[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۰
  • دوره جدید

فرش را جایگزین نفت کنیم ، روزنامه شیراز نوین

رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تأکید مجلس بر تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه، تصریح کرد که در آینده نزدیک جلسه‌ای برای متقاعد کردن دولت در خصوص لزوم این تغییر تشکیل خواهد شد.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، علی وقفچی شامگاه پنجشنبه 23‌خرداد در نشستی با رئیس و برخی اعضای اتحادیه تعاونی‌های صنایع دستی استان فارس در شیراز، گفت: فراکسیون فرش و صنایع دستی، بزرگترین فراکسیون مجلس شورای اسلامی محسوب می‌شود که با هدف ایجاد یک جایگزین مناسب برای درآمدهای نفتی، ایجاد شود.
وی با تصریح اینکه امروزه نگاه مجلس و دولت هم به حداقل رساندن صادرات نفتی است گفت: یک ظرفیت استثنایی در ایران وجود دارد که آن صادرات فرش و صنایع دستی است، هرچه این بخش قوی‌تر شود، به حتم به امنیت، انتقال فرهنگ و هویت، توانمندی اقتصادی و رفع اتکاء به نفت و ... کمک خواهد شد. وی یکی از اقدامات خوب مجلس را تصویب قانون حمایت از استادکاران و صنعتگران صنایع دستی دانست و با ابراز تأسف از اینکه اکثر فعالان این بخش و حتی سردمداران آن، این قانون را مطالعه هم نکرده‌اند گفت: یکی از مباحث مهم این قانون، بیمه است. وی گفت: در قانون مرجع تشخیص اینکه چه کسی باید در بخش صنایع دستی، بیمه شود، میراث فرهنگی است، نه بیمه‌گر؛ در بحث بیمه قالیبافان و فعالان بخش فرش هم اینگونه تعیین شد که میزان فرش بافته شده ملاک بیمه نباشد.
وقفچی در عین حال خاطرنشان کرد که هنوز دولت آیین‌نامه اجرایی این قانون را بعد از دو سال، تهیه و ابلاغ نکرده است لذا باید تلاش بیشتری برای این مهم انجام شود.
این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: یکی دیگر از مزایای آن قانون، مکلف شدن دولت نسبت به اینکه فضاهای میراثی را در اختیار فعالان بخش خصوصی حوزه صنایع دستی و فرش قرار دهد، این امر در برخی استان‌ها انجام شده اما عام نیست.
او با اشاره به اینکه در قانون یاد شده، صدا و سیما مکلف به حمایت از صنایع دستی و فرش شده است گفت: صدا و سیما هنوز آنگونه که باید و شاید همکاری نمی‌کند؛ در استان فارس هم می‌توان این تکلیف قانونی را از صدا و سیما خواستار شد. وقفچی با این اعتقاد که حساسیت مناسب نزد متولیان امر صنایع دستی برای احقاق حقوق فعالان این بخش، وجود ندارد گفت: ما اعتقاد داریم که بیمه، حداقل حقوق هر ایرانی است، بدون توجه به اینکه در چه زمینه‌ای فعالیت دارد، مکاتبات فراوانی در موضوع حمایت از صنایع دستی با مسئولان نظیر آقایان لاریجانی و تاجگردون هم داشتیم، اما اقدامات به اندازه مورد انتظار نبوده است.
رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی با اشاره به ایجاد یک فرصت قانونی در بودجه سال 98 گفت: در تبصره چهارده بودجه امسال، بیش از 2100‌میلیارد تومان اعتبار برای بعضی بیمه‌ها تخصیص یافت که فرش در این بخش دیده شد اما صنایع دستی دیده نشده است.
وقفچی با تصریح اینکه مجلس و میراث فرهنگی باید برای گسترش پوشش بیمه برای فعالان عرصه صنایع دستی تلاش کنند گفت: بیمه یکی از ضرورت‌های جامعه محسوب می‌شود.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ایسنا، تأکید کرد که نگاه او تنها معطوف به مسائل مرتبط به فعالان حوزه فرش نبوده است گفت: در ایران چون مباحث سیستماتیک نیست، بیشتر کسانیکه دنبال کار را می‌گیرند، پر رنگ دیده شده و کارشان انجام می‌شود؛ قبول کنیم که فعالان حوزه فرش بیشتر به دنبال مسائل بوده‌اند و به همین دلیل اینطور استنباط می‌شود که ما بیشتر به دنبال مسائل مرتبط با فرش هستیم.
وقفچی تصریح کرد: در حوزه صنایع دستی جز آقای حسین بختیار که در تهران پیگیر مسائل بوده، فرد دیگری پیگیری نکرده، است، چه به شکل سیستمی ‌و تشکلی چه به شکل فردی، اما در موضوع فرش، هم استان‌ها، هم تشکل‌ها، هم افراد و هم مرکز ملی فرش ایران، به جد تلاش و پیگیری کرده و می‌کنند.
این نماینده مجلس با تأکید براینکه امروز باید صنایع دستی و فرش، ادغام شود گفت: مجلس با رویکرد تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به این امر رأی داده است اما به دلیل مخالفت دولت کار اجرایی نشد؛ دولت باید بیشتر علاقه‌مند باشد.
وی با بیان اینکه قرار است موضوع مجدداً در کمیسیون ویژه با حضور نمایندگان دولت بررسی شود، ابراز امیدواری کرد که مجلس بتواند دولت را برای تبدیل سازمان میراث به وزارتخانه، متقاعد کند.
وقفچی با تصریح اینکه موضوع گسترش کمی ‌و فیزیکی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیست بلکه ارتقاء جایگاه و کیفیت فعالیت‌های این تشکیلات و بهبود نظارت‌های مجلس، هدف اصلی است.
او همچنین گفت: اعتقاد داریم در استان‌ها استانداران کمک کنند تا صنایع‌دستی هر استان به خوبی شناسایی و حمایت شود و به بازارهای داخلی و خارجی معرفی و صادر شود؛ انتظار اینست که حداقل در مرکز هر استان، شهرک‌های صنایع‌دستی راه‌اندازی شود.
وقفچی ادامه داد: برای ایجاد یک شغل در بخش پتروشیمی‌یا خودرو، باید 500 تا 600میلیون تومان سرمایه‌گذاری کرد، اما در صنایع دستی و فرش، این عدد حدود 50 تا 60میلیون تومان است.
او با اشاره به ویژگی‌های مهم صنایع دستی و فرش و توسعه آن گفت: این بخش چندان نیازی به مواد اولیه خارجی ندارد و وابسته نیست، ارزش افزوده بسیار بالایی دارد، اغلب تولیدات انحصاری ایران است و نیازی هم به تبلیغات آن‌چنانی برای فروش و عرضه آن نیست.
وقفچی با تصریح اینکه بزرگترین مشکل در ایران آنست که عقل را به کار نمی‌بریم و می‌خواهیم با زور بازو کشور را اداره کنیم گفت: برای حل مشکلات فعالان صنایع دستی آمادگی کامل وجود دارد، متولیان و فعالان و سردمداران مسائل را منعکس کنند، ما پیگیری خواهیم کرد.
او در‌خصوص معافیت مالیاتی فعالان صنایع دستی و ایراداتی که در خصوص دفاتر و حساب‌های مالی گرفته شده است نیز گفت: مجلس این بخش را از مالیات معاف کرده اما این به آن معنا نیست که کار شفاف هم نباشد، باید فعالیت در حوزه صنایع دستی و فرش، شناسنامه‌دار و کاملا شفاف انجام شود، باید هویت مشخص باشد.
وقفچی ادامه داد: معاف شدن از مالیات دلیل بر این نسیت که شناسنامه محصول را نداشته باشیم، باید فعالان این بخش در ارائه آمار همکاری داشته باشند، در تمام مسائل اقتصادی باید شفاف عمل کرد.
نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: در روزهای اخیر، هر‌سه فراکسیون سیاسی مجلس به یک جمع‌بندی رسیه و یک شورای هم اندیشی راه‌اندازی کرده‌اند که من هم عضوی از این شورا هستم.
وقفچی ادامه داد: هدف از راه‌اندازی این شورا، تعیین اولویت‌هایی برای برون رفت از وضع کنونی کشور بود که 6‌اولویت در نهایت تعیین شد و یکی از این اولویت‌ها، ساماندهی صنعت توریسم است، در این موضوع اعتقاد داریم که رشد صنایع دستی باید به موازات رشد گردشگری اتفاق بیفتد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی