[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۹
  • دوره جدید

آن کتابخانه زمین ندارد، روزنامه شیراز نوین

مهلت استاندار فارس برای تعیین تکلیف زمین مورد نیاز ساخت کتابخانه مرکزی، روز گرامیداشت شیراز پایان می‌یابد.
در حالی که استاندار فارس برای مشخص شدن زمین محل احداث کتابخانه مرکزی شیراز زمان تعیین کرده، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس به خبرنگار مهر گفت: قرار بود دستگاه‌ها زمین‌هایی که در اختیار دارند را به استانداری فارس اعلام بکنند، گرچه برخی اداره‌ها این کار را کردند. البته اندکی از سازمان‌ها از این مهلت سر باز زدند.
روح‌الله منوچهری با اعلام اینکه ۱۵ اردیبهشت جاری مهلت تحویل فهرست زمین برای ساخت کتابخانه مرکزی شیراز به پایان می‌رسد، افزود: از میان زمین‌های پیشنهادی گزینه بهتر و مطلوب انتخاب خواهد شد.
وی از جمع‌بندی اداره کل کتابخانه‌های استان فارس در زمینه ساخت کتابخانه مرکزی شیراز خبر داد و گفت: منتظریم که استانداری فارس هم به نتیجه برسد.
منوچهری یادآوری کرد: تاکنون زمین‌هایی که سازمان‌ها و نهادها پیشتر معرفی کردند، قابلیت ایجاد کتابخانه مرکزی نداشته است؛ زیرا زمین معرفی شده اغلب در مکانی دور از دسترس قرار داشت یا دارای متراژ کمی بود.
مدیرکل کتابخانه‌های فارس، ادامه داد: ما در این‌باره خیلی پیگیری کردیم که امیدواریم با اهتمام استاندار فارس، جلسه بعدی انجمن کتابخانه‌های عمومی استان زمین کتابخانه مرکزی نباشد.
وی تصریح کرد: ما داعیه این را داریم که پایتخت فرهنگی ایران هستیم، اما در استان‌های دیگر مانند استان مرکزی و شهر اراک اکنون کتابخانه مرکزی در ۱۷ هزار مترمربع در حال بهره برداری است.
به گفته منوچهری، کتابخانه مرکزی شهر مقدس مشهد ۱۲هزار و ۵۰۰مترمربع است و در تبریز زمین اختصاص داده شده به کتابخانه مرکزی ۱۱هزار متر مربع زیربنا دارد؛ درحالی‌که خیلی فضای خالی دارد.
وی از کتابخانه مرکزی شهر همدان نام برد که ۸هزار و ۵۰۰مترمربع زیربنا دارد و بر این اساس افزود: جا دارد شیراز هم یک کتابخانه مرکزی درخور جایگاه فرهنگی خود داشته باشد.
مدیرکل کتابخانه‌های فارس بر اساس تأکید استاندار فارس مبنی بر بازسازی کتابخانه شهید دستغیب شیراز، اعلام کرد: این دستور جلسه دیگری است که برآوردهای آن انجام شده است و دفتر فنی استانداری نقطه نظرات خود را ارائه کرده است.
به گفته منوچهری، مکاتبات لازم درخصوص نوسازی کتابخانه شهید دستغیب شیراز با میراث فرهنگی فارس انجام پذیرفته و کارهای مقدماتی آن آغاز شده است. ما منتظر اعلام نهایی نظر دفتر فنی استانداری هستیم که عملیات آن شروع شود.
وی بودجه مورد نیاز نوسازی کتابخانه شهید دستغیب را بیش از ۳میلیارد تومان عنوان کرد و در خصوص دیجیتال‌سازی بخش مطبوعات و نشریات این کتابخانه هم یادآور شد: ابتدا باید در شرایط خوبی بتوانیم این منابع را حفظ کنیم تا از خرابی مصون بمانند، سپس کار دیجیتال‌سازی آن انجام شود و در دسترس قرار گیرد.
مدیرکل کتابخانه‌های فارس اولویت این نهاد را حفظ نشریات و مطبوعات کتابخانه شهید آیت‌الله دستغیب در شرایط مطلوب دانست و افزود: ما تلاش می‌کنیم این کار را انجام دهیم و سال جاری شرایط را مناسب‌سازی کنیم. سپس در فاز اول به دیجیتال‌سازی و دسترس‌پذیری آسان آن برای علاقه مندان در سراسر دنیا اقدام شود.
وی تعداد این منابع را برای دیجیتال‌سازی دقیق و مشخص دانست و اولویت کتابخانه‌های عمومی فارس را دیجیتال ساختن همه منابع عنوان، اما با این وجود انجام چنین کاری را سخت ارزیابی کرد و گفت: هرچند همه منابع نیاز به دیجیتال‌سازی دارند، اما تعدادی هم مانند روزنامه اطلاعات دیجیتال شده‌اند و ما نسخه دیجیتال آن را تهیه می‌کنیم و در دسترس همگان قرار می‌دهیم؛ اما منابعی هم منحصربه‌فرد است که داریم و در اولویت دیجیتال سازی است.
استاندار فارس ۲۴فروردین ماه ۱۳۹۸ در جلسه انجمن علمی کتابخانه‌های عمومی استان فارس، مهلتی دو هفته‌ای برای تعیین تکلیف زمین کتابخانه مرکزی شیراز تعیین کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی