[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۷۹
  • دوره جدید

گفت‌وگوی عرب‌ها با ایران ممکن و ضروری است، روزنامه شیراز نوین

یک روزنامه عربی در یادداشتی به قلم عضو کرسی حقوق بشر یونسکو با اشاره به این‌که «اجلاس‌های آتی مکه نتیجه بخش نخواهد بود» نوشت: گفت‌وگوی کشورهای عربی با ایران ممکن و ضروری است و هرکس خواهان جنگ با ایران است، خودش باید پیامدهای آن را متحمل شود.
به گزارش ایسنا، محمود البازی، عضو کرسی حقوق بشر در یونسکو در یادداشتی تحت عنوان «گفت‌وگوی عرب‌ها با ایران ممکن و ضروری است» که روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم آن را منتشر کرده است، نوشت: یک هفته تا برگزاری دو اجلاس فوق‌العاده‌ای که قرار است به دعوت ملک سلمان در مکه برگزار شود، باقی مانده است؛ یکی اجلاس سران شورای همکاری خلیج (فارس) و دیگری اجلاس سران کشورهای عربی و اسلامی ‌که قرار است در این نشست‌ها موضوع حملات اخیر علیه عربستان و پیامدهای آن بر منطقه مورد بررسی قرار گیرند.
وی در بخش دیگری از این یادداشت با اشاره به اینکه این نشست‌ها قبل از شروع محکوم به شکست هستند، به کشورهایی مانند سوریه، قطر، فلسطین و مغرب اشاره کرد و نوشت که این کشورها احتمالاً همسو با عربستان نخواهند بود.
البازی در ادامه نوشت: کویت و عمان نیز سیاست و موضع بی‌طرفی را اختیار کرده‌اند و هر دو خواهان کاهش و میانجی‌گری هستند. بنابراین آن‌ها به دنبال وقوع جنگ نیستند. مقامات اماراتی نیز به خوبی می‌دانند که وقوع جنگ در منطقه به سود هیچ‌کس نیست؛ بنابراین آن‌ها خواهان کاهش تنش و دوری از درگیری آمریکا با ایران هستند.
عضو کرسی حقوق بشر یونسکو در ادامه یادداشت خود با طرح این سوال که نمی‌دانم چرا عربستان از گفت‌وگو و مذاکره هراس دارد، می‌نویسد: ترامپ که رئیس‌جمهور قوی‌ترین کشور جهان است و بزرگ‌ترین ناوهای جنگی را دارد، روزی دو بار، صبح و عصر «مانند استفاده از داروی سرماخوردگی» ایران را به مذاکره دعوت می‌کند و نه تنها هیچ هراسی از گفت‌وگو و مذاکره ندارد، بلکه بارها تکرار کرده است که آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست و می‌خواهد ایران را به میز مذاکرات بکشاند.
وی می‌نویسد: چرا ما عرب‌ها فکر می‌کنیم که گفت‌وگو و مذاکره شأن و جایگاه ما را پایین می‌آورد؟ چرا در سیاست کشورهای عربی این همه بی‌پروایی است؟ به نظر می‌رسد که امارات امروز اوضاع را به خوبی درک کرده است و به دنبال خویشتن‌داری از تمام این اتفاقات است. امارات با این اقتصاد قوی و آن مناطق گردشگری و آن عمران فوق‌العاده به دنبال جنگ ویرانگر با ایران نیست، جنگی که هیچ سودی برای آن ندارد. عربستان نیز در این زمینه تحرکاتی داشته است و در زمان سیل به دولت ایران کمک‌رسانی کرد. چرا ما باید مبلغ جنگ باشیم؟ چرا مبلغ صلح و تفاهم برای محافظت از چیزی که به دست آورده‌ایم، نباشیم؟ ما مشترکات زیادی با ایران داریم. ایران یک کشور مسلمان و همسایه ما است و عربستان به عنوان یک قدرت اسلامی ‌در منطقه باید با منطق بیشتری تعامل کند و با عقلانیت بیشتری با بحران‌ها و چالش‌های منطقه مقابله کند.
این نویسنده عرب که تحلیلگر مسائل سیاسی و استاد دانشگاه نیز هست، در ادامه می‌نویسد: ما می‌توانیم با ایرانی‌ها گفت‌وگو کنیم؛ زیرا ایرانی‌ها تجربه طولانی در مذاکرات دارند و چندین سال با جامعه بین‌المللی مذاکره کردند تا نهایتاً به توافق هسته‌ای رسیدند. ایرانی‌ها در زمینه گفت‌وگو و مذاکرات بسیار صبور هستند و برای حل مشکلات معلق می‌توان از این مسئله استفاده کرد.
وی در بخش دیگری از این یادداشت و با بیان این که «گزینه‌های زیادی برای تعامل با ایران روی میز است؛ یکی از آن‌ها گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیم است» نوشت: به نظر می‌رسد که جواد ظریف این مسئله را بارها تکرار کرده است و اعلام کرده است که ایران تمایل به گفت‌وگو با همسایگان دارد. هر کس می‌خواهد با ایران وارد جنگ شود، باید خودش متحمل نتایج و پیامدهای آن شود و ما عرب‌ها می‌توانیم از نتایج خطرناک آن دور شویم. خلاصه کلام این است که گفت‌وگو ممکن و ضروری است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی