[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۶
  • دوره جدید

اراده جمعی در شهرداری بر صحت و سلامت امور، روزنامه شیراز نوین

 پیمان کشاورز- گروه خبر
روز گذشته شهردار شیراز با حضور در صحن علنی شورا پیرامون روند اجرایی شدن سامانه شفافیت، توضیحاتی به اعضای شورا ارائه داد. سامانه‌ای که بر اساس مصوبه شورا و با دستور شهردار شیراز به منظور افزایش اعتماد شهروندان به پنجمین دوره شورای اسلامی‌ شهر شیراز، فراهم نمودن امکان نظارت همگانی شهروندان بر عملکرد شهرداری و همچنین افزایش آگاهی و مشارکت شهروندان در اداره شهر راه اندازی شد. حیدر اسکندرپور در توضیحات خود با بیان این‌که راه‌اندازی سامانه شفافیت کاری بزرگ و سند افتخاری برای شورای پنجم و شهرداری شیراز است، نقایص موجود در این سامانه را دلیلی بر کاهش ارزش آن ندانست و گفت: چند دسته از اطلاعات در مجموعه شهرداری است که برای مردم و اعضای شورا بیش از سایر اطلاعات مهم است که بارگذاری آن در سامانه شفافیت سرمایه‌های اجتماعی را افزایش می‌دهد که برخی اطلاعات مثل انعقاد قراردادها اگر به موقع اطلاع‌رسانی نشود به سرمایه اجتماعی آسیب می‌زند.
شهردار شیراز ادامه داد: کاری که در مجموعه قراردادها انجام می‌دهیم این است که اداره کل بازرسی شهرداری را مأمور کرده‌ایم که هیچ قراردادی در جلسات و کمیسیون‌هایی که برای استعلام‌ها برگزار می‌شود، پاکت‌های اطلاعاتی مربوط به آن باز نشود مگر این‌که اسناد آن در ابتدا در سامانه شفافیت بارگذاری شود.
وی افزود: برای تحقق شفافیت و جلوگیری از هرگونه سوء‌استفاده و رانت در این حوزه باید صورت وضعیت‌ها با برآوردها هم‌خوانی داشته باشد و با یک طراحی جدید در سامانه شفافیت قرار بگیرد. اسکندرپور تصریح کرد: مورد دیگری که می‌تواند در شهرداری رانت ایجاد کند در حوزه فروش املاک است، علاوه‌بر اطلاع‌رسانی در فضای شهری و رسانه‌ها نیز تمام نظرات کارشناسان که اخذ می‌شود باید به عنوان اسناد در سامانه شفافیت قرار بگیرد. وی علت این کار را رفع شائبه در فضای عمومی ‌در‌خصوص همکاری شهرداری با برخی کارشناسان برای قیمت‌گذاری خاص روی املاک و سپس اطلاع‌رسانی مردم دانست.
اسکندر پور همچنین از قرارگیری اطلاعات مربوط به ضوابط، کاربری‌ها و سطوح تراکم به‌عنوان خواست مردم در سامانه شفافیت عنوان کرد و افزود: موضوعی که مطرح می‌شود این است که آیا همه افراد می‌توانند به اطلاعات ضوابط تمامی ‌املاک دسترسی پیدا کنند یا این‌که هر فرد به اطلاعات املاک خود دست داشته باشد که این یک بحث حقوقی است و باید با هم‌فکری اعضای شورا به نتیجه برسیم.
شهردار شیراز خطاب به اعضای شورا گفت: من به شما این اطمینان را می‌دهم که تمامی ‌اطلاعات مربوط به قراردادهای شهرداری در سامانه شفافیت به‌روز است، اگر بخش‌هایی اطلاعاتش به روز نیست به صورت روزانه پیگیری می‌شود.
وی خاطر‌نشان کرد: در جهت سرعت دادن به کار و محدودیت‌ها ممکن است اقدام به ترک تشریفات کنیم که باید اطلاعات ترک تشریفات نیز در سامانه شفافیت قرار بگیرد، طبق بررسی من طی دو سال 640‌میلیارد تومان ترک تشریفات در شهرداری شیراز انجام شده است که در صورت نیاز گزارش آن را ارائه می‌کنم. اسکندر پور تأکید کرد: در مجموعه شهرداری شیراز اراده جمعی بر جریان شدن صحت و سلامت امور است و اگر ایرادی وجود دارد باید آن را رفع کنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی