[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

از برنامه‌های پوپولیستی گذر کرده‌ام، روزنامه شیراز نوین

ما از تمام ظرفیت‌ها و توانمندی‌های طراحان جوان لباس برای «جشنواره مد و لباس» که به زودی در هفته عفاف و حجاب برگزار خواهد شد، استفاده کرده‌ایم. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی ‌اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس، سهرابی گفت: متأسفانه فرهنگ‌سازی‌های غلط در سالیان اخیر، ذائقه مردم را به سمتی برده است که گرایش به موسیقی‌های ارزشمند کمتر در میان آن‌ها وجود دارد. مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ استان فارس در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار شیرازه گفت: زمانی که مقام معظم رهبری بیانیه گام دوم انقلاب را صادر کردند، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌نیز این بیانیه را در دستور کار خود قرار داد. صابر سهرابی افزود: به این دلیل که یک فعالیت فرهنگی منسجم، زمان زیادی را می‌طلبد تا نمودش در جامعه هویدا شود، قطعاً تحقق اهداف بیانیه گام دوم انقلاب در امر فرهنگ و هنر نیز زمان‌بر خواهد بود. با این وجود با سیاست‌گذاری‌هایی که از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اتخاذ شده است، به زودی نتایج خوبی در این راستا به ثمر خواهد نشست.
استفاده از هنر برای پیشبرد اهداف بیانیه گام دوم انقلاب 
وی با اشاره به این که یکی از بندهای بیانیه گام دوم انقلاب میدان دادن به نسل جوان و انقلابی است، گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌فارس تلاش بر آن داشته است تا نیروهای جوانی را به کار بگمارد تا نقش مهمی ‌در پیشبرد اهداف فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ‌ایران ایفا کنند. سهرابی ادامه داد: به عنوان مثال ما از تمام ظرفیت‌ها و توانمندی‌های طراحان جوان لباس برای «جشنواره مد و لباس» که به زودی در هفته عفاف و حجاب برگزار خواهد شد، استفاده کرده‌ایم. این جشنواره که به منظور آشنایی هرچه بیشتر عموم مردم با الگوهای پوشش ایرانی اسلامی ‌است، با همکاری بنیاد ملی طراحی لباس برگزار خواهد شد. سهرابی در همین رابطه افزود: یکی دیگر از عمده فعالیت‌های بنیادین اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس گسترش ارزش‌های مبتنی بر فرهنگ اسلامی ‌با زبان هنر است. در واقع تلاش بر این بوده است که در سال جاری چند برنامه مهم را در این حوزه داشته باشیم که در راستای منویات مقام معظم رهبری، زیرساخت‌های فرهنگی را در استان تقویت کنیم.دبیر شورای فرهنگ عمومی ‌فارس گفت: بر اساس دو سند توسعه فرهنگ عمومی ‌که پیش‌تر با همکاری نماینده ولی فقیه و شورای فرهنگ عمومی ‌در استان تدوین شده بود، سند جدیدی تدوین شده است که تا کمتر از یک ماه دیگر رونمایی خواهد شد. این سند چشم‌انداز و برنامه‌های پیش روی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس در جهت توسعه فرهنگی در استان خواهد بود.
صدور مجوز بر اساس نظرات کارشنان انقلابی
سهرابی در پاسخ این پرسش خبرنگار شیرازه که نظارت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌فارس بر رویدادهای فرهنگی و هنری تا چه حد منطبق بر هنجارهای جامعه بوده است، بیان کرد: چارچوب عمومی ‌ما در وزارت ارشاد نظارت و حمایت از فرهنگ‌سازی است. تمام برنامه‌ها از جمله نمایشگاه‌ها، کنسرت‌ها و دیگر برنامه‌ها از فیلتر نظارتی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان‌ها عبور می‌کنند. وی در همین خصوص افزود: در بحث اکران فیلم‌ها گرچه ما تولیدکننده این آثار نیستیم؛ اما هر اثر سینمایی بر اساس چارچوب‌های نظارتی معاونت سینمایی وزارت ارشاد مورد بازرسی قرار می‌گیرد. هر اثر سینمایی فیلترهای متعددی را رد می‌کند تا اجازه نمایش عمومی ‌به دست بیاورد. با این حال ممکن است محتوای یک فیلم به مزاق برخی از افراد خوش نیاید؛ چرا که پرداختن به آسیب‌های اجتماعی خود به خود حساسیت به وجود می‌آورد؛ اما واقعیت این است که این فیلم‌ها با تأیید و نظارت کارشناسان انقلابی وزارت ارشاد به اکران درمی‌آیند. مدیرکل اداره ارشاد فارس همچنین با اشاره به نظارت دقیق بر رعایت اصول اخلاقی و شئونات اسلامی ‌در کنسرت‌ها، عنوان کرد: هر کنسرتی که برگزار می‌شود استعلام‌های لازم را از دستگاه‌های امنیتی و نظارتی کسب می‌کند و روی صحنه می‌ورد. اگر هم تخلفی صورت بگیرد، سریعاً با آن برخورد می‌شود.
موفقیت فرهنگ‌سازی‌ها در زمینه موسیقی 
سهرابی با اشاره به این که تنها سیاست‌های وزارت ارشاد نیست که ذائقه مردم را به سمت موسیقی پاپ برده است، گفت: حتی صداوسیما و دیگر نهادها و سازمان‌های فرهنگی نیز در ارتقای سلیقه و ذوق عمومی‌ نقش دارند. بنابراین تنها سازمان ارشاد نیست که در این امر دخیل است، بلکه دیگر دستگاه‌های فرهنگی نیز بر اساس چارچوب‌های نظارتی خود یک اثر را برای پخش تأیید می‌کنند. وی با بیان این که وزارت ارشاد سهم محدودی برای فرهنگ‌سازی دارد، تصریح کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس با همکاری دفتر موسیقی وزارت ارشاد نهایت تلاش را داشته است تا به سمتی رود که موسیقی فاخر از جمله موسیقی‌های بومی ‌و سنتی را در میان جوانان اشاعه و گسترش دهد. سهرابی در ادامه ابراز داشت: متأسفانه فرهنگ‌سازی‌های غلط در سالیان اخیر، ذائقه مردم را به سمتی برده است که گرایش به موسیقی‌های ارزشمند کمتر در میان آن‌ها وجود دارد. به عنوان مثال در شیراز تبیلغات یک کنسرت پاپ برابر با تبلیغات یک کنسرت موسیقی سنتی است. اما استقبال مردم از اجراهای سنتی به نسبت موسیقی پاپ بسیار اندک است. با این حال از ابتدای دوره مدیریتم تاکنون، سعی داشته‌ام با برنامه‌هایی ویژه مانند جشنواره موسیقی‌های بومی ‌و محلی، سطح ذوق و سلیقه عمومی ‌را ارتقا دهیم. سهرابی در ادامه گریزی هم به وضعیت نظارت بر نگارخانه‌های شیراز زد و گفت: قانونی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد صادر شده بود مبنی بر این که صدور مجوز برای نمایشگاه‌ها توسط گالری‌دار بررسی شود. هرچند این بخشنامه برای اعتمادسازی صورت گرفته بود، اما از ابتدای سال تاکنون نظارت بیشتری بر این امر شد. سهرابی اظهار داشت: سعی بر آن داشته‌ام که از برنامه‌های پوپولیستی و بی‌محتوا در حوزه فرهنگ و هنر بگذرم. سال‌ها زیرساخت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌محدود بوده است؛ اما بعدها مجوزهای زیادی برای این امر صادر شد. بنابراین تلاش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس این بوده است که با بهره‌گیری و شناخت این زیرساخت‌ها، محتوایی ارزشمند را به مردم شریف استان تقدیم کند.
جشنواره شعر رضوی را به شیراز آوردیم
وی با اشاره به این که استان فارس به ویژه شهر شیراز از پیشگامان ادبیات انقلاب و هنر متعهد در کشور است، گفت: در حوزه شعر و ادبیات حدود ٩٤ انجمن رسمی ‌ادبی در استان فارس داریم که به صورت تخصصی در حوزه ادبیات کار می‌کنند. سهرابی ادامه داد: شیراز را به عنوان شهر شعر می‌شناسند، بنابراین تلاش من بر این بوده است که بزرگ‌ترین جشنواره‌های شعر مذهبی را در سومین حرم اهل بیت(ع) برگزار کنیم. همچنین توانستیم یکی از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی کشور یعنی جشنواره شعر رضوی را به شیراز بیاوریم. وی با اشاره به این که بعد از ٢٥ سال جشنواره ملی شعر رضوی به دبیری دکتر کافی به شیراز آمده است، افزود: بالغ بر ١٥٠میلیون تومان بودجه برای این کار اختصاص یافته است و در نظر داریم  دبیرخانه دائمی ‌این جشنواره را نیز در شیراز پایه‌گذاری کنیم. مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس در پایان گفت: به علت گستردگی دایره فرهنگ عمومی ‌در کشور ما قطعاً ناهنجاری‌هایی هم در عرصه‌ فرهنگ و هنر پیش می‌آید، بنابراین از مردم شریف و شهیدپرور استان فارس می‌خواهم که هر موردی را که خلاف شئونات اسلامی ‌با نام هنر در معرض دید عموم قرار می‌دهند، به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان گزارش دهند تا پیگری‌های لازم توسط بازرسان ما به عمل آید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی