[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

بررسی کمبود دارو و واکسن در محصولات کشاورزی، روزنامه شیراز نوین

به گزارش روابط عمومی‌اتاق بازرگانی فارس، جلسه کمیسیون کشاورزی این اتاق با دستور جلسه بررسی کمبود دارو، واکسن و شیوع بیماری‌ها با حضور فعالان بخش خصوصی و متولیان بخش دولتی برگزار شد.
در این جلسه محمد گل‌محمدی فعال بخش خصوصی، گزارشی پیرامون واکسن محصولات دامی ‌ارائه کرد.
محمد گل‌محمدی گفت: امنیت یکی از اجزاء زنجیره غذایی است که اگر مورد توجه قرار نگیرد امنیت غذایی مورد تهدید قرار می‌گیرد.
وی افزود: برای مدیریت امنیت غذایی وزارت جهاد کشاورزی باید فعالیت‌‌های‌ خود را به صورت علمی ‌برنامه‌ریزی کند.
گل‌محمدی با اشاره به صنعت سرم‌سازی نیز بیان کرد: دامداران ما نیاز به آموزش و تبلیغ برای بهره‌گیری از دارو و واکسن مورد نیاز در واحدهای خود دارند که این موضوع باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد. محمد صادق حمیدیان نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: واژه امنیت گستردگی و ابعاد مختلفی دارد که امنیت غذایی و امنیت تولید نیز از ابعاد مهم این موضوع به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه امنیت غذایی در گرو امنیت تولید و در نهایت امنیت اجتماعی محقق می‌شود، افزود: بر این باوریم باید به مقوله امنیت در ابعاد مختلف آن توجه و مؤلفه‌‌های‌ آن به صورت دقیق بررسی شود، زیرا در برخی مواقع امنیت غذایی می‌تواند زمینه ایجاد تهدید بزرگی را فراهم کند.
حمیدیان با بیان اینکه بخش فرآورده‌‌های‌  دامی‌ یکی از بخش‌‌های‌ مهم در امنیت غذایی است، بیان کرد: برای تولید مرغ، تخم مرغ، تولید دام سبک و تولید دام سنگین با چرخه تولید روبرو هستیم که اگر واکسن و داروی مورد نیاز در هر یک از بخش‌ها به موقع استفاده نشود، می‌توان در آن بخش به عنوان یک تهدید خود را نشان دهد.
وی اظهارداشت: برخی گزارش‌ها گواه این دارد که حضور ایران در بازار تولید واکسن در حال کمرنگ شدن است که رقابت منفی در بین تولیدکنندگان واکسن در داخل و خارج مزید بر علت شده است.
نائب‌رئیس اتاق بازرگانی اضافه کرد: در 30 سال گذشته شاهد افزایش قیمت خرید تضمینی گندم در داخل بیشتر از قیمت خرید جهانی گندم وارداتی بودیم زیرا گندم یک محصول استراتژی در کشور است وباید برای تولید فرآورده‌‌های‌ دامی ‌نیز این حساسیت و روند در نظر گرفته شود.
وی با اشاره به طرح هویت‌گذاری دام نیز ادامه داد: اجرای این طرح ریشه در مبارزه با قاچاق گوشت و مبارزه با بیماری‌ها و بیولوژیک نیست که اگر جهت‌گیری این طرح در جهت ارتقای تولید و افزایش بهداشت عمومی‌بود، به طور حتم به نتایج بهتری دست می‌یافت. حمیدیان با اشاره به فعالیت مؤسسه سرم و واکسن‌سازی رازی در طول سال‌های مختلف در شهر شیراز عنوان داشت: در صورت اینکه تولید و تأمین واکسن در داخل با تهدید و یا مشکل مواجه باشد، ما در اتاق بازرگانی فارس در سال رونق تولید، تمام تلاش خود در جهت حمایت از تولید داخل و ایقاء جایگاه آن انجام می‌دهیم.
وی تصریح کرد: هر موضوعی که تولید را با مخاطره روبرو کند، قابل تعمق و تأمل است و دیدگاه ما حمایت از مؤسسه رازی و تولیدات داخل به بازار دارو و واکسن است.
نادر قلعه‌گلاب معاون تولید مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی شعبه جنوب کشور نیز در این جلسه گفت: مؤسسه رازی بر اساس رسالتی که به عهده دارد متولی تحقیقات و تولید فرآورده‌‌های‌  بیولوژیک در کشور است و در بحث واکسن و کمبودهایی که وجود دارد.
وی افزود: متأسفانه در طول سال‌ها شاهد تأثیر تحریم‌ها بر فعالیت ما داریم که سعی کردیم تحریم‌ها را کم اثر و محصولات با کیفیت تولید کنیم.
قلعه‌گلاب اظهارداشت: عمده واکسن و داروها در مؤسسه واکسن‌سازی رازی جنوب کشور مستقر در شیراز تولید می‌شود به طوری که سال گذشته 8 میلیون دوز واکسن در این مؤسسه تولید شده است.
وی ادامه داد: تعهد و برنامه‌ریزی امسال این مؤسسه تولید بالغ بر 20میلیون دوز واکسن است که این مهم تا دی‌ماه اجرایی و تحویل داده می‌شود و تا آخر امسال نیز کمبودهای کشور را جبران می‌کنیم.
قلعه‌گلاب با بیان اینکه تکنولوژی و مرکز مؤسسه سرم‌سازی رازی شیراز در رده برترین‌ها در دنیا قرار دارد و تمام تکنولوژی ما بومی ‌است و ظرفیت ساخت بهترین واکسن‌ها در این مرکز وجوددارد،  اضافه کرد: در شعبه شیراز مؤسسه سرم‌سازی رازی برای دو سال آینده دپو مواد اولیه دو نوع واکسن دامی‌و طیور انجام شده است.
وی تصریح کرد: اگر بتوان در بحث به روز کردن تکنولوژی و تجهیزات دستگاهی این مؤسسه را قوی‌تر کنیم شاهد افزایش تولیدات نیز هستیم و این درحالی است که ما در حال حاضر قابلیت صادرات محصولات‌مان از جمله واکسن‌‌های‌ طیور را نیز داریم.
قلعه‌گلاب افزود: در سال‌های گذشته برخی واکسن‌ها از جمله واکسن‌‌های‌چندگانه طیور در کشور تولید نمی‌شد اما هم اکنون تحقیق‌ها و آزمایش‌‌هایی در این مؤسسه انجام شده و در مرحله نیمه‌صنعتی تولید واکسن‌‌های‌چندگانه و تست دوگانه ماهی هستیم.
وی بیان کرد: متأسفانه به دلیل قیمت پایین تولیدات مؤسسه سرم‌سازی رازی و ایجاد قیمت بالای محصولات بعد از توزیع به بازار، فضا برای سودجویان آماده می‌شود و در جلدهای واکسن‌ها تولیدی ما، ترکیبات مصنوعی را پر کرده و می‌فروشند. احمدرضا تابع بردبار رئیس سازمان نظام دامپزشکی استان فارس هم گفت: متأسفانه بحث واکسن و دارو به دلیل اینکه سودآور است دچار سواستفاده‌‌هایی می‌شود که نتیجه آن ضربه به امنیت عمومی‌می‌زند.
وی افزود: به نظر می‌رسد با توجه به تصمیم‌گیری‌‌های‌  حساس در این زمینه، باید فرهنگ‌سازی در بین مسئولان انجام شود.
وی با اشاره به مؤسسه رازی نیز بیان کرد: مؤسسه سرم‌سازی رازی کارنامه درخشانی در سال‌های گذشته داشته است که بسیاری از تولیدات این مرکز بسیار بهتر از واکسن و داروهای وارداتی است.
تابع بردبار در بحث واکسن و دارو هم اظهارداشت: سازمان نظام دامپزشکی استان متولی صدور پروانه‌‌های‌  بهداشتی است و به همین دلیل آمادگی دایم در بحث آموزش دامداران به صورت فصلی اقدامات مناسبی را ارائه کنیم.
وی اضافه کرد: همچنین در شرایط فعلی قرنطینه خوبی در استان نداریم و اگر ساز و کاری در استان در نظر گرفته شود که این مهم به بخش خصوصی واگذار شود و بخش دولتی نیز وظیفه خود را به ویژه در بخش نظارت انجام دهد تابع‌بردبار ادامه داد: همچنین موضوع صدور پروانه‌ها، نیز باید اصلاحاتی انجام داده و منطق تولید را نیز در نظر بگیریم.
سید حبیب الله ساجدی مدیر امور دام سنگین سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نیز گفت: یکی از مشکلات ما در به وجود آمدن بیماری‌‌های‌  دامی‌در استان فارس عدم بهسازی و نوسازی دامداری‌‌های‌ ما است به طوری که در حال حاضر ۷۰ درصد دامداری‌‌های‌  استان به صورت سنتی و مابقی به صورت صنعتی اداره می‌شود.
وی افزود: هرچند عمده تولیدات استان از دامداری‌‌های‌  صنعتی تأمین می‌شود اما مشکلات موجود به صورت زنجیره و پیوسته است که بخش دولتی و خصوصی را درگیر کرده است.
ساجدی با بیان اینکه برای تولید محصول سالم همه بخش‌ها باید به مقوله آموزش و پژوهش توجه کنند، اظهار داشت: تحقیق، کار بخش خصوصی است و باید از توان این بخش برای توانمند کردن آن استفاده شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی