[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۸
  • دوره جدید

فواید اعجاب انگیز خرما، روزنامه شیراز نوین

در هر ۱۰۰ گرم خرما، مقدار قابل توجه ۷ گرم فیبر وجود دارد که برای تأمین سلامت بدن، کافی است. فیبر با ارتقاء سطح حرکت روده،‌ منجر به تنظیم گوارش و جلوگیری از یبوست در شما می‌گردد.
به گزارش بهداشت نیوز، مطالعات نشان داده است که با مصرف خرما، برخی از شاخص‌های التهابی مانند ‌اینترلوکین، در مغز کاهش می‌یابد. شاخص‌های التهابی که منجر به بیماری‌هایی چون آلزایمر می‌شوند.
همچنین خرما می‌تواند منجر به کاهش فعالیت پروتئین‌های بتاآمیلوئید شود. ‌این پروتئین‌ها باعث تشکیل نوعی پلاک در مغز می‌شوند. ‌این پلاک‌‌ها باعث اختلال ارتباطی بین سلول‌های مغز و متعاقباً مرگ سلول‌های مغزی یا آلزایمر می‌شوند.
همچنین مطالعه بر روی موش‌های آزمایشگاهی که در یک دوره‌ مشخص با خرما تغذیه شده بودند نشان می‌داد که ‌این موش‌ها قدرت یادگیری و کنترل اضطراب بیشتری نسبت به سایر هم‌نوعان خود که با ‌این ماده‌ غذایی تغذیه نشده بودند، داشتند.
تحقیقات بین زنان باردار نشان داده است که خرما باعث زایمان طبیعی سریع و راحت در آن‌ها می‌گردد. به زبان ساده‌تر زمان زایمان کوتاه‌تر شده و نیازی به تحریک دهانه‌ رحم برای باز شدن نیست. در یک مطالعه که بین ۶۹ زن باردار صورت گرفته است، نشان می‌دهد که زنانی که به مدت ۴ هفته روزی ۶ عدد خرما مصرف کردند،۲۰درصد بیشتر از سایر زنان بارداری که خرما مصرف نمی‌کنند، موفق به زایمان طبیعی و البته راحت‌تری شدند. محققان احتمال می‌دهند که اثر سریع‌تر کردن زمان زایمان خرما ممکن است به ‌این نکته ربط داشته باشد که ‌این ماده‌ غذایی حاوی ترکیباتی است که به گیرنده‌های اکسی‌توسین (Oxytocin) متصل می‌شوند و به نظر می‌رسد که اثرات اکسی‌توسین را در بدن پخش می‌کند. اکسی‌توسین هورمونی است که در حین زایمان طبیعی سطح انقباضات رحمی ‌را افزایش می‌دهد. به معنای دیگر اگر ‌این انقباض‌ها کم باشند، زایمان سخت‌تر و به مراتب طولانی‌تر را تجربه خواهد کرد. علاوه بر اکسی‌توسین، خرما حاوی تانن نیز است که سرشار از ترکیبات قابض می‌باشد و کارکردی مشابه اکسی‌توسین دارد. به نظر می‌رسد خرما به علت قند و انرژی طبیعی بالایی که دارد، بدون ‌اینکه باعث افزایش وزن بی‌رویه در زنان باردار شود، برای حفظ سطح انرژی در طول روز گزینه مناسبی باشد.
در هر ۱۰۰ گرم خرما، مقدار قابل توجه ۷ گرم فیبر وجود دارد که برای تأمین سلامت بدن، کافی است. فیبر با ارتقاء سطح حرکت روده،‌ منجر به تنظیم گوارش و جلوگیری از یبوست در شما می‌گردد. فیبر همچنین به علت کمک به فرایند هضم سریع، باعث کنترل و کاهش قند خون نیز می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی