[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۴
  • دوره جدید

تعطیلی تولید به‌دلیل دلار گران، روزنامه شیراز نوین

با نرخ دلار فعلی، بسیاری از تولید‌کنندگان پوشاک در ایران نمی‌توانند با چین رقابت کنند و باید تولید را متوقف کنند. تولید کارگاهی پوشاک با صد‌نفر پرسنل با نرخ جدید دلار، فاقد توجیه اقتصادی است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمد حسین ادیب با اشاره به تبعات افزایش نرخ ارز در هفته‌های اخیر نسبت به تعطیلی واحدهای تولیدی کشور هشدار داده است. وی با بررسی وضعیت مالی تولیدکنندگان پوشاک که سهم بسیار بالایی در اشتغال خرد دارند، تأکید کرد، افزایش قیمت تأمین مواد اولیه ماننده پارچه؛ هزینه تمام شده کالای نهایی را افزایش داده و این موضوع رقابت‌پذیری تولید‌کننده داخلی نسبت‌به رقیب خارجی به‌خصوص چینی را به‌شدت کاهش می‌دهد.
متن کامل تحلیل این تحلیل‌گر مسائل اقتصادی در ادامه قابل مشاهده می‌باشد.
‌تولیدکنندگان پوشاک، اگر با دلار 8000تومان پارچه خریداری کنند و آن را به پوشاک تبدیل کنند قادر به فروش نیستند. دلار پارچه خریداری را باید 6000‌تومان محاسبه کنند تا پارچه پس از تبدیل به پوشاک قابل فروش باشد. بازار پوشاک کشش دلار بیش از 6000‌تومان را ندارد.
قطعات خودرو نیز تنها با دلار 6000‌تومان کشش فروش وجود دارد، وارد‌کننده‌ای که قطعات خودرو را با دلار ٨هزار تومان وارد کند با این نرخ قادر به فروش نیست.
فعالین اقتصادی که اکنون با دلار 6هزار تومان جنس خود را می‌فروشند در مرحله بعد وقتی خواستند آن‌را جایگزین کنند قادر به جایگزینی نیستند.
در عمل آنچه که دارد اتفاق می‌افتد در خصوص حدود 70درصد کالاهایی که منشأ ارزی دارد، اختلاف بین ارزش فروش کالا و ارزش جایگزینی آن است در‌خصوص70‌درصد کالاها با منشاء ارزی، ارزش جایگزینی 25‌درصد بیش از ارزش فروش است.
چرا فعالین اقتصادی بر‌اساس ارزش جایگزینی با زیان 25‌درصدی عمل می‌کنند؟سه دلیل دارد:
1- تعدادی حسابداری هزینه تمام شده ندارند و دارند با زیان می‌فروشند اما متوجه نیستند.
2- گروهی بدهی دارند و برای پرداخت بدهی و پاس شدن چک اقدام به زیر فروشی می‌کنند.
تقریباً تعداد فعالین اقتصادی در هر بخش سه‌برابر ده سال قبل شده و رقابت برای فروش، حداکثری است، رقابت سنگین برای فروش و فشار هزینه جاری(پرداخت دستمزد، اجاره و...) تعدادی را مجبور به‌فروش کرده تا هزینه جاری خود را پرداخت کنند و بازار فقط کشش دلار، 6هزار تومان را دارد.
3- عده‌ای ارزان خرید دارند و با دلار ارزان‌تر خریده‌اند.
نتیجه‌گیری‌:
به نسبتی که دلار گران می‌شود قیمت کالاها گران نمی‌شود و اختلاف باید با ارتقاء سطح بهره‌وری جبران شود. برخی از واحدها می‌خواهند با بهره‌وری در سطحی که دلار، 3800‌تومان بود به فعالیت ادامه دهند که ممکن نیست، دلار فعلی اجازه ادامه فعالیت در سطح بهره‌وری گذشته را نمی‌دهد این دسته باید بازار را ترک کنند.
با (نرخ) دلار فعلی، بسیاری از تولید‌کنندگان پوشاک در ایران نمی‌توانند با چین رقابت کنند و باید تولید را متوقف کنند تولید کارگاهی پوشاک با صد نفر پرسنل بانرخ جدید دلار، فاقد توجیه اقتصادی است.
خرید از دبی گران‌تر از خرید از مبادی اصلی مثل چین است، واردکننده‌ای که با دلارآزاد اقدام به واردات از دبی می‌کند قادر به فروش کالا نیست، بازار اجازه نمی‌دهد هزینه گران خریدن از دبی در نرخ کالا منعکس شود.
با دلار بازار آزاد، کسانی که به هر دلیل گران اداره می‌شوند نمی‌توانند هزینه گران اداره شدن را به قیمت کالا اضافه کنند و از مصرف‌کننده دریافت کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی