[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۷
  • دوره جدید

تأثیر گروه خونی در ابتلا به یک بیماری ویروسی ، روزنامه شیراز نوین

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد گروه خونی افراد می‌تواند احتمالاً ابتلای افراد به یک بیماری ویروسی به نام «پاروویروس» را پیش‌بینی کند.
به گزارش ‌ایسنا و به نقل از اس تی دی، نتایج مطالعه اخیر محققان مؤسسه کارولینسکا که با همکاری شرکت Octapharma انجام شد، نشان داده است افراد دارای گروه خونی عامل اِر‌هاش(D)(Rh blood group system) بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت پاروویروس(parvovirus infection) هستند.
بیماری پنجم، یک بیماری ویروسی ناشی از پاروویروس است که بیشتر در کودکان مدرسه‌ای دیده می‌شود و با لکه‌های قرمز روی گونه‌ها مشخص می‌شود و همین علائم می‌تواند به بازوها و پاها نیز سرایت کند و ‌این در حالی است که بزرگ‌سالان نیز می‌توانند به ‌این ویروس آلوده شوند اما در بسیاری از بیماران بزرگ‌سال، علائمی ‌دیده نمی‌شود.
در یک مطالعه جدید، محققان نشان دادند که خطر ابتلای افراد به ‌این بیماری در صورتی که فرد دارای عامل اِر‌هاش(D) باشد، افزایش می‌یابد. علاوه بر نوع گروه خونی در سیستم گروه خونی AB0، عامل اِر‌هاش رایج‌ترین نوع سیستم گروه خونی برای ابتلا به ‌این بیماری است.
 در ‌این مطالعه بیش از ۱۶۰ هزار اهداکننده خون بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ در آلمان برای بررسی پاروویروس مورد غربالگری قرار گرفتند. از بین اهداکنندگان خون، ۲۲ نفر به ‌این ویروس آلوده شدند. در تحقیقاتی که محققان انجام دادند دریافتند همه مبتلایان به ‌این بیماری دارای عامل اِر‌هاش(D) بودند.
راسموس گوستافسون(Rasmus Gustafsson) محقق بخش علوم اعصاب بالینی در مؤسسه کارولینسکا گفت: نتایج ‌این یافته مهم است و می‌تواند به ‌این معنا باشد که دارا بودن سیستم گروه خونی عامل اِر‌هاش(D) در زمانی که ویروس وارد سلول میزبان می‌شود مهم است و ممکن است یک گیرنده سلولی جدید و ناشناخته برای ویروس باشد.
محققان همچنین توانستند دریابند که خطر ابتلا به ‌این عفونت در ماه‌های تابستان افزایش می‌یابد. علاوه بر‌این، زنان و همچنین افراد ۳۱ تا ۴۰ ساله بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت یاد شده هستند.
یافته‌های ‌این مطالعه در مجله «Journal of Infectious Diseases» منتشر شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی