[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۶
  • دوره جدید

ادبیات ایثارگری سرلوحه غنای فرهنگی، روزنامه شیراز نوین

آنچه می‌‌تواند در مقابل تهاجم فرهنگی بیگانگان و جلوگیری از بی‌‌تفاوتی جوانان که قسمت اعظم جامعه اسلامی ما را تشکیل می‌دهند مؤثر واقع شود، همانا «رواج ایمان و فرهنگ حماسه و ایثار» است. با چنین فرهنگ قوی، مسلماً می‌‌توان در برابر توطئه‌های فرهنگی که زیرکانه برای جوانان ما طراحی شده و می‌شود، ایستادگی نمود و با ضدفرهنگ‌ها و خرده‌‌فرهنگ‌‌های ناروا مقابله نمود. فرهنگ ایثار و شهادت و بصیرت و اندیشه بسیجی می‌تواند چلچراغ فروزان شبستان دل‌های میلیون‌ها جوان و نوجوان باشد و آن‌قدر نور و پرتو دارد که بتواند توجه آیندگان را به سوی خود جلب نماید. این امر، مروجان زبده و دلسوخته می‌خواهد و بدیهی است تنها با رواج این فرهنگ قادر خواهیم بود گذشته سراسر پرافتخار را به آینده ربط دهیم و ارزش‌ها و حماسه‌های گران‌قدر ایثار و شهادت دفاع مقدس را به آینگان به صورت سودمندی منتقل نماییم. انقلاب اسلامی ایران به عنوان شاهکار قرن جاری، آن‌چنان تحولی در دنیا ایجاد کرد که توجه آزادی‌خواهان را به خویش معطوف نمود. بدیهی است گستره این عظمت تنها در جبهه خاکی و مادی مطرح نبود و ابعاد مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و... را نیز در بر گرفته است و اینها همه مرهون راست‌قامتانی است که همواره در تاریخ جاودان خواهند ماند.
امروزه مهم‌ترین و اثرگذارترین تلاش، به ویژه در میدان جهاد و مقابله با هجوم دشمنان اسلام و انقلاب اسلامی احیا، توسعه و تعیین فرهنگ شهید و شهادت است. بخشی از گنجینه این حماسه بی‌بدیل دفاع مقدس، همچنان در سینه و جان رزمندگان تلاش‌گر دیروز و مردان غیرت و سازندگی به جا مانده است و بر متولیان این بخش فرض است که این گنج پربها را بر قلوب نسل‌های بعدی بنشانند. برای این مهم، شیوه‌ها و نقش انتقال این ارزش‌ها و شناخت موانع بازدارنده در مسیر انتقال این ارزش‌ها و نقش انتقال این ارزش‌ها به نسل جوان و نوجوان بر عهده همه آنانی است که امروزه بایستی کار زینبی کنند. تأکید بر رسالت همگانی در انتقال فرهنگ حماسه و پایداری رزمندگان غیور در طی 8سال دفاع مقدس، عزم جدی و بسیج همگانی می‌طلبد. در طول دفاع مقدس، ملت ایران فرهنگ حماسی غنی و بدیعی را با الگوگیری از فرهنگ متعالی عاشورا خلق کرد که اگر به خوبی از آن بهره‌گیری شود و زیرساخت‌های آن با مدیریت‌های توانمند به کار بسته شود، می‌تواند راه‌گشای حل بسیاری از مشکلات جامعه و کشور باشد. هر فرهنگی می‌تواند به صورت‌های خاص و متنوعی شکل گیرد. فرهنگ دفاع مقدس ما با الهام از فرهنگ عاشورا و رهنمودهای ولایت شکل گرفت و ریشه‌دار و عمیق گشت. این فرهنگ در طول دفاع مقدس آبدیده و توانمند گردیده و ایثارگران و شهدا، بزرگ‌ترین قشر فرهنگ‌ساز بودند. اکنون جوانان عظیم‌ترین توده فرهنگ‌پذیر هستند که با حفظ شرایط قادرند ناقل آن به آیندگان باشند.
عنصر مبارزه با ظلم و تجاوز در تمام جوامع و فرهنگ‌ها امری مقدس و ضروری است و یکی از عناصر مهم در حفظ حیات حقیقی بشریت است که انسان در طول تاریخ به آن محتاج بوده؛ لیکن در برهه‌هایی از زمان و به دلایل شرایطی خاص این فرهنگ ظهور و تجلی بیشتری داشته است. مردانی غیور با اراده پولادین و با فداکاری مقابل ظالم و متجاوز ایستاده و با ظلم و تجاوز مبارزه کرده‌اند. حال یا در راه هدف خود کشته شده‌اند یا به فتح و پیروزی رسیده‌اند، ظالم و متجاوز را سر جای خود نشانده‌اند. اسلام چنین افرادی را تربیت کرد که شهادت را بر اسارت و ذلت رجحان دادند و تا جان داشتند، پای فشردند و اسلام را نجات دادند. امروز شاهد رشادت‌ها و دلاوری‌هایی هستیم که از سالار شهیدان و یاران فداکار او درس عبرت گرفته‌اند و این فرهنگ عاشورا است که چنین انسان‌هایی نیک‌صفت و دلیر و بی‌باک تحویل جامعه داده است و ما مدیون روز عاشورا هستیم.
تبیین و شناساندن فرهنگ ایثار و شهادت، از مکانیزم‌های دفاعی اسلام برای تسلیح جامعه در برابر هجوم فرهنگ‌های غیرخودی است. ایثارگری و شهادت‌طلبی نقش بسزایی در حفظ دین و ارزش‌های آن و استقلال کشور ایفا می‌کند. مراکز آموزشی در سطوح مختلف آن، بستر مناسبی برای ایجاد و نهادینه کردن فرهنگ صحیح هستند؛ زیرا از ابزارهای نفوذ فرهنگ، تغییر نگرش در افراد آن جامعه است و قشر دانش‌پژوه (دانش‌آموزان و دانشجویان) به جهت خصوصیات روان‌شناختی، اثرپذیرترین گروه‌های جامعه هستند که بیشترین و مفیدترین اوقات خود را در مراکز آموزشی می‌گذرانند. لذا با برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌های علمی و جامع، می‌توان فرهنگ ایثارگری و شهادت را در این مراکز به سطح مقبولی ارتقا بخشید.
معرفی کارکردهای فرهنگ ایثار و شهادت به نسل امروز اهمیت و ارزش این فرهنگ را تبیین می‌کند و بیانگر لزوم حفظ و گسترش آن در تمام زمان‌ها خواهد بود. فدا کردن جان برای حفظ ارزش‌ها، عزت بخشیدن به افراد جامعه، همبستگی اجتماعی، ایجاد روحیه ظلم‌ستیزی و عدالت‌طلبی در جامعه، حفظ استقلال تمامیت ارضی کشور در مقابل بیگانگان، ایجاد شور و نشاط و تحرک در بین افراد جامعه، همگی از کارکردهای فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه است که طی برنامه‌های متفاوت، باید برای نوجوانان و جوانان تبیین گردد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی