[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۴
  • دوره جدید

می‌خواهیم قهرمان آسیا و پارالمپیک شویم، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: دومین مرحله اردوی آماده‌سازی تیم ملی فوتبال نابینایان  در زمین اختصاصی بهزیستی شیراز، از روز 21 تیر آغاز شده و تا بیست و هشتم ادامه دارد. هشت ورزشکار و یک مربی به همراه سرپرست تیم، از استان فارس هستند. احمدرضا شاه‌حسینی، حجت مزارعی، حسین رجب‌پور، میثم شجاعیان، رسول باصری، سامان اجرت دست، علی رضا بخت و مرتضی کریمی ‌به عنوان بازیکن و امیرحمزه زارع به عنوان مربی و همچنین رئیس هیئت ورزش‌های نابینایان فارس، محمد رضا ‌هاشمی‌نژاد به عنوان سرپرست در اردوی تیم ملی حضور دارند. این اردو برای کسب آمادگی حضور در مسابقات آسیایی تایلند و کسب سهمیه پارالمپیک ۲۰۲۰ برگزار می‌شود.
به همین مناسبت، دو تن از بازیکنان شیرازی این تیم میهمان برنامه این هفته ورزش فارس بودند. حجت‌اله مزارعی و سامان اجرت‌دست از وضعیت آمادگی تیم و مشکلات خود گفتند که در ادامه مختصری از صحبت‌های این دو بازیکن را با هم می‌خوانیم.
سامان اجرت دست در خصوص چگونگی ورودش به فوتبال گفت: من فوتبال را از 14 سالگی در مدارس تهران شروع کردم. آنجا یک مربی می‌آمد به ما آموزش می‌داد. چند سال گذشت و در مسابقات کشوری شرکت کردیم و دیده شدیم و به تیم ملی آمدیم. مزارعی هم در این باره گفت: من هم فوتبالم را از دبیرستانی در تهران شروع کردم، چون مدرسه مخصوص نابینایان در آنجا وجود داشت؛ ولی در شیراز بچه‌های نابینا باید با بچه‌های عادی درس می‌خواندند و این کمی کار را سخت می‌کرد. در دبیرستان شهید محبی تهران شرایط خوبی بود و ترجیح دادم به آنجا بروم. چند جلسه‌ای در تهران با الفبای فوتبال آشنا شدم و سپس به شیراز آمدم و نزد آقای زارع به تمریناتم ادامه داد و بعد هم به تیم ملی دعوت شدم.
اجرت دست در خصوص شرایط اردوهای فعلی تیم ملی گفت: شرایط خیلی خوب است. مسئولان دارند زحمت خودشان را می‌کشند؛ اما می‌طلبد که نگاه، نگاه بهتری باشد. اگر دقت کرده باشید، در چند وقت اخیر با پیروزی‌هایی که تیم ملی والیبال ما داشت، شور و نشاط زیادی به جامعه تزریق شد و این نشان می‌دهد که ورزش صرفاً یک مسابقه نیست و اگر بتوانیم به همه رشته‌ها نگاه بهتری داشته باشیم، این تأثیر بسیار مثبتی در جامعه خواهد داشت.
مزارعی می‌گوید: ورزش حرفه‌ای برای ورزشکاران یک شغل محسوب می‌شود؛ اما رشته‌هایی مثل رشته ما از لحاظ درآمدی چندان خوب نیستند. ما که در تمام طول سال یا باید در اردوهای تیم ملی باشیم یا در شهرهای خودمان به صورت فشرده ورزش کنیم، واقعاًَ شرایط اقتصادی برایمان سخت و مشکل است. برای ماهایی که به‌هرحال محدودیت‌هایی داریم و نمی‌توانیم هر کاری انجام بدهیم و از طرفی داریم تلاش می‌کنیم که به بالا رفتن پرچم مقدس کشورمان کمک کنیم. شرایط یک مقدار سخت شده است.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ارگان‌ها طبق قانونی که مصوب شده بود برای در اختیار گذاشتن درصدی از فرصت‌های شغلی برای بچه‌های روشندل و آیا این قانون به شکل مطلوب اجرا می‌شود یا خیر، گفت: در عمل چنین اتفاقی نمی‌افتد. هر چند همان قانون هم یک ایراد بزرگ دارد، چون وقتی ارگانی می‌آید و سه درصد استخدام‌هایش را به بچه‌های نابینا اختصاص می‌دهد، این یعنی اینکه تا 30 سال جای دیگری برای شخص دیگری وجود ندارد. بنابراین نمی‌توان گفت با این قانون مشکل ما به طور کلی حل می‌شود. به‌هرحال شرایط ما سخت است و خواهش می‌کنم از شخص آقای کامیاب که دغدغه ورزش دارند، مسئولان دیگر، استاندار محترم و... که به ما کمک کنند. از سه بازیکن ما که نایب‌قهرمان پارالمپیک شدند، تنها یک نفر مشغول به کار شده و دو نفر دیگر بیکار هستند. من خودم با اینکه متأهل هستم بیکارم و برای هر کسی این را می‌گویم تعجب می‌کند. عاجزانه تقاضا داریم مسئله اشتغال بچه‌ها را حل کنند.
اما سامان اجرت دست درباره مسئله اشتغال می‌گوید: من شاغل هستم و در بیمارستان پیوند اعضای بوعلی کار می‌کنم. لازم است از ریاست این مجموعه تشکر کنم که با وجود اینکه بخش خصوصی هستند؛ اما از وجود 4 نابینا استفاده می‌کنند و تشکر می‌کنم از این دید بازی که به معلولان دارند.
مزارعی در پایان در خصوص اینکه تیم ملی چه قدر برای حضور در مسابقات آسیایی آماده است، گفت: در حال حاضر در دومین مرحله اردوی تیم ملی هستیم، اما طبق برنامه‌ای که کادر فنی تیم ملی برایمان تنظیم کرده، هفته به هفته اعلام کرده‌اند و ما به صورت جدی در شهرهای خودمان تمرینات آمادگی جسمانی و فنی را به صورت منظم پشت سر می‌گذاریم. فکر می‌کنم موفقیت زیاد دور از دسترس نیست و به امید خدا می‌رویم که نه تنها سهمیه 2020 را بگیریم، بلکه با قهرمانی آسیا برگردیم. ما سال 94 در ژاپن قهرمان شدیم ولی سال 96 در مالزی قهرمانی را به چین واگذار کردیم و حالا می‌خواهیم این مقام را از آنها پس بگیریم.
اجرت دست نیز در این باره گفت: بچه‌ها نشان داده‌اند که می‌توانند قهرمان پارالمپیک شوند. وقتی در ریو دوم شده‌اند، یعنی با حمایت بیشتر قهرمانی هم دور از دسترس نخواهد بود. اما وقتی یک تیم می‌خواهد به موفقیت برسد، یک سری مجموعه و بخش‌هایی باید با هم متحد شوند. باید یک سری چیزها در کنار هم قرار بگیرد تا تیم موفق شود. من فقط می‌دانم که فکر و ذکر بچه‌ها و کادر فنی قهرمانی در مسابقات آسیایی و گرفتن سهمیه است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی