[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۶۰
  • دوره جدید

شوراها و کارگروه‌ها ظرفیت‌های نهفته توسعه فارس است، روزنامه شیراز نوین

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس با پیشنهاد راه اندازی شورای عالی کتاب با بیان اینکه شوراها و کارگروه‌ها ظرفیت‌های نهفته توسعه فارس است، گفت: در این شورا می‌توانیم از تجربه کتابدارهای باسابقه که به عنوان بانک اطلاعاتی استان هستند، بهره ببریم.
اسماعیل محبی‌پور روز دوشنبه در جلسه تکریم و تقدیر از زحمات «فاطمه جوکار» یکی از کتابداران باسابقه فارس اظهار کرد: در استان ظرفیت‌های پیدا و پنهان بسیاری داریم که بخش زیادی از این ظرفیت‌ها از دید مسئولان و مردم پنهان مانده است. این ظرفیت‌ها باید در قالب شورا و کارگروه‌ها تجمیع شوند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس با اعتقاد به اینکه شوراها نقش مهم و بسزایی در پیشبرد اهداف‌ توسعه در استان دارند، افزود: دو هفته است که هدایت و راهبری موضوع فضای مجازی استان آغاز شده و شورای فضای مجازی برای تحقق این امر شکل گرفته است؛ پیشنهاد داده‌ایم که شورای هنر در استان راه‌اندازی شود و مجموعه‌هایی که از ظرفیت‌های هنری برخوردار هستند، دور یک میز بنشینند و اتفاقات منفی و مثبتی که در استان رقم می‌خورد و محتوای هنری رویدادها در این شورا را مورد بررسی و حمایت محتوایی قرار دهند.
محبی‌پور اضافه کرد: شورای آموزش عالی استان نیز می‌تواند برای همکاری و توسعه متوازن علمی با هدف اینکه بر اساس نیاز و ظرفیت استان، دانشگاه‌ها به چه رشته‌های دانشگاهی نیاز دارند و چه تصمیماتی را برای بهبود کیفیت آموزش اتخاذ می‌کنند، فعالیت کند.
وی با بیان اینکه در بخش کتاب و کتابخانه‌ها باید به یک اجماع در استان فارس برسیم، گفت: ممکن است برخی کتاب‌هایی که در انبار کتابخانه وجود دارد، نیاز دانشگاهیان باشد یا کتاب‌هایی در کتابخانه دانشگاه داشته باشیم که مورد استفاده دانشگاهیان نباشد و باید در کتابخانه‌های عمومی یا مساجد مورد استفاده قرار گیرد.
این مقام مسئول بیان داشت: می‌بایست متولی برای این کار در استان فارس در نظر گرفته شود. نباید منتظر تصمیمات از مرکز باشیم. ظرفیت‌ها در استان‌های مختلف، متفاوت است و البته با ممنوعیتی هم در این زمینه رو به رو نیستیم. حتی این رویکرد باید در روستاها و شهرستان‌ها دنبال شود. وی با بیان اینکه استان فارس ظرفیت قابل توجهی در توسعه و بهره‌برداری از کتابخانه‌ها دارد، عنوان داشت: می‌توانیم از مشورت افراد مجرب در این حوزه بهره ببریم. بسیاری از خیران علاقه‌مند به فعالیت در این زمینه هستند. لذا ما می‌توانیم این ظرفیت را فارغ از سیاست‌های ملی در استان ایجاد کنیم. محبی‌پور افزود: برای تحقق این امر باید روال منطقی سازمان‌یافته‌ای تعریف شود. با این کار می‌توانیم بانک اطلاعاتی قدرتمندی را هم در استان ایجاد کنیم. شورا و کمیسیونی باید تشکیل شود تا در بخش اسناد و کتابخانه‌ها سیاست‌گذاری و این بخش را حمایت و هدایت کند.
وی با اشاره به اینکه شورای عالی کتاب راه‌اندازی شود، گفت: در این شورا می‌توانیم از تجربه کتابدارهای باسابقه که به عنوان بانک اطلاعاتی هستند، بهره ببریم. همچنین می‌توانیم از کتابخانه‌هایی که ظرفیت‌های فیزیکی دارند در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی بهره ببریم. او عنوان کرد: روش کتاب‌خوانی امروز با سال‌های قبل متفاوت است؛ امروز کسانی که وارد کتابخانه می‌شوند، انتظار دارند از تکنولوژی استفاده کنند و باید زمینه فراهم شدن این امکانات در کتابخانه‌ها مهیا شود.
وی با اشاره به اینکه خداوند در قرآن به کتاب قسم خورده است، گفت: کتاب به ما عمق می‌دهد. این در حالیست که فضای مجازی که داده‌های وسیع دارد اما عمقی ندارد، به ما عمق درک نمی‌دهد. در فرصت کتاب‌خوانی عمومی بدون وابستگی مطلق به تکنولوژی، می‌توانیم از کتاب کاغذی بهره ببریم.
معاون استاندار فارس با اشاره به اینکه کتاب ماندگار است، گفت: ظرفیت ماندگاری کتاب و ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی برای ما که کشورمان دارای اصالت و ریشه است، اهمیت بسیاری دارد. متأسفانه سرانه مطالعه در کشور بسیار پایین است و ما از کشورهای توسعه یافته جهان بسیار عقب هستیم و باید تدابیر لازم برای حل این مشکل اتخاذ شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی