[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

جلوی شهرک‌سازی را بگیرید، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز گفت: علاوه بر دروازه قرآن، نقاط دیگری در شهر شیراز وجود دارد که مستعد خطر سیل است که شهرک گلستان و دوکوهک از جمله آنها است. از این رو، باید شهرک‌سازی و ساخت و ساز غیرمجاز در این مناطق متوقف شود.
سید محمدجعفر ناظم‌السادات در گفت‌وگو با ایرنا افزود: شهرک‌سازی‌هایی که بعضاً نیز توسط دستگاه‌ها و ادارات مختلف در قسمت شمالی شهرک گلستان در غرب شیراز انجام شده، وضعیت بسیار خطرناکی دارد. اگر این وضعیت ادامه یابد و جلوی آن گرفته نشود، قطعاً در آینده فاجعه بزرگ انسانی در این محل رخ خواهد داد. 
وی ادامه داد: در منطقه دوکوهک شیراز نیز عده‌ای بدون مجوز در شیب بسیار تند و کنار رودخانه در حال ساخت و ساز هستند که این مسئله نیز بسیار خطرناک است. اگر باران با شدت و میزانی که پنجم فروردین 98 در محل دروازه قرآن بارید، در دوکوهک نیز ببارد، بیش از سیل دروازه قرآن فاجعه آفرین خواهد بود.
رئیس مرکز پژوهش‌های جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز اظهار داشت: شیب بسیار تندتری در مناطقی از دوکوهک نسبت به دروازه قرآن وجود دارد که در زمان سیلاب می‌تواند رخداد تلخی را سبب شود و نکته دیگر اینکه باید در نقطه‌ای جلوی گسترش شهر گرفته شود.  ناظم‌السادات دلیل شهرک‌سازی و ساخت و سازهای غیرمجاز در این مناطق را سودجویی شخصی عنوان کرد و افزود: باید قبول کنیم سیستم ما نیز دچار مشکلات و چالش‌هایی است که در بعضی موارد مجوزهایی صادر می‌شود که به صلاح عمومی نیست. ضروری است که دستگاه‌های متولی جلوی این گونه اقدامات را بگیرند و حتی شهرداری هم بدون اغماض سازه‌های غیرمجاز را تخریب کند.
منطقه بالادست دروازه قرآن تخلیه شود 
استاد دانشگاه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به وجود برخی تأسیسات در بالادست و مسیر آبریز دروازه قرآن تأکید کرد: با توجه به بروز رخداد سیل پنجم فروردین در این محل، شهرداری شیراز موظف است هشدارهای لازم را به سازمان‌های ذی‌ربط بدهد.
وی گفت: لازم است منطقه بالادست این محل هر روز به صورت مداوم بازرسی شود، وگرنه جان مردم به خطر خواهد افتاد.
ناظم‌السادات ادامه داد: محل دروازه قرآن و منطقه بالادست آن نمی‌تواند در اختیار دستگاه‌های مختلف باشد؛ چراکه نیاز است مسیرهای بالادست غیرنظامی و به صورت فضای بازی باشد که مأموران شهرداری بتوانند روزانه و به صورت مداوم بازدید و اوضاع محل را رصد کنند.
وی اضافه کرد: دبی آب سیلاب پنجم فروردین در محل دروازه قرآن 76متر مکعب بر ثانیه بود که به یک‌باره به این محل رسیده و اکنون نیازمند این مسئله هستیم که فکری به حال وضعیت کانال انتقال آب در محل دروازه قرآن کنیم که در روز سیل، توانایی انتقال این حجم آب را نداشت. استاد دانشگاه شیراز اظهار داشت: اکنون باید شهرداری شیراز فکری برای این وضعیت و آبی که در زمان سیلاب از محل کانال انتقال آب دروازه قرآن سرریز شد کند تا دیگر هیچ‌گاه شاهد چنین رخداد تلخی نباشیم. ضروری است این سرریز آب به گونه‌ای هدایت شود که اگر آب اضافه بر ظرفیت فعلی این سازه‌ها به منطقه وارد شد، منجر به حادثه دیگری نشود.
سیل‌های پنجم و ششم فروردین 98 خسارات و تلفاتی در شیراز بر جای گذاشت. بیشترین خسارت منازل مسکونی در سیل ششم فروردین، به محله سعدی وارد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی