[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

گردشگری در قلات قربانی شد، روزنامه شیراز نوین

 پیمان کشاورز- گروه خبر
 توجه به امر اشتغال و تولید در روستاهای استان یکی از مهم‌ترین وظایفی بود که دفتر امور روستایی استانداری فارس در پیش گرفت. از همین رو، با حضور در سامانه کارا بالغ بر 4 هزار طرح روستایی استان در این سامانه به تصویب رسید که  3276 طرح آن منجر به ارائه 338 میلیارد تومان تسهیلات همراه با ایجاد 18هزار و 245 شغل پایدار در مناطق روستایی فارس گردید.
سیدکمال پاک‌فطرت، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس در نشست خبری روز گذشته خود با بیان این مطلب، از ارائه 65 میلیارد تومان تسهیلات جدا از سامانه کارا در قالب مناطق محروم روستایی به روستاییان فارس خبر داد و گفت: این تسهیلات از سوی دو بانک سینا و پارسیان به متقاضیان ارائه شد که موجب ایجاد 764 شغل پایدارگردید.
پاک‌فطرت با بیان این که میزان پرداخت تسهیلات بستگی به طرح دارد نه اظهارات شخص متقاضی، افزود: با توجه به حساسیت‌های شخص استاندار در زمینه توسعه اشتغال روستایی، به دنبال ایجاد نگاهی ویژه در این زمینه بودیم که توسعه مراکز بوم‌گردی و مشاغل خرد خانگی و آموزش دهیاران جهت حمایت از طرح‌های این‌چنینی نیز در همین زمینه بوده است.
وی همچنین از راه‌اندازی دوره‌های آموزشی دهیاران برای ارتقای آگاهی آنان خبر داد و گفت: برای اولین بار در بحث گردشگری شاهد تشکیل انجمن روستاهای هدف گردشگری بودیم و در حال حاضر با پیگیری‌های استاندار شاهد این هستیم که نزدیک به 75مرکز بوم‌گردی روستایی در سال گذشته در فارس راه‌اندازی و بهره‌برداری شد. مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری فارس، ظرفیت گردشگری روستایی در فارس را بسیار بی‌نظیر دانست و گفت: مراکز گردشگری و بومی‌سنتی ویژه‌ای در استان وجود دارد که می‌تواند در عرصه ملی و بین‌المللی معرفی و موجب رونق اشتغال در روستاها شود.
وی یکی از مشکلات موجود در زمینه گردشگری روستایی را نبود نظارت دقیق و نظر کارشناسی در طرح‌های توسعه‌ای دانست و گفت: متأسفانه در برخی مناطق همچون روستای قلات به دلیل ارائه مجوز بدون نظارت، موجب شده این روستا از حالت طبیعی و بکر خود خارج شده و برای گردشگران واقعی جذابیت نداشته باشد.
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری همچنین از برگزاری مراسم ویژه هفته دهیاری در سراسر استان خبر داد و گفت: این مراسم در تمام شهرستان‌های استان برگزار خواهد شد. در شهر شیراز نیز مراسمی ‌با حضور استاندار و برخی مقام‌های کشوری برگزار می‌گردد. برپایی نمایشگاه ویژه دهیاران در سراسر استان نیز یکی دیگر از برنامه‌های بزرگداشت این هفته است که از 14 مرداد ماه آغاز خواهد شد. پاک‌فطرت در ادامه به مشکل آب در روستاهای استان اشاره کرد و گفت: آب مهم‌ترین مقوله در افزایش مهاجرت روستاییان بوده است که باعث شده طی یک دوره 50 ساله، نیمی ‌از روستاهای استان که بالغ بر 4300 روستا می‌شود، خالی از سکنه شود. وی افزود: با وجود بارش‌های خوب سال گذشته، متأسفانه هنوز در برخی مناطق استان به ویژه مناطق گرمسیری با معضل خشکسالی و کمبود آب مواجه هستیم، به گونه‌ای که آبرسانی به این روستاها با تانکر انجام می‌شود. وی ادامه داد: در برخی روستاها اگرچه آب وجود دارد؛ اما با مشکل انتقال آن روبرو هستیم و در برخی مناطق هم مشکل کمبود آب وجود دارد.
مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری همچنین با بیان این که توسعه مشاغل خرد خانگی یکی از سیاست‌های اصلی نظام در مناطق روستایی است، گفت: روستاهای ما در گذشته مولد بوده‌اند؛ ولی متأسفانه در حال حاضر به مصرف کننده تبدیل شده‌اند. به همین منظور، تلاش کردیم روستاییان را با برنامه‌ریزی و پشتیبانی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به سمت تولید و توسعه مشاغل خرد خانگی همچون لبنیات، صنایع دستی، پرورش دام و طیور سوق دهیم که بیشترین تسهیلات ارائه شده در قالب سامانه کارا نیز در همین زمینه بوده است. وی با اشاره به افزایش دوره‌های آموزشی دهیاران اظهار داشت: به دلیل عدم آموزش آنان توجه دهیاران تنها به موضوع توسعه آسفالت معابر روستایی معطوف بود که با برگزاری دوره‌های آموزشی، سیاست‌های اصلی نظام در حوزه توسعه اشتغال و تولید روستایی برای دهیاران تبیین شد. امسال علاوه بر این کارگاه‌ها، دوره‌های ویژه بحران حوادث و آتش‌سوزی ویژه دهیاران استان برگزار شد که تأثیر بسزایی در اطفای حریق مزارع و باغات روستایی نیز داشته است. پاک‌فطرت با بیان این که موضوع استخدام دهیاران با توجه به تغییر آنان هم‌زمان با تغییر دولت امری مشکل است، گفت: با این حال طی سال گذشته با افزایش کارشناسان فنی و امور مالی دهیاری‌ها توانستیم به عنوان تنها تشکیلاتی که موفق به استخدام نیروهای جدید شد، 150 شغل در سطح استان ایجاد کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی