[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۴
  • دوره جدید

مبارزه با آتش‌سوزی جنگل‌ها با سپر حرارتی ناسا!، روزنامه شیراز نوین

سپر حرارتی ناسا اکتشاف فضایی پیشرفته و همچنین کمک به مبارزه با آتش‌سوزی جنگل‌ها را نوید می‌دهد.
به گزارش‌ایسنا و به نقل از آی‌ای، در حالی که صنعت فضایی برای اکتشاف فضایی انسان در مریخ و فراتر از آن آماده می‌شود، به فناوری‌هایی نیاز دارد که ورود به جوها را‌ ایمن‌تر کند.‌ اینجاست که آزمایش پرواز در مدار پایین زمین ناسا برای فناوری محافظ حرارتی(LOFTID) وارد می‌شود.
امسال آژانس فضایی ‌ایالات متحده(ناسا) برای اولین بار با موفقیت فناوری جدید محافظ حرارتی خود را در مدار زمین آزمایش کرد.
این سپر حرارتی اساساً به عنوان یک سیستم ترمز بادی عظیم برای فضاپیماها عمل می‌کند و پرواز فضایی را بسیار ‌ایمن‌تر می‌کند.‌ این وسیله می‌تواند به انسان‌ها کمک کند تا با خیال راحت روی مریخ فرود بیایند و همچنین نقاط بیشتری از منظومه شمسی را کشف کنند.
نه تنها‌ این، بلکه ‌این فناوری در‌ اینجا روی زمین نیز کاربرد بسیار زیادی دارد، زیرا می‌توان از آن برای مبارزه با آتش‌سوزی جنگل‌ها استفاده کرد.
آزمایش موفقیت آمیز سپر حرارتی مداری ناسا
سپر حرارتی LOFTID در تاریخ ۱۰ نوامبر روی موشک اطلس V به فضا پرتاب شد. ‌این موشک در ارتفاع تقریبی ۱۲۵ کیلومتری در مدار زمین مستقر شد و تقریباً دو ساعت پس از پرتاب در آب‌های نزدیک ‌هاوایی سقوط کرد.
این پرواز آزمایشی برای تجزیه و تحلیل پتانسیل ‌این فناوری انجام شد تا نشان دهد که می‌تواند روزی به مأموریت‌های فضایی اجازه دهد تا یک محافظ گرمایی فشرده و انعطاف‌پذیر را در محفظه باری خود حمل کنند و قبل از ورود مأموریت به جو سیاره مقصد باز شود.
این فناوری به دلیل خطرات ورود به جو سیاره‌ای که شرایط متفاوتی نسبت به جو زمین دارد، می‌تواند حیاتی باشد. برای مثال جو مریخ بسیار نازک‌تر از زمین است و فرود مریخ‌نورد «استقامت»(Perseverance) ناسا به جو آن به ‌عنوان «هفت دقیقه وحشت» توصیف شد.
فناوری LOFTID می‌تواند به آتش نشانان روی زمین کمک کند
سپر حرارتی LOFTID ناسا با قطر شش متر(۲۰ فوت) به عنوان یک سیستم ترمز عظیم عمل می‌کند و نسبت به سپرهای حرارتی معمولی و بسیار کوچک‌تر، نیروی اصطکاک بیشتری ‌ایجاد می‌کند.
ناسا در وب‌سایت خود توضیح می‌دهد که ‌این فناوری برای مقاومت در برابر دمای ورود به جو با بیش از ۱۶۰۰ درجه سانتی‌گراد ساخته شده است.
ناسا می‌افزاید که ‌این سپر حرارتی دارای سه لایه است که شامل یک لایه فیبر سرامیکی خارجی برای حفظ یکپارچگی سطح، یک لایه میانی عایق برای جلوگیری از انتقال گرما و یک لایه داخلی است که از رسیدن گاز داغ به سازه قابل باد شدن جلوگیری می‌کند. همچنین‌ این سیستم حفاظت حرارتی، انعطاف‌پذیر، تاشو، قابل استقرار و قابل تنظیم و سفارشی‌سازی است.
سپر حرارتی LOFTID یکی از نمونه‌های بسیاری از فناوری‌های ساخته شده برای فضا است که می‌تواند کاربردهای عملی فوق‌العاده مهمی بر روی زمین نیز داشته باشد. مواد محافظ حرارتی توسعه یافته برای LOFTID، در واقع قبلاً برای ساخت یک پناهگاه گرمایی اولیه برای کمک به مقابله با آتش‌سوزی جنگل‌ها استفاده شده است.
ناسا با مرکز فناوری و توسعه خدمات جنگلی میسولا(MTDC) واقع در ‌ایالات متحده همکاری کرده است تا پناهگاه‌های آتش‌سوزی مؤثرتری برای نجات جان انسان‌ها ‌ایجاد کند، به ‌این معنی که مواد مقاوم در برابر حرارت ناسا می‌تواند انسان‌ها را هم در فضا و هم در زمین نجات دهد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی