[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۳
  • دوره جدید

حجاج داروهای کدئین‌دار حمل نکنند، روزنامه شیراز نوین

فرمانده پلیس فرودگاه‌های استان فارس با تأکید بر اینکه تکریم حجاج برای پلیس فرودگاه حائز اهمیت است، از زائران خواست از حمل داروهای کدئین دار و ممنوع اجتناب کنند و این موارد را به امانت به دیگر افراد کاروان ندهند که برای آنها مشکلات ایجاد می‌کند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سرهنگ اسد زراعتگر صبح دیروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، بیان کرد: قوانین کشور عربستان در بحث مواد مخدر خیلی خاص و سختگیرانه است که کشف مواد از حجاج، مجازات‌های سنگین، حبس ابد و حتی در موارد حاد، اعدام برای مجرم در نظر می‌گیرند.
وی افزود: به منظور صیانت از زائران ایرانی که سمبل اخلاق نیکو در دنیا هستند، پلیس فرودگاه استان فارس با استفاده از دستگاه ایکس ری، کاوشگر بدن، مواد یاب و بهره گیری از پرسنل مجرب، از خروج مواد مخدر به کشور عربستان با دقت و بازرسی مؤدبانه، جلوگیری به عمل می‌آورند.
سرهنگ زراعتگر تصریح کرد: برابر تصمیمات اتخاذ شده با سازمان حج و زیارت، کشف مواد مخدر به هر میزان، قرص ترامادول و متادون در گیت بازرسی پلیس، باعث محرومیت فرد از سفر معنوی حج و توقیف گذرنامه وی می‌شود و ضمن تشکیل پرونده تحویل مراجع قضائی می‌شود.
فرمانده پلیس فرودگاه‌های استان فارس با بیان اینکه از ۱ تا 6 مرداد ماه سال جاری، 3 هزار و 744 نفر زائر از استان‌های فارس، کهگیلویه و بویراحمد و یزد از فرودگاه شهید دستغیب شیراز به سرزمین وحی اعزام می‌شوند، اظهار کرد: پذیرش بار زائران حج 48 ساعت قبل از شروع اولین پرواز صورت می‌گیرد. سرهنگ زراعتگر عنوان داشت: زائران از حمل داروهایی نظیر آمپول پتیذین، مرفین، قرص و آمپول بوپرنورفین، دیازپام، متادون، هیدرو مرفین، متیل فنیدات هیدرو کلراید، ترامادول و شربت اکسپکتورانت کدئین که جزو داروهای صنعتی و تحت کنترل کشور عربستان است و همراه داشتن آن جرم محسوب می‌شود، اجتناب کنند.
این مقام انتطامی ‌تصریح کرد: لیست دارو‌های غیرمجاز تحویل مدیر کاروان‌ها شده است و زائران می‌توانند آن لیست را تهیه و از آوردن این نوع داروها علی الخصوص «شیرین بیان» که شباهت ظاهری آن برای کشور عربستان ناشناخته است، خودداری کنند. زائران حتی داروهای گیاهی آسیاب شده را نیز به همراه نداشته باشند.
فرمانده پلیس فرودگاه‌های استان فارس با بیان اینکه میزان ارز مجاز در سفرهای خارجی، 5 هزار یورو یا ارز معادل 5 میلیون تومان وجه رایج کشور است، خاطرنشان کرد: حجاج از حمل مایعات اسیدی (آبلیمو و آبغوره)، ترشیجات، مواد محترقه آتش زا، اشیای برنده، اسباب بازی به شکل سلاح سرد و گرم به داخل هواپیما خودداری کنند. 
رئیس پلیس فرودگاه‌های استان فارس با اشاره به اینکه حمل زعفران و طلا به میزان 150 گرم مجاز است، از زائران خواست به دلیل محدودیت ترافیکی، مراسم بدرقه و استقبال را در منزل یا اماکن عمومی ‌انجام دهند و حداقل 4 ساعت قبل از پرواز برای انجام تشریفات در فرودگاه حاضر شوند.
این مقام انتظامی ‌با بیان اینکه در صورت کشف هرگونه مواد مخدر از حجاج در فرودگاه، از ادامه سفر جلوگیری و گذرنامه آنها توقیف می‌شود، اظهار داشت: برابر ماده 17 قانون مبارزه با مواد مخدر در مرحله اول از 1 تا 5 سال و مرحله دوم 5 تا 15سال ممنوع الخروج از کشور خواهند شد.
رئیس پلیس فرودگاه‌های استان افزود: زائران در حفظ و نگهداری مدارک هویتی خود، نهایت دقت را داشته باشند و از سپردن وسایل شخصی به افراد ناشناس پرهیز کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی