[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۹۴
  • دوره جدید

راهکارهای رفع رسوب کتری و سماور، روزنامه شیراز نوین

سماور و کتری معمولاً به دلیل استفاده به طور مداوم رسوبات زخیمی در آن به وجود می‌آید، برای تمیز کردن رسوب کتری و سماور چندین روش مناسب و کاربردی وجود دارد. به گزارش نمناک، سماور و کتری از وسایل پر استفاده در هر خانه‌ای هستند که با گذشت زمان و استفاده مکرر رسوبات آهکی ضخیم در آن‌ها به وجود می‌آید. ‌این رسوبات آهکی سبب ‌ایجاد ظاهر بدی در سماور و کتری شده و آب جوش را بدرنگ و بدبو می‌کند و کیفیت آن را پایین می‌آورد. برای از بین بردن ‌این رسوبات روش‌های فراوانی وجود دارد که در ‌این بخش از نکات خانه‌داری نمناک شما را با ‌این روش‌ها آشنا خواهیم کرد.
استفاده از حلال‌های آهک
ساده‌ترین روش برای از بین بردن رسوبات درون کتری و سماور استفاده از حلال‌های آهک است، اما برای حفظ بهداشت و سلامتی بهتر است برای رسوب زدایی از راه‌های طبیعی و سالم استفاده کنید.
داغ کردن کتری
برای از بین بردن جرم‌های آهکی، کتری را داغ کنید سپس درون آن آب یخ بریزید تا جرم‌ها از جدار کتری جدا شوند. در‌ این روش اگر کتری بیش از حد داغ شود لحیم آن از بین می‌رود.
ریختن سرکه در کتری
برای رسوب زدایی کتری و سماور مقداری سرکه درون آن‌ها بریزید و بگذارید 10 دقیقه بجوشد. سپس آب آن را خالی کرده و بشویید دوباره کتری را از آب پر کنید و اجازه دهید  بجوشد تا بوی نامطبوع سرکه از داخل کتری رفع شود.
استفاده از فلس صدف
برای از بین بردن رسوب کتری و جلوگیری از رسوب مجدد آن، درون کتری یا سماور فلس صدف یا همان گوش ماهی بریزید تا آهک موجود در آب را به خود جذب نمایند. برای ‌اینکه کتری‌های نو رسوب را به خود جذب نکنند، می‌توانید از ‌این روش استفاده کنید.
استفاده از جوش شیرین
می‌توانید برای جرم‌گیری کتری و سماور مقداری جوش شیرین را در آب حل کنید. مقدار آب باید دو برابر جوش شیرین باشد.می‌توانید ‌این کار را چند بار تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.
استفاده از سیب زمینی رنده شده
برای رسوب زدایی از سیب زمینی رنده شده استفاده کنید. با توجه به اندازه کتری دو یا سه سیب زمینی رنده کرده و درون کتری بریزید سپس اجازه دهید با آب به مدت نیم ساعت بجوشد، درون کتری یک تکه زاج سفید کوبیده شده ریخته و بگذارید نیم ساعت دیگر بجوشد سپس آب کتری را خالی کرده و آن را بشویید و آب تازه درون آن پر کنید و دوباره بجوشانید.
از بین بردن رسوب کتری با آبلیمو
برای از بین بردن رسوب ضخیم کتری و از بین بردن رسوب ضخیم سماور از چند عدد لیموترش یا آبلیمو (کامل یا قاچ شده) استفاده کنید. در ‌این روش لیموها را درون آب کتری ریخته و آب را 10 دقیقه بجوشانید تا رسوب کتری کنده شود.
قرار دادن کتری در فریزر
اگر کتری کوچک است و مقدار رسوبات آن کم است، درون آن آب بریزید و نصف روزکتری را در جایخی یخچال قرار دهید. سپس آن را بشویید و با آب پر کنید و بگذارید به جوش بیاید تا جرم آهکی آن از بین برود.
حرارت دادن کتری
برای از بین رفتن جرم آهکی کتری چند دقیقه سماور یا کتری را بدون آب حرارت دهید سپس داخل آن را با آب سرد پر کنید تا جرم‌ها از دیواره کتری کنده شود.
برای جلوگیری از رسوب گرفتن کتری نو:
درون آن گوش ماهی بیاندازید. گوش ماهی‌ها آهک موجود در آب را به خود جذب و از رسوب گرفتن کتری و سماور جلوگیری می‌کنند. روزی یک بار کتری را با حوله مرطوب تمیز و با یک حوله نرم خشک کنید. برای جرم‌گیری کتری و سماور آن را محکم نسایید و از شوینده‌های صنعتی استفاده نکنید.
فایده عجیب رسوب کتری!
مهم‌ترین نکته در جوشاندن آب انتخاب ظروف مناسب است پس برای جوشاندن آب از کتری‌های استیل، شیشه‌ای و برنز استفاده کنید و به هیچ عنوان از ظروف غیراستاندارد مثل ظروف آلومینیومی و قلع استفاده نکنید. بر اساس نظر برخی از پزشکان رسوب کتری، کلسیم و منیزیم رسوب شده است و نباید آن را از بین ببریم زیرا‌ این دو عنصر نقش اساسی در سلامت و عملکرد قلب و عضلات آن دارند پس گرچه رسوبات موجب تغییر طعم آب می‌شوند اما نیازی به رسوب زدایی از جداره کتری‌ها نیست.
آبی که در کتری رسوب گرفته می‌جوشد سرشار از منیزیم و کلسیم است و ما می‌توانیم در صورت استفاده از عناصر مفید آن استفاده کنیم.
رسوب کتری مفید است یا مضر؟
برخی دیگر از پزشکان بر‌این باورند که بدن ما به تمام املاح موجود در آب احتیاج ندارد و مصرف املاح موجود در آب موجب افزایش املاح معدنی در بدن انسان می‌شود و به همین دلیل افراد دچار بیماری‌هایی مانند نارسایی کلیه و تضعیف سیستم عصبی و حرکتی می‌شوند. تراکم و رسوب کلسیم در آب موجب بیماری‌هایی خطرناک می‌شود و برای بیماران کلیوی خطرناک است. وجود سدیم موجود در آب تأثیرات مخربی بر سیستم گوارش می‌گذارد. همچنین وجود رسوبات باعث تغییر طعم آب می‌شود و کیفیت آن را پایین می‌آورد. رسوبات ضخیم مانند یک عایق عمل می‌کنند و سبب می‌شوند که تبادل حرارتی بین دیواره کتری و آب دیرتر اتفاق بیفتد و انرژی بیشتری صرف جوش آوردن آب شود. همچنین وجود رسوب در کتری باعث می‌شود دیواره درونی کتری دچار خوردگی شود. 
به شما پیشنهادمی‌کنیم بیش از اندازه روی رسوب کتری حساس نباشید و زمانی که رسوبات در کتری ضخیم شد اقدام به تمیز کردن کتری کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی