[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۳
  • دوره جدید

پیشگیری از اعتیاد دوباره، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری-گروه خبر
 نهمین همایش شمیم پاکی مددجویان بهبود یافته در مراکز دولتی درمان سوءمصرف مواد، با حضور جمعی از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، استانداری فارس و نیروی‌های انتظامی ‌برگزار شد.
به گزارش خبرنگار شیرازنوین، معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس گفت: عملکرد نظام مقدس جمهوری اسلامی ‌ایران در امر مبارزه با مواد مخدر بسیار پررنگ بوده و این عملکرد و سربلندی در دنیا پوشیده نیست.
سید احمد احمدی‌زاده با بیان اینکه سرنخ اصلی عمده آسیب‌های اجتماعی مصرف مواد مخدر است، افزود: باید برای کاهش آسیب‌های اجتماعی، یک برنامه‌ریزی جامع، کاربردی و راهبردی از سوی سازمان‌ها، ادارات و دانشگاه‌ها صورت پذیرد. امیدواریم با برنامه‌ریزی مناسب و اصولی، شاهد اثربخشی آن در ارتقای سلامت جامعه باشیم.
وی ادامه داد: خانواده‌های بهبودیافتگان باید مراقبت‌ها را افزایش دهند، زیرا تأثیر بسزایی در عملکرد، رفتار و اخلاق آنان دارد و از اعتیاد دوباره پیشگیری می‌کند. همچنین برای پیشگیری و آگاهی مردم جامعه در خصوص مصرف مواد مخدر و عوارض آن، آموزش را از مدارس آغاز کرد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این همایش گفت: سازمان بهداشت جهانی در کنار سه معضل بزرگی جامعه بشری شامل «انباشت و تولید سلاح‌های کشتار جمعی»، «مشکلات بهداشت محیط و محیط زیست» و «فقر مالی و شکاف طبقاتی»، برنامه مبارزه با مواد مخدر را به عنوان چهارمین معظل بزرگ اجتماعی در دنیا اعلام کرده است.
دکتر عبدالرسول همتی افزود: برنامه مبارزه با مواد مخدر به عنوان چهارمین معظل بزرگ اجتماعی در دنیا، نیازمند تلاش بسیار در زمینه مشارکت اجتماعی و همکاری‌های بین بخشی است، زیرا این مبارزه کار یک سازمان و  یا یک بخش خاص نیست، هم باید مردم در امر پیشگیری و کنترل و مراقبت فرزندان خانواده کمک کنند و هم سازمان‌ها و ادارات مرتبط بتوانند یک مشارکت بین بخشی عظیمی ‌را ایجاد کنند. وی ادامه داد: حوزه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در دو سال گذشته با استقرار 130کارشناس ارشد سلامت روان در مراکز خدمات جامع سلامت، گام بزرگی در این زمینه برداشته و توانسته در امر مشاوره به خانواده‌ها به صورت رایگان، اقدامات ارزشمندی در پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر بردارد.
معاون بهداشت دانشگاه توصیه کرد: لازم است خانواده‌ها رفت و آمد فرزندان را کنترل و دوستان آنان را شناسایی کنند و با رعایت دستورات مذهبی، برای پیشگیری از معضل بزرگ اعتیاد، صمیمیت در فرزندان ایجاد کنند. همچنین بنیان خانواده از مستحکم‌ترین بنیان‌های جامعه به شمار می‌رود که می‌تواند در امر پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها و آسیب‌های اجتماعی مؤثر باشد.
همتی بیان کرد: 60درصد افرادی که به اعتیاد موادمخدر مبتلا شدند، اعلام کردند که توسط دوستان به این معضل گرفتار شدند و 80درصد نیز اظهار کردند که گرایش به مصرف موادمخدر، از مصرف سیگار و قلیان آغاز شد و برای رهایی و پیشگیری از این آسیب اجتماعی، نیاز به فرهنگ‌سازی گسترده در جامعه است.
همچنین در این همایش، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس گفت: امروزه نیاز است خانواده‌ها و مسئولان به پدیده شوم مواد مخدر حساس شوند، زیرا دشمن با استفاده از مواد مخدر خانواده و جوانان را نشانه گرفته است.
محمدرضا ابراهیمی ‌با اعلام اینکه سالانه در بحث کشفیات و برخورد با سوداگران مرگ، تعداد قابل توجهی از هم‌وطنان به درجه رفیع جانبازی و شهادت نائل می‌شوند، گفت: ضرورت دارد عزم جهادگونه‌ای در تمام افراد جامعه ایجاد شود تا بتوانیم جامعه را برای خرده‌فروشان و توزیع‌کنندگان مواد مخدر ناامن کنیم.
وی ادامه داد: با مشارکت جمعی و نگاه جهادی می‌توانیم این معضل بزرگ و آسیب اجتماعی را کاهش دهیم تا ایرانی سالم و عاری از اعتیاد داشته باشیم.
جانشین تام‌الاختیار رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در امور اعتیاد و رئیس دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد دانشگاه نیز با بیان اینکه 130مرکز دولتی و خصوصی درمان اعتیاد در استان فارس وجود دارد، گفت: این مراکز دارای پزشک، پرستار و روان‌شناس هستند که از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و سازمان بهزیستی نظارت می‌شوند. همچنین شرایط گستردگی مناسبی در استان وجود دارد و پوشش خوبی ایجاد شده است، به نحوی که در سال گذشته بیش از 40هزار نفر به این مراکز وارد شدند و 20هزار نفر به صورت مداوم در حال درمان هستند.
دکتر رامین افشاری گفت: این همایش ویژه افراد مبتلا به اعتیاد به مواد مخدر است که هزینه درمان ندارند و در مراکز دولتی تحت درمان قرار گرفتند. این افراد ابتدا به صورت رایگان پذیرش می‌شوند و پس از چند ماه با پرداخت هزینه کم، با استانداردهای روز دنیا تحت درمان قرار می‌گیرند. افرادی که موفق شدند مسیر پاکی را طی کنند یا در طول سال در مسابقات ورزشی و کتاب‌خوانی شرکت کردند، مورد تقدیر قرار می‌گیرند. همچنین چهل نفر از این افراد انتخاب و به سفر مشهد مقدس اعزام می‌شوند.
اهدای جوایز به مادر، همسر و فرزندان مددجویان، دل‌نوشته‌های همسر و فرزند مددجو، اجرای موسیقی، اهدای جوایز به کارکنان نمونه مراکز دولتی، پخش کلیپ فرهنگی مددجویان، اهدای جوایز به نقاشی کودکان مددجویان، از جمله برنامه این همایش بود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی