[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

ارز، عنصر گمشده عابر بانک ها، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- مژده آتش‌آب‌پرور
یکی از مشکلاتی که گردشگران خارجی در هنگام سفر با ایران با آن مواجه هستند، نبود امکان استفاده از کارت‌های بانکی بین المللی به دلیل عدم ارتباط ایران با شبکه پولی جهان است. به همین دلیل استفاده از پول برای گردشگران خارجی در کشور با چالش هایی رو به روست. علاوه بر اینکه گردشگران در خصوص پولی که می‌توانند با خود حمل کنند دچار محدودیت هایی هستند، همیشه نگرانی سرقت از آن‌ها در هنگام حمل پول نقد نیز وجود دارد. تجربه‌ای که می‌تواند در کنار تمام جذابیت‌های گردشگری به عنوان نکته‌ای منفی از سفر به ایران سوغات برده شود. 
این مسئله موضوعی است که نایب رئیس شورای اسلامی شیراز در یکی از مصاحبه‌های اخیر خود به آن اشاره کرده است. محمودرضا طالبان گفت: توریست‌ها برای اینکه با مشکلی مواجه نشوند معمولاً پول نقد با خود حمل نمی‌کنند و برای خریدهای خود در دیگر کشورها از کارت‌های اعتباری یا همان عابربانک‌ها استفاده می‌کنند اما در کشور ما امکان استفاده از عابربانک مربوط به کشور خود را ندارند.
وی با اشاره به افزایش حضور گردشگران خارجی در شیراز، افزود: نبود امکانات لازم برای خرید گردشگران با استفاده از کارت‌های اعتباری کشور خودشان، سبب شده با وجود صنایع دستی بسیار ارزشمند و خوب، بسیاری از آنها نتوانند در شیراز خرید کنند و مسئولان نیز تاکنون نتوانستند برای رفع این مشکل اقدامی انجام دهند.
عدم امکان استفاده از عابربانک توسط گردشگران معضلی است که بر نحوه گردشگری و میزان توسعه حضور گردشگران در فارس تأثیر بسزایی دارد. این امر که امروزه در جهان به یک موضوع معمولی و پیش‌پا افتاده تبدیل شده در استانی که داعیه قطب گردشگری کشور را دارد هنوز یک معضل لاینحل باقی مانده است.
معاون گردشگری میراث فرهنگی فارس در گفت و گو با «شیراز نوین» با بیان اینکه بحث استفاده از کارت‌های اعتباری برای گردشگران خارجی مسئله‌ای است که سازمان میراث فرهنگی کشور همواره پیگیر آن بوده است، عنوان کرد: قرار بود که پس از برجام امکان استفاده از کارت‌های اعتباری برای گردشگران خارجی که به کشور ایران ورود می‌کنند فراهم شود ولی هنوز این مسئله عملیاتی نشده است. البته این مشکلی نیست که مربوط به سازمان میراث فرهنگی یا خود بانک‌ها باشد. موضوع مربوط به ارتباط کشور با بقیه کشورهای جهان است و اگر ارتباطی به وجود بیاید بحث استفاده گردشگران از کارت‌های اعتباری توریست‌های خارجی نیز فراهم خواهد شد. 
مؤید محسن نژاد ادامه داد: ایجاد صرافی الکترونیکی در شیراز پیشنهاد خوبی است ولی باید به این نکته نیز توجه کرد که گردشگران خارجی عموماً با تور سفر می‌کنند و به همین دلیل این افراد هزینه سفر خود را از قبل پرداخت کرده اند؛ بنابراین ممکن است که فقط برای خریدهای خود پول به همراه داشته باشد که شاید آن هم مبلغ زیادی نباشد. علاوه بر این مسئله دیگر آن است که گردشگر باید در مرحله اول پول به همراه داشته باشد تا در ایران آن را تبدیل به کارت کرده و سپس خریدهای خود را انجام دهد. از این رو چنین چیزی اگرچه اثرات خوبی دارد ولی کاملاً حلال مشکل نیست و آن را به شکل ریشه‌ای برطرف نمی کند. 
وی با بیان اینکه تا زمانی که مشکل ارتباط پولی ایران با دیگر کشورها برطرف نشود کمتر می‌توانیم از اقتصاد گردشگری بهره مند شویم، گفت: می‌توان برنامه هایی فراهم آورد که گردشگر مایل باشد زمان بیشتری را در استان بماند و از تورهای جانبی استفاده کرده و صنایع دستی ما را خریداری کند ولی در کنار آن باید این امکان وجود داشته باشد که گردشگر بتواند به راحتی هزینه کند. 
معاون گردشگری میراث فرهنگی فارس افزود: در شرایطی فعلی گردشگر هنگام سفر به ایران صرفاً به همان اندازه که توانسته است با خود پول حمل کند و در حقیقت در حد معقول هزینه می‌کند و سپس از کشور خارج می‌شود ولی وقتی کارت داشته باشد آزادی بیشتری در خرید یا هر نوع هزینه کرد دیگری دارد. به همین دلیل در این مورد وقتی ما نتوانیم ارتباط خود را با دنیا برقرار کنیم و عملاً خودمان را از بحث اقتصاد گردشگری بی بهره گذاشته ایم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی