[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۷
  • دوره جدید

وصول طلب بختگان از درودزن ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: با موافقت استاندار فارس، امسال ۱۰۰میلیون مترمکعب به عنوان بخشی از حقابه تالاب بختگان، از سد درودزن رها می‌شود. رهاسازی حقابه بختگان جان تازه‌ای در کالبد خشکیده این تالاب شرقی فارس خواهد دمید.
عطا پورشیرزاد روز یکشنبه ۴ دی با اشاره به برگزاری چهاردهمین جلسه ستاد احیا و حفاظت از تالاب‌های استان فارس، به خبرنگاران گفت: پیگیری جذب اعتباراتی نظیر اعتبارات مربوط به ماده ۵۶ برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری با اولویت حوضه آبخیز تالاب بختگان و گزارش آن به ستاد به صورت مستمر در کنار تکمیل نقشه‌های حدنگار کلیه پلاک‌های حوضه آبخیز تالاب‌های استان تا پایان سال ۱۴۰۱ از جمله دیگر مصوبات این جلسه بود. به گفته این مقام مسئول، با توجه به تخصیص اعتبارات ویژه به اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، مطالعات پیشنهادی منابع طبیعی در حوضه آبخیز تالاب‌ها در اولویت قرار گرفته است. این در حالی است که نهایی کردن مطالعات انتقال آب سد نرگسی به تالاب پریشان و کنتوردارکردن ۱۹۰ حلقه چاه حاشیه این تالاب با اولویت ویژه از دیگر تصمیمات جلسه ستاد حفاظت تالاب‌های فارس بود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس خاطرنشان کرد: پیگیری و نظارت مستمر فرمانداران شهرستان‌های تالابی برای اجرایی شدن ۱۵درصدی تخریب چاه‌های غیرمجاز در شهرستان‌ها و ۲۵درصدی در حوضه آبریز تالاب‌ها و جلوگیری از حفر مجدد این چاه‌ها و ارائه گزارش عملکرد به دبیرخانه ستاد احیای تالاب‌ها با مسئولیت فرماندار، از دیگر تکالیف تعیین شده توسط این ستاد بود.
پورشیرزاد با اشاره به ارائه برنامه عملیاتی لای‌روبی رودخانه‌ها و رودهای منتهی به تالاب‌ها توسط شرکت آب منطقه‌ای با زمان‌بندی مشخص، یادآور شد: جلسه ای با محوریت سازمان صنعت معدن و تجارت در خصوص بهینه‌سازی سیستم‌های تصفیه فاضلاب نشاسته‌سازی‌های حاشیه رودخانه چنار راهدار که به تالاب مهارلو می‌رسد نیز قرار است برگزار و کاهش مشکلات در این بخش دنبال شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس همچنین از جابه‌جایی کارگاه‌های نشاسته‌سازی واقع در محدوده رودخانه چنار راهدار خبر داد و گفت: بر اساس مصوبه این ستاد، کارگاه‌های یادشده در قالب کارگروه ماده ۱۴ قانون هوای پاک و در بازه زمانی ۵ساله باید 
جابه‌جا شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی