[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۴
  • دوره جدید

ایجاد فضای نقادانه در دانشگاه هراس ندارد، روزنامه شیراز نوین

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: از ایجاد نشاط و انجام مطالبه گری و نقد در فضای دانشگاهی نهراسیم؛ چراکه اینها برکاتی است که در فضای دانشگاه نازل می‌شود و جامعه را پالایش می‌کند.
دکتر عبدالحسین کلانتری در آیین افتتاحیه دهمین جشنواره ملی رویش به میزبانی دانشگاه شیراز، اظهار امیدواری کرد که این جشنواره فرصتی برای تجربه اندوزی و به اشتراک گذاشتن ایده‌ها و ارتقا و تقویت کانون‌های فرهنگی و دانشجویی باشد.
کلانتری با بیان اینکه طی سال‌هایی که فعالیت‌های فرهنگی دانشجویی دچار رخوت شده بود شاهد تأثیرات عمیق بر بدنه دانشجویی کشور بودیم که در وقایع اخیر دیده شد، اضافه کرد: کم کاری‌هایی در حوزه تربیتی و فرهنگی داشتیم که امروز خود را نشان داده، اما در دل این تهدیدات فرصت‌های زیادی وجود دارد؛ فرصت‌هایی که چالش‌ها و کم‌کاری‌ها را نشان دادند.
او همچنین با بیان اینکه اگر در شرایط عادی کار فرهنگی انجام ندهیم، مجبوریم در شرایط غیرعادی، نامتناسب با منطق دانشگاه کار غیرفرهنگی انجام دهیم، گفت: تمدن ایرانی اسلامی ثمره همزیستی و زندگی مسالمت آمیزی است که طی قرن‌ها این ملت در کنار هم داشته‌اند و باید آن را قدر نهیم. با هم بودن و در کنار هم زیستن و مدارا کردن را باید تجربه کرد و قدر نهاد. 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه جدا شدن نقطه‌ای نظیر سیستان از ایران، مضحک است؛ چراکه ریشه شاهنامه و رستم و سهراب در آن دیار قرار دارد، گفت: اگر کردستان جدا شود با ریشه‌های زبانی ایران چه می‌کنید؟ 
کلانتری در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: جشنواره رویش، نمایش تنوع فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌هاست؛ تنوعی از علایق که توسط کانون‌های فرهنگی، علمی و دانشجویی اعتلا پیدا می‌کنند و در واقع تکثری در عین وحدت است.
او ادامه داد: کانون‌ها در متن دانشگاه تجلیگر این تکثر هستند که به نحو متمدنانه‌ای آن را نمایش می‌دهند و در واقع نمایشگر مدنیت در دانشگاه هستند. 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه کانون‌های فرهنگی و دانشجویی، فرصتی برای مهارت افزایی جامعه پذیری، ارتقای مسئولیت و تعهد اجتماعی، فعالیت جمعی و پیگیری هدف‌های مشترک فراهم می‌کند، افزود: کانون‌ها تمرین زیست جمعی در متن دانشگاه هستند. کلانتری با تأکید بر اینکه فرهنگ را باید در متن دانشگاه قرار داد، گفت: وقتی فرهنگ در متن قرار می‌گیرد، تسهیل کننده انواع کنش‌ها در جامعه دانشگاهی خواهد شد. او خاطرنشان کرد: از ایجاد نشاط و انجام مطالبه گری و نقد در فضای دانشگاهی نهراسیم؛ چراکه اینها برکاتی است که در فضای دانشگاه نازل می‌شود و جامعه را پالایش می‌کند؛ البته در این مسیر باید به قواعد گفت‌وگو و کنشگری هم پایبند بود. معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم همچنین با بیان اینکه امروز جشنواره رویش به ثبات خوبی رسیده و نیازمند بازنگری و تقویت نقاط ضعف‌هاست، اعلام کرد که با پیگیری‌های انجام شده، جشنواره حرکت در تقویم بنیاد ملی نخبگان قرار گرفته و دانشجویان حائز رتبه‌های این جشنواره، از تسهیلات بنیاد نخبگان بهره مند خواهند شد. به گزارش ایسنا، دهمین جشنواره ملی رویش با حضور فعالان کانون‌های فرهنگی و دانشجویی و کارشناسان و مدیران حوزه‌های فرهنگی دانشگاه‌های کشور و به میزبانی دانشگاه شیراز، عصر روز دوشنبه 23 آبان کار خود را آغاز کرد و به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی