[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۹
  • دوره جدید

تخریب سازماندهی شده نخلستان‌های گراش، روزنامه شیراز نوین

به گزارش روابط عمومی ‌اداره کل راه و شهرسازی لارستان، مهندس سلمان مهرابی مدیر شهرسازی و معماری عنوان داشت: حسب فرمایشات مقام معظم رهبری در تاریخ 15 اسفند ماه 1396 که بیان داشته‌اند «مسئولان باید مانع بین رفتن درختان موجود در شهرها شوند.» لازم است تمامی ‌مسئولان عنایت ویژه ای به این مهم داشته باشند.
 وی در این خصوص افزود: نخل به عنوان درخت بومی ‌و سازگار با شرایط آب و هوایی جنوب کشور، از سرمایه‌های طبیعی و ارزشمند زیست محیطی این مناطق به شمار می‌آید و نسل‌های گذشته اهتمام ویژه‌ای به کاشت، پرورش و حفاظت از این گونه ارزشمند داشته اند.
مهرابی در خصوص اهمیت حفظ درختان نخل افزود: درختی که جایگاه آن در زمان‌های نه چندان دور در میان عامه و مردم جنوب فراتر از یک درخت صرف بود و شاید واحد شمارش «نفر» برای این درخت خود گویای اهمیت آن باشد و مردم این مناطق به شایستگی آن را ارج می‌نهادند. با تحقیقات موردی که در سال 97 توسط حوزه مدیریت شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی لارستان روی نخلستان‌های گراش انجام گردید، متأسفانه نتایج گویای نابودی پهنه‌های وسیعی از این نخلستان‌ها بوده است. 73 هکتار از باغات نخل طی 12 سال اخیر از بین برده شده است. اگر به ازای هر 16 مترمربع یک نفر نخل در نظر گرفته شود، رقمی ‌بیش از 45 هزار نفر نخل نابود شده است. مدیریت معماری و شهرسازی ادامه داد: شهرهای دیگر نیز از این امر مستثنا نبوده است. ده‌ها هکتار از نخلستان‌های واقع در محدوده و حریم شهرهای حوزه استحفاظی این اداره کل طی چند سال اخیر به روش‌های مختلف و انگیزه‌های ناصواب مورد هجمه قرار گرفته و نابود شده است. وی در خصوص برخوردهای قانونی با متخلفان نیز افزود: علی رغم تهیه گزارش‌های متعدد و اطلاع رسانی به انحاء مختلف مبنی بر غیرقانونی بودن قطع اشجار و از جمله درختان نخل، متأسفانه این رویه هنوز ادامه دارد. بررسی صورت گرفته در خصوص انجام این تخلفات در سال‌های اخیر حکایت از روندی سازماندهی شده دارد. طبق اخبار واصله متأسفانه برخی از افراد ذی نفوذ با حمایت پشت پرده از این تخلفات، باعث گسترش و فراگیری دامنه این تعرضات گردیده اند.
سلمان مهرابی در خصوص نقش مسئولان شهری اظهار داشت: با توجه به مسئولیت خطیر مدیران شهری در ارتباط با حفظ و گسترش فضای سبز شهری، بدیهی است هر گونه تخلف را می‌بایست مورد پیگرد قانونی قرار دهند و نحوه برخورد با متخلفان و تکلیف سازمان‌ها و نهادها در این خصوص در قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها و قانون حفظ کاربری اراضی زارعی و باغات (اصلاحیه‌ها و آیین نامه‌های اجرایی) به صراحت بیان شده است. لذا قطع درختان با هدف تغییر کاربری راهی است ناصواب و قطعاً در کمیسیون‌های مربوطه با این موضوع مخالفت خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی