[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۳
  • دوره جدید

شناسایی قوانین مزاحم تولید، روزنامه شیراز نوین

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، بابک دین‌پرست در جلسه کارگروه رفع موانع تولید و اقتصاد مقاومتی استان فارس با اشاره به فرمایش نوروزی رهبر معظم انقلاب و نام‌گذاری سال 1398 تحت عنوان رونق تولید، افزود: معظم‌له مسئله فوری، جدی و اولویت‌دار کشور را مسئله اقتصاد دانستند که همه باید در این مسیر گام برداریم.
وی گفت: بخش اعظمی ‌از سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با مسئولان نظام نیز بر فعالیت‌های اقتصادی، رونق تولید و ایجاد اشتغال متمرکز بود.
معاون وزیر کشور گفت: بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، بیکاری از 11.9درصد در سال 1396 به 12درصد در سال 1397 رسیده است که 15استان کشور با افزایش بیکاری و 15استان با کاهش بیکاری مواجه بودند.
دین‌پرست اظهارکرد: استان فارس با کاهش بیکاری مواجه بوده و رتبه هفتم کشور را در این زمینه کسب کرده است.
وی ادامه داد: در سال 1396 مشارکت اقتصادی 40.1درصد بوده که این میزان در سال 1397 به 40.5درصد افزایش یافته است که استان فارس در این حوزه تغییرات آن‌چنانی نداشته است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور با بیان اینکه عملکرد استان فارس در حوزه اشتغال روستایی و عشایری خوب بوده است، گفت: استان فارس در بحث سرمایه‌گذاری خارجی 10طرح مصوب به مبلغ 78میلیون یورو با اشتغال‌زایی 144نفر داشته است که 2طرح آن به مبلغ 11میلیون یورو با اشتغال 45نفر شروع و 2طرح نیز به بهره‌برداری رسیده است.
دین‌پرست با اشاره به ظرفیت شورای استانی گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی افزود: شناسایی قوانین مزاحم تولید و اشتغال و بهبود و رونق فضای کسب و کار، 2ظرفیت این شورا است که مصوبات استانی این شورا پس از تصویب در کارگروه ملی از سوی دولت بررسی و ابلاغ می‌شود.
وی بیان کرد: ای کاش می‌شد همه دست به دست هم می‌دادند و قانون‌گذاری در حوزه اقتصاد برای چند ماهی با تغییرات مواجه نمی‌شد و همه به سمت تنقیح قوانین مزاحم می‌رفتند.
معاون وزیر کشور در ادامه به تعداد واحدهای اقتصادی مشکل‌دار در استان فارس اشاره کرد و گفت: در استان فارس 90واحد مشکل‌دار و 10واحد بحرانی وجود دارد که باید تلاش شود واحدهای مشکل‌دار به واحد عادی تبدیل شوند و واحدهای مشکل‌دار به بحرانی تبدیل نشوند.
دین‌پرست با بیان اینکه در این شرایط که می‌گویند درگیر جنگ اقتصادی هستیم، سرداران و سربازان این جنگ مدیران استانی هستند، اظهار کرد: در این زمینه یکی از ظرفیت‌هایی که کمتر به آن توجه می‌شود، ظرفیت فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها است که در این زمینه می‌خواهیم تکالیف مشخصی برای فرمانداران و بخشداران مشخص کنیم.
وی ادامه داد: باید تعداد دقیق واحدهای فعال استان به تفکیک شهرستان با میزان اشتغال آن، تعداد بنگاه‌های فعال پایین‌تر از ظرفیت اسمی، واحدهای راکد، واحدهای تملک شده، واحدهای بحرانی و مشکل‌دار، طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی بالای 60درصد و طرح‌هایی که قابلیت واگذاری دارند، مشخص و به فرمانداران ابلاغ شود.
معاون وزیر کشور بیان کرد: در سال رونق تولید، عملکرد استانداران و فرمانداران براساس شاخص‌های اقتصادی ارزیابی می‌شود.
دین‌پرست به فعالیت سامانه مجوز کسب و کار (سام) اشاره کرد و گفت: تا 24 اردیبهشت ماه، 21هزار و 961درخواست مجوز در سطح کشور در این سامانه ثبت شده که برای هشت هزار و 551مورد آن مجوز صادر شده است. آنچه در این سامانه مربوط به استان فارس می‌شود ثبت هزار و 638درخواست مجوز است که 425مورد آن منجر به صدور مجوز شده است.
وی همچنین با اشاره به طرح‌های نیمه‌تمام یا رها شده افزود: طرح‌های نیمه‌تمام استان باید به صورت فوری واگذار شود.
معاون وزیر کشور در ادامه با اشاره به نشست‌های مختلف این وزارتخانه با وزیران اقتصادی کشور در سال گذشته، گفت: در این نشست‌ها 300بند توافق صورت گرفت تا بتوانیم بخشی از اختیارات را به استان‌ها واگذار کنیم.
دین‌پرست همچنین بر ضرورت راه‌‌اندازی کلینیک تخصصی رصد بنگاه‌های اقتصادی در فارس تأکید کرد و افزود: این کلینیک از ورود دستور کارهای بی‌ربط در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید جلوگیری می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی