[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۲
  • دوره جدید

بهبود صادرات با گیاه درمانی، روزنامه شیراز نوین

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس از آغاز فعالیت خوشه صنعتی گیاهان دارویی در استان فارس خبر داد و گفت: این خوشه پس از خوشه‌های گلاب و عرقیات گیاهی میمند، سنگ شمال، فرش دستباف و شوریجات و رب گوجه‌، پنجمین خوشه صنعتی استان است که با حمایت‌های این شرکت فرآیند توسعه آن آغاز می‌شود.
به گزارش روابط عمومی ‌شرکت شهرک‌های صنعتی فارس، احد فتوحی در نخستین جلسه شورای راهبری خوشه صنعتی گیاهان دارویی فارس که با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی استان برگزارشد افزود: به‌دلیل مزیت‌ها‌، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در استان فارس‌، مراحل امکان سنجی و مطالعاتی این خوشه در دستور کار شرکت شهرک‌های صنعتی فارس قرارگرفت و پس از تأیید سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران‌، با انتخاب عامل توسعه‌، فرآیندهای توسعه‌ای در این خوشه صنعتی آغاز می‌شود.
وی با بیان اینکه خوشه‌های صنعتی می‌توانند موتور محرک اقتصاد ملی و منطقه‌ای باشند گفت: با توسعه خوشه‌ها، بنگاه‌های درون خوشه با بازدهی بیشتر و استفاده تخصصی‌تر از امکانات و اولویت‌های موجود برای دستیابی به محصولی با کیفیت باقیمت تمام شده ارزان‌تر تلاش می‌کنند. 
مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس در ادامه با اشاره به اینکه استان فارس بالاترین میزان صادرات گیاهان دارویی کشور را به خود اختصاص داده است گفت: عمده‌ترین صادرات گیاهان دارویی استان فارس شامل فرآورده‌های شیرین‌بیان، فرآورده‌های گل محمدی، باریجه، آنغوزه، کتیرا و آویشن شیرازی است و در بخش صادرات صمغ‌های گیاهی، باریجه، آنغوزه، کتیرا و‌... رتبه نخست کشور را داراست.
فتوحی، پایین بودن سهم کشت تخصصی گیاهان دارویی، خشک کردن و انبارداری غیر‌اصولی، عدم توجه به پشتوانه‌سازی ظرفیت گیاهان دارویی باصرفه، برداشت بیش از حد از عرصه طبیعی، توجه به استانداردهای بین‌المللی محصول، پایین بودن سهم تکنولوژی روز برای تبدیل به محصول فرآوری با ارزش افزوده بالا، نبود برند منطقه‌ای برای فارس، عدم توجه به بازاریابی و فرایند توسعه بازار محصول، خام فروشی و نبود شبکه‌های تأمین و تولید منسجم را از مهم‌ترین مشکلات فراروی بخش گیاهان دارویی استان اعلام کرد و گفت: این خوشه صنعتی با هدف تمرکز بر نقاط ضعف و مشکلات به دنبال راهکارهایی برای ارتقای تولید‌، بازاریابی و فروش و صادرات است‌. وی تصریح کرد: برنامه‌های هدف توسعه این خوشه صنعتی در سه بخش شیرین بیان، اسانس‌ها و صمغ‌های دارویی و بسته‌بندی و فرآوری گیاهان دارویی انجام خواهدشد. مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس بر مشارکت دستگاه‌های اجرایی مرتبط و نیز تشکل‌های فعال در این بخش برای انجام برنامه‌های توسعه خوشه‌ای تأکید کرد و گفت: شرکت شهرک‌های صنعتی فارس نیز براساس رسالت‌های خود در حوزه‌های برگزاری دوره‌های آموزشی، و نیز برگزاری تورهای صنعتی و نمایشگاهی داخلی و خارجی و همچنین اختصاص مشوق‌ها برای توسعه و ایجاد صنایع بسته‌بندی و فراوری گیاهان دارویی از ذینفعان و فعالان این بخش حمایت می‌کند.
رضا شمس عامل خوشه صنعتی گیاهان دارویی استان نیز در این جلسه به بیان ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها و نیز چالش‌ها و فرصت‌های توسعه گیاهان دارویی در استان پرداخت و برنامه‌های کوتاه مدت ومیان مدت این خوشه صنعتی در بازه زمانی سه‌ساله را تشریح کرد.
در این جلسه که نمایندگانی از سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، دانشگاه علوم پزشکی، منابع طبیعی‌، استاندارد و نیز تشکل‌های بخش خصوصی حضور داشتند درخصوص اولویت‌ها و راهبردهای این خوشه صنعتی بحث و
 تبادل نظرشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی