[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۱
  • دوره جدید

بحران سلامت، روزنامه شیراز نوین

فساد مالی به حوزه سلامت سرایت کرد و حالا آقای وزیر موارد را تأیید می‌کند. آنچه سال‌ها سعی در کتمانش داشتند برملا شد. هر بخش به فراخور خودش به بهانه‌های تحریم خارجی از جریان فساد دچارخسران شده است. میلیارد میلیارد تومان، دلار و یورو بر باد رفته است و این تنها کار تیمی ‌و یکدستی است که در کشور با موفقیت انجام و سرمایه‌ها را به بانک‌های خارجی منتقل کرده است. درواقع تحریم و مسائل پیرامونی آن باعث تاراج ثروت ملی شده است!

بنیه اقتصادی ضعیفی داریم. این بنیه برای جنگ اقتصادی طراحی نشده بود. از گذشته تاکنون اقتصاد کشور را مهندسی نکردیم تا میزان تاب‌آوری‌اش در برابر جنگ بیرونی و داخلی مشخص شود...

داستان مقاومت یک بخش و البته سنجیده است و داستان فساد به بهانه مقاومت، بخش دیگر ماجراست.
برخی مفسدان و دست‌ناپاکان در این بین از خاک بلند شدند. دسترسی آنان به قدرت در هیئت حاکم باعث پشتیبانی از فساد و اختلاس و انباشت دلار در بانک‌های خارجی شد. در داستان مهندسی اقتصاد کشور، تهذیب نفس سربازان و سرداران اقتصادی یک اولویت بود که متأسفانه رعایت نشد. سربازان و سردارانی که از صف خودی بر مناصب حکومتی نشسته‌اند و آن کاری را کردند که نباید. گاهی بانگ دزد را بگیرید از وزارت نفت بلند می‌شود و گاهی از وزارت بهداشت و درمان که در عین حال زیبنده نیست.
در بیشتر حوزه‌های مرتبط با اقتصاد، ماجراجویانی حضور دارند که در آرامش به اختلاس مشغول‌اند. داستان تحریم بهانه‌ای شده برای این امر و البته فرهنگی که هر روز بیشتر آسیب می‌بیند و تخم ناامیدی می‌پاشد. این بذرپاشی در آینده و نسل پیش رو تأثیرات فراوانی خواهد داشت.
این روزها روز افشاگری در وزارت بهداشت و درمان است. ماه‌ها پیش وقتی از نبود دارو و درمان درست و حسابی در رسانه‌ها صحبت شد، خیلی از مسئولان و دست‌اندرکاران این حوزه ژست متفکرانه گرفتند و همه چیز را تکذیب کردند. اما سهم‌خواهی باعث شد وزیری استعفا دهد، بدون آنکه دستگاهی یا سازمانی ناظر، از او پاسخی بخواهد.
در این حوزه همه پزشک هستند و قسم‌خورده تا درد مردم را دوا کنندژ اما در حوزه‌ای که باید پاک‌دستان هدایت امور را به دست داشته باشند، ارز دارو برای خرید کابل برق خارجی مصرف می‌شود و کنندگان کار به خارج می‌گریزند. یکی از دلایل اینکه ما باید هرچه زودتر تکلیف روابط خارجی خود را روشن کنیم، توجه به همین نکته است. باید این فراریان و دزدان بیت‌المال را به کشور بازگردانیم و محاکمه و اعدام کنیم؛ چراکه بازی با جان مردم در قالب خرید داروهای خارجی تاریخ گذشته یا واردات کابل برق به جای استنت قلب، یک خیانت محرز و بدون بخشش است. حتی می‌توان از وزارت اطلاعات خواست در این زمینه ورود مقتدارانه کند که این امر با توجه به توان آنان عین تکلیف است. کاری که این عناصر بی‌دین و بی‌اخلاق در حق بیماران و هم‌وطنان خود می‌کنند، عین افساد فی الارض است. از مسئولان قضایی و نیز امنیتی و اطلاعاتی خواسته می‌شود در این موضوع ورود کنند و عاجلان با بهره‌گیری از توان داخلی و خارجی، مجرمان را معرفی کنند و به سزای اعمال خود برسانند.
باعث تأسف است که این افراد در رأس بسیاری امور قرار دارند یا همدستانی دارند که در رأس امور از این عناصر حمایت می‌کنند. داستان فساد، خاص این دولت و آن دولت نیست. فساد با کلمه رمز «آقازاده» به تخریب فرهنگ تبدیل شده است. فساد رخنه در فرهنگ ما کرده است و در مراتب بسیار پایین هم هر کسی هر کاری از دستش برمی‌آید می‌کند تا از قافله عقب نماند.
با ذکر این خبر از وجود اختلاس در رده‌های پایین دستگاه‌های اجرایی به این مقاله پایان می‌دهم. اخیراً شهردار ملایر خبر از دستگیری سه نفر در سازمان آتش‌نشانی این شهر داده است. مدیرعامل، مسئول مالی و مسئول حقوق و دستمزدهای این سازمان از سال 1393 درحال اختلاس بوده و حالا با شناسایی این عوامل، دستگیر و تحویل مقامات قضایی شده‌اند. اصل داستان از شکایت ساده و گلایه پرسنل سازمان آتش‌نشانی ملایر آغاز می‌شود و با یک پیگیری ساده اما تیزهوشانه متوجه می‌شوند این سه نفر با انجام یک کار تیمی، ‌216 میلیون تومان اختلاس کرده‌اند و البته این رقم را می‌توان یک رقم پایه فرض کرد؛ چراکه تحقیقات از سوی مراجع قضایی درحال انجام است.  هرچند در باب فساد سال‌های سال است سخنرانی می‌کنند؛ اما انگار از بالا به پایین و از پایین به بالا به یک عادت تبدیل شده است شاید با این پدیده شبه فرهنگی مقابله کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی