[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۲
  • دوره جدید

ایجاد وزارتخانه «تغییر اقلیم» در ۱۲ کشور، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان هواشناسی با بیان اینکه مسئله تغییر اقلیم و پیامدهای آن جدی است و از وزارت نیرو تا صنعت و کشاورزی برای مقابله با آن باید پای‌کار آیند، گفت: ۱۲ کشور در دنیا وزارتخانه تغییر اقلیم تأسیس کرده‌اند.
به گزارش روز یکشنبه ایرنا، «سحر تاجبخش» دیروز یکشنبه در نشست خبری که در سالن شبستان مصلی امام خمینی(ره) و در حاشیه نمایشگاه حمل و نقل برگزار شد، در پاسخ به سؤال ایرنا درباره اینکه تا چه میزان در مواجهه با تغییر اقلیم برنامه‌ریزی داریم، اظهار کرد: مسئله تغیر اقلیم جدی است و غرب آسیا با آن مواجه است؛ مواجهه ما در ایران با تغییر اقلیم در سه بخش طوفان گردوخاک، کم‌بارشی و تنش آبی و افزایش دماست.
وی افزود: سازمان هواشناسی تکالیفی برای پایش و پیش‌بینی دارد. ما مسئول پایش و هشدار مخاطرات هستیم. اینکه برای کم آبی و مواجهه با پیامدها به‌تنهایی وظیفه داریم، خیر؛ همه دستگاه‌ها از وزارت نیرو تا صنعت، معدن و تجارت باید برنامه جامعی را برای مواجهه با تغییر اقلیم داشته باشند. رئیس سازمان هواشناسی گفت: از طرفی باید اطلاعات برخط را از برخی وزارتخانه‌ها داشته باشیم تا برای مثال بدانیم در وقت سیلاب‌های تابستانی در کدام رودخانه خطر طغیان و سیل وجود دارد. اما به طور کلی بانک اطلاعاتی دقیقی در کشور نداریم.
تاجبخش افزود: سازمان هواشناسی در سطح «تقویت شبکه دیدبانی» برنامه دارد، اما تولید شبکه اطلاعات و تجمیع آن برعهده همه دستگاه‌هاست تا ما در پیش بینی و تحلیل شرایط ضریب خطای کمتری داشته باشیم.
وی تأکید کرد: برای مواجهه با تغییر اقلیم در کشور فقط یک دستگاه وظیفه ندارد. اگر ما در کشور تنش آبی قابل ملاحظه داریم، ضرورت دارد در یک برنامه‌ریزی منسجم، همه دستگاه‌ها برنامه‌ریزی کنند.
تاجبخش گفت: وجود برنامه منسجم لازم است؛ برنامه‌های بین‌المللی توصیه کرده است که سازگاری با تغییر اقلیم و مقابله با آثار آن در دستور کار کشورها قرار گیرد.
رئیس سازمان هواشناسی گفت: تغییر اقلیم در منطقه ما به صورت کم‌آبی و کم بارشی است در برخی کشورها پربارشی است. اکنون در ۱۲ کشور دنیا وزارتخانه تغییر اقلیم ایجاد شده است که در همسایگی ایران، پاکستان این وزارتخانه را تأسیس کرده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره اینکه دلیل آلودگی هوای تهران چیست، پاسخ داد: اطلاعاتی در اختیار سازمان هواشناسی نیست که دقیق بگوید عامل اصلی چیست. پایداری هوا باعث نگهداری مواد آلاینده می‌شود، در واقع عامل جوی مهم است. در کلان‌شهرها منابع آلاینده فسیلی در شرایط پایداری هوا تجمیع می‌شود و به سطح زمین می‌رسد. وی توضیح داد: طی سال‌های اخیر سیستم‌های بارشی کم شده و همزمان تعداد خودرو و سوخت نیروگاه‌ها تغییر یافته و باعث شده بارش‌ها هم نتواند شاخص آلاینده را کاهش دهد. رئیس سازمان هواشناسی درباره اینکه خشک‌سالی تا چه زمانی ادامه دارد، گفت: مدل‌های پیش‌بینی نشان می‌دهد که در ۱۰۰ سال آینده در مناطق استوایی که جنوب کشورمان را هم شامل می‌شود، روند افزایش بارش را داریم، اما نوع آن مشخص نیست؛ بدین معنی که این بارش‌ها می‌تواند سیل‌آسا باشد؛ مثل اتفاقی که در تابستان امسال رخ داد.
تاجبخش بیان کرد: مهم این است که توسط روش‌های آبخیزداری این بارش‌ها را جمع‌آوری کنیم و هم برای تقویت منابع آبی زیرزمینی و هم برای مقابله با کم‌آبی، بارش‌های سیلابی باید جمع‌آوری شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی