[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

نسخه‌ای برای فقر، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

بیماران و مراجعه کنندگان به واحدهای درمانی، خودبه‌خود دچار بیمارهای جدیدی می‌شوند که در حوزه استرس و اعصاب و روان باید به آن پرداخت. عمده علل گرفتاری به این بیماری جدید، ویروسی به نام تورم است. بی‌پولی دردوران تحریم و تورم تشدید کننده این ویروس است. باید پذیرفت سیستم درمانی و بستری ما پول‌محور است و غیر از دریافت پول از بیماران ولو درحال مرگ، حاضر به درمان آنان نیستند! هزینه‌های درمان و بستری تا حدی گران است که به گفته قائم‌مقام وزیر بهداشت، سالانه تا حدود 500نفر را به زیر خط فقر می‌کشاند. (ایسنا، دوم اردیبهشت 98). هرچند شعارهای بسیاری در حوزه درمان برای دلخوشی عوام از سوی مسئولان امر سرداده شده؛ وضعیت درمان چندان مطلوب نیست و طرح‌های اجرا شده تنها حلقه‌های زنجیره بدهکاری بین دولت و بخش‌های دارو و درمان را افزایش داده است...

دولت به بیمه‌ها بدهکار است و بیمه‌ها به حوزه دارو و درمان! گاهی تنش‌ها بر سر این بدهکاری به مردم سرایت می‌کند و داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها تلافی این عدم پرداخت‌های میلیاردی را با عدم پذیرش و ارائه خدمات به مردم درمی‌آورند. بحرانی که سال گذشته در استان فارس شاهد آن بودیم و کار به انتشار اخبار در رسانه‌ها کشید. 
این روزها هزینه‌های برخورداری از سلامت به شدت در کشور افزایش یافته و دست درمان با صراحت کامل در جیب مردم فرورفته و آنان را به خاک سیاه کشانده است. انگار درمان هم در شمار اقلام لوکس قرار گرفته و مستضعفان باید در انتظار الطاف خیرین باشند.
 اگر به واکاوی تمام این مسائل بپردازیم، به طور قطع در گذرگاه تحریم‌های خارجی و بهانه‌های نپذیرفتنی گرفتار خواهیم شد. این بهانه‌ها از این رو نپذیرفتنی است که ما قبل از درگیر شدن با دنیا، باید به فکر خودکفایی همه‌جانبه باشیم و بعد ازخودکفایی، دنیا را وادار به پذیرش خواسته‌های خود کنیم. در زمانی که ما تمام‌قد وابسته به واردات، به خصوص در موضوع خرید مواد اولیه از خارج هستیم، باید در سیاست‌های خارجی خود رعایت برخی خطوط قرمز را که به سلامت و معیشت مردم بازمی‌گردد، بکنیم. اگر آمار ارائه شده از سوی قائم‌مقام وزیر بهداشت را آمار دولتی و غیرواقعی فرض کنیم (500نفر در کشور)، هستند بسیاری افراد که از فرط گرانی درمان حاضر به مرگ‌اند. فروش اعضای بدن در کشور ما نیز از همین راه شیوع یافته؛ چراکه برخی مردم از نداری، به راه گران‌فروشی اعضای بدن خود رسیده‌اند. گران‌فروشی اعضای بدن که در نظام سلامت ما خریداران بسیاری دارد. 
اما در شعارها، نظام سلامت در کشور باید ارزان، در دسترس توأم با رضایت افراد باشد تا فقیرترین آنان بتوانند از حوزه بهداشت و درمان بهره‌مند شوند. تلاش برای کسب درآمدهای بیشتر در این وادی، به جلب نظر بیماران از سایر کشورها نیز انجامیده است و توریسم‌درمانی در اولویت امور قرار گرفته است. حال آنکه برخی پزشکان به این میزان رضایت نداده‌اند و در سودای رفتن به کشورهای حاشیه خلیج فارس و احداث درمانگاه و بیمارستان هستند؛ چراکه هرکجا پول باشد، امکانات درمانی بهتری نیز فراهم می‌‌شود.
در مناطق محروم استان فارس که ما اطلاع داریم، به استناد آرشیو رسانه‌ها، از فرط فقر و تنگ‌دستی مردم، این گروه‌های جهادی هستند که باید آستین همت بالا بزنند و محض رضای خدا به داد مردم برسند. هرچند این وظیفه دولت و نظام سلامت است تا همه اقشار را از نعمت این حوزه به مساوات برخوردار کند؛ چراکه برخورداری از مباحث پیشگیری و درمان، باید به اولویت تبدیل شود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی