[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۴
  • دوره جدید

فرسودگی توجه به بافت فرسوده ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل راه و شهرسازی فارس گفت: بحث نوسازی بافت فرسوده در مدیریت‌های شهری ما کمرنگ شده یا به فراموشی سپرده شده است.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایرنا، محمودرضا طالبان در همایش ملی نوسازی که همزمان با نوزدهمین سالگرد وقوع زلزله بم در شیراز برگزار شد، افزود: شرکت عمران و بهسازی شهری کشور نیز با توجه به لزوم رعایت اصول و ضوابط و مقررات در ساخت و سازها همزمان با سالگرد زلزله دلخراش بم، اعزام سفیرانی به شهرهای مختلف کشور جهت یادآوری این حادثه و لزوم افزایش دقت در بهسازی و نوسازی شهرها را در دستور کار قرار داد.
وی ادامه داد: در بحث نوسازی بافت فرسوده باید یک توسعه‌گر به عنوان حلقه واسط و اتصال چهار عنصر اصلی در نوسازی این بافت‌ها یعنی دولت، شهرداری، سرمایه گذار و مردم نقش آفرینی کند.
وی با بیان این مطلب که در بحث شهرسازی باید با برنامه ریزی مشارکتی اقدام شود، اظهار داشت: این بدان معناست که باید به میان مردم رفت و حرف آنها را شنید تا در بحث نوسازی و بهسازی بافت فرسوده خواست و نظر آنها نیز اعمال شود.
رئیس اداره هماهنگی ستادهای بازآفرینی اداره کل راه و شهرسازی فارس نیز با اشاره به وجود پنج‌هزار و ٣٠٠ هکتار بافت فرسوده در ٣٨ شهرستان استان گفت: ۶۰ درصد بناهای موجود در این بافت، ناپایدارند و زلزله یک تهدید جدی برای آنها محسوب می‌شود.
امیر عباسی افزود: در زمان وقوع زلزله به ویژه در شهر بم، یکی از مواردی که بسیار نمود داشت، این بود که عمده خسارت‌هایی که وارد شده به دلیل ناپایداری بنا بوده است.
وی ادامه داد: یکی از اضلاع اصلی نوسازی بافت فرسوده مردم هستند که باید آنها را نسبت به تهدیدات زلزله آگاه کرد تا در بحث نوسازی مشارکت و همکاری کنند.

نماینده شرکت بازآفرینی شهری ایران هم در این همایش، در خصوص بسته‌های تشویقی برای نوسازی بافت‌های فرسوده گفت: وزارت راه و شهرسازی پنج راهبرد کلی برای نوسازی بافت‌های فرسوده در دستور کار دارد.
مسعود صمیمی افزود: کاهش هزینه‌های جانبی همچون صدور پروانه، تسهیلات مالی ساخت، تسهیلات اسکان موقت، بسته تشویقی شهرسازانه و بسته ویژه زمین و آپارتمان‌ها از جمله این راهبردهاست.
وی ادامه داد: از اواسط مهرماه امسال معاونت معماری و شهرساری وزارت راه و شهرسازی بسته تشویقی شهرسازانه را نیز تصویب کرد که در آن کاهش هزینه‌های جانبی و هزینه صدور پروانه ساختمانی مدنظر است و بر اساس آن شهرداری‌ها ملکف به اعمال حداقل ٥٠ درصد تخفیف در صدور پروانه هستند.
او اظهار داشت: همچنین با مسئولان نظام مهندسی ساختمان هم گفت‌وگوهایی انجام شده تا تخفیفاتی برای طراحی و نظارت‌ها در بافت اعمال کنند.
نماینده شرکت بازآفرینی شهری ایران اضافه کرد: افزایش استقبال از ساخت و ساز در بافت فرسوده، علاوه بر کمک به پایداری و استحکام این بافت، زمینه ایجاد فرصت‌های شغلی را نیز فراهم می‌کند.
صمیمی، با اشاره به پرداخت تسهیلات ٣٥٠میلیون تومانی بازآفرینی در شهرهای کوچک افزود: در بحث اسکان موقت در دوره ساخت نیز در تهران پرداخت تسهیلات ٦٠میلیون تومانی و در سایر شهرها ٤٥میلیون تومانی با بازپرداخت ٣٦ماهه و کارمزد چهار درصد پیش‌بینی 
شده است.
 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی