرایی‌سازی این ایده می‌توان اپلیکیشنی را در فضای مجازی تدارک دید که هنرمندان آثار خود را در آن عرضه کرده و عموم جامعه برای تماشای آن مبلغ ناچیزی پرداخت کنند که در نهایت با جمع آوری این مبالغ می‌توان در زمینه امور خیرخواهانه گام‌های مؤثری برداشت. همچنین هنرمندان در قالب این اپلیکیشن می‌توانند آثار خود را به فروش رسانده و به سود چندجانبه‌ای دست یافت.او با بیان اینکه آثار هنرمندان نباید در انباری خانه‌ها و هارددیسک رایانه‌ها خاک بخورد، اظهار داشت: برای پردازش چنین ایده‌هایی نیازمند هم‌افزایی نخبگان، هنرمندان، پیشکسوت‌ها و عموم جامعه هستیم و شورای اسلامی شهر شیراز نیز آمادگی خود را برای حمایت از این موضوع اعلام می‌کند.
 قرارگیری سومین حرم در کانون توجه
افسانه خواست‌خدایی، عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر شیراز نیز ضمن تشکر از برگزارکنندگان این جشنواره، اظهار کرد: شهر شیراز به فرمایش مقام معظم رهبری، سومین حرم اهل بیت(ع) است؛ بنابراین شایسته است که علاوه بر توجه به فرهنگ ایثار و مقاومت که باید مد نظر قرار گیرد، به موضوع سومین حرم اهل بیت(ع) بودن شهر شیراز نیز در این جشنواره توجه شود. عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شیراز گفت: در نظر گرفتن موضوع سومین حرم اهل بیت(ع) در شناسایی و معرفی بیشتر شیراز در کشور نقش اساسی خواهد داشت. وی افزود: معتقدم هر موضوعی که در قالب هنر به مردم معرفی شود، تأثیرگذاری چندین برابری در افکار عمومی خواهد داشت. خواست‌خدایی بیان کرد: شورای شهر شیراز تعامل و ارتباط خوبی با هنرمندان دارد که در این راستا از عکاسان شرکت‌کننده در این جشنواره نیز تقدیر و قدردانی خواهد کرد.
 بهره‌مندی از هنر برای ارتقای فرهنگ شهروندی
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در این مراسم گفت: در سطح کلان‌شهر شیراز با خلأ پرداختن به موضوعات شهروندی روبه‌رو هستیم و برای فرهنگ‌سازی باید تلاش‌های بیشتری صورت گیرد. مصطفی مشفقیان افزود: این انگیزه وجود دارد که در این پروژه فرهنگی با مجموعه‌هایی نظیر بسیج هنرمندان و حوزه هنری انقلاب اسلامی همکاری داشته باشیم؛ چراکه در قالب رویدادهای فرهنگی می‌توان توجه جامعه را به مؤلفه‌های هنری و ارتقای فرهنگ عمومی جلب کرد و از ابزار هنر برای ارتقای نگرش‌ها بهره برد. او با تقدیر از حمایت‌های شورای اسلامی شهر شیراز در برپایی این جشنواره گفت: پنجمین دوسالانه جشنواره سراسری عکس نور به صورت ویژه بر فرهنگ شهروندی تمرکز داشته که این موضوع یکی از نیازهای اصلی جامعه برشمرده می‌شود. امیدواریم این جشنواره بتواند اتففاقات خوبی را برای کلان‌شهر شیراز، شهروندان و جامعه هنری در پی داشته باشد و تلاش هنرمندان این منطقه در معرض دید بیشتری قرار گیرد.معاون شهردار شیراز در بخش دیگری از سخنانش از شرکت هنرمندان صاحب‌نام کشور در این جشنواره خبر داد و افزود: فعالیت هنرمندان در عرصه تولید محتوای ارزشمند به ارتقای فرهنگ شهروندی می‌انجامد.
 تحکیم بنیان خانواده در پرتو فرهنگ
در ادامه این مراسم رئیس سازمان بسیج هنرمندان فارس از شهر شیراز به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر ایران یاد کرد و گفت: یکی از اهداف اصلی پنجمین دوسالانه جشنواره سراسری عکس نور، تحکیم بنیان خانواده و ترویج سبک زندگی ایرانی- اسلامی است. مجید میکائیلی با تقدیر از مجاهدت‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز و حمایت‌های شورای اسلامی شهر در برگزاری رویدادهای فاخر فرهنگی گفت: در ماه‌های اخیر اقدامات مشترک فرهنگی با همکاری دستگاه‌های مختلف برگزار شده است که از جمله آنها می‌توان به نمایش بزرگ میدانی محشر اشاره کرد که با حمایت شورای اسلامی شهر و تلاش معاونت فرهنگی شهرداری شیراز به روی صحنه رفت. وی افزود: سازمان بسیج هنرمندان برای برگزاری همه فعالیت‌های فرهنگی اعلام آمادگی می‌کند و این ظرفیت از سوی هنرمندان وجود دارد که در عرصه‌های مختلف به نمایش توانمندی‌های خود بپردازند. میکائیلی با اشاره به این موضوع که برنامه‌های فاخر فرهنگی همواره با استقبال عمومی برگزار می‌شود، اظهار داشت: هنرمندان استان کارنامه گران‌مایه‌ای در زمینه‌های عکاسی، فیلم، داستان، شعر، خوش‌نویسی، هنرهای آیینی و... داشته‌اند که می‌توان از توانمندی‌های آنان بهره برد. او در پایان خاطرنشان کرد: یکی از اهداف اصلی این جشنواره تحکیم بنیان خانواده و ترویج سبک زندگی ایرانی- اسلامی است.
 مجاهدت شهرداری در عرصه فرهنگی
هاشم عرفان‌منش مسئول عکس بسیج هنرمندان استان فارس نیز در این جلسه با اشاره به محورهای این جشنواره گفت: این جشنواره عمدتاً با موضوع‌های شهروندی برگزار می‌شود. از سوی دیگر سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز در حوزه شهروندی، در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی و ملی با محوریت شهروندی در ۴ حوزه کاریکاتور، عکس، انیمیشن و موشن‌گرافیک است که در آینده نزدیک دنبال خواهد شد. او با بیان اینکه چند سالی است سازمان بسیج هنرمندان با همکاری وزرات فرهنگ و ارشاد جشنواره دوسالانه عکس نور را برگزار می‌کنند، افزود: این جشنواره برای هنرمندان عکاس در سطح ملی است که  استان فارس در پنجمین دوره میزبان این جشنواره است. رئیس حوزه هنری فارس در ادامه این مراسم گفت: برگزاری رویدادهای هنری دارای اثرات مثبتی در حوزه‌های تخصصی و عمومی است و در پرتو جشنواره‌های فرهنگی می‌توان در زمینه‌های استعدادیابی، تبادل دانش هنری، کاهش آسیب‌های اجتماعی و مواردی از این دست گام‌های مهمی برداشت.وحید نمازی افزود: شهر شیراز پتانسیل‌های مهمی در عرصه‌های فرهنگی دارد و باید با گسترش افق‌های دید، زمینه توسعه مفاهیم هنری در جامعه را مهیا ساخت.او افزود: کلان‌شهر شیراز دارای فرازهای مهمی در حوزه فرهنگ و هنر است که باید بنیه و برند شیراز را در این زمینه‌ها تقویت کرد. بر اساس این گزارش گفتنی است که مهلت ارسال آثار به این جشنواره تا 30 دی‌ماه سال جاری تمدید شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی