[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۰
  • دوره جدید

عطرافشانی نارنج در پیشگاه کوثر(س)، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
به مناسبت دهه فاطمیه مراسم صبح شعر فاطمی با کاشت صد نهال به نام حضرت زهرا(س) در راستای پویش کاشت ۱۰۰هزار نهال نارنج در باغ دلگشای شیراز برگزار شد.
این مراسم با حضور نایب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز، ناظر شورا در سازمان سیما و منظر شهرداری شیراز، رئیس سازمان بسیج هنرمندان استان فارس، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس و جمعی دیگر از مقامات مسئول برگزار شد.
محمدتقی تذروی نایب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز ضمن تسلیت گفتن ایام فاطمیه افزود: امروز در این برنامه شاهد بودیم که در کنار کار فرهنگی می‌توانیم‌ کارهایی مثل کاشت نهال نیز انجام بدهیم و در کنار کاشت نهال از ظرفیت شاعران عزیز هم استفاده کنیم. وی در ادامه گفت: در کنار اجرای چنین برنامه‌هایی، انجام کارهای فرهنگی بسیار مثمر ثمرتر است و باید این نوع فعالیت‌ها را 
گسترش دهیم.
محمدرضا هاجری سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز با تقدیر از فعالیت‌های شهرداری در جهت ارائه برنامه‌های فرهنگی-زیست‌محیطی بیان کرد: شهرداری باید تلاش کند تا همیشه مردم شیراز ترغیب شوند در اجرای چنین برنامه‌هایی شرکت کنند و همچنین با کاشت نهال با دستان خود حس احترام و ارزش دادن به درختان و فضای سبز را در درون خود احیا کنند.
افسانه خواست خدایی عضو و ناظر شورا در سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری با اشاره به اینکه حضرت زهرا(س) نماد و الگویی برای جامعه اسلامی هستند، خاطرنشان کرد: امروز معتقدیم این رقم خورده است که با کاشت این نهال‌ها به اسم حضرت زهرا(س) و همچنین با احیای بخشی از فضایی که نام ایشان در آنجا وجود دارد، می‌توانیم از ایشان به عنوان یک ‌الگوی ماندگار برای جامعه یاد کنیم.
مظفری رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز، با اشاره به اینکه پیوند رویدادهای فرهنگی با رویداد‌های زیست محیطی می‌تواند روحیه هم‌افزایی و همکاری شهروندان را تقویت کند، گفت: ما سعی داریم اجرای چنین برنامه‌هایی به صورت هدفمند انجام شود و‌ تلاش داریم تا روحیه همیاری و همکاری مردم عزیز و شریفمان را در راستای حفظ، نگهداری و توسعه فضای سبز تقویت کنیم.
وی در پایان گفت: با توجه به قرار گرفتن در دهه فاطمیه، به یاد باغ فدک، در باغ دلگشا نسبت به کاشت نهال نارنج اقدام‌ کردیم‌ و همچنین به دلیل پیوندی که شیراز به‌عنوان مهد شعر، ادب و هنر فارسی دارد، در کنار اجرای پویش کاشت نهال نارنج به مناسبت ایام شهادت زهرا(س) از حضور برخی از شاعران بزرگ شعر شیراز نیز بهره بردیم.
بر اساس این گزارش، گفتنی است عملیات کاشت صدهزار نهال نارنج تا پایان 1401 به‌عنوان یک سیاست‌گذاری در حوزه سازمان سیما و منظر با حمایت شورای شهر پیگیری و در 4 فاز جرا می‌شود. فاز نخست کاشت نهال در معابر بوده که بیش از نیمی از این پروژه اجرایی شده است. در فاز دوم باغ‌هایی است که نیاز به احیا دارند و از این نهال‌ها برای گسترش فضای سبز در آنها استفاده خواهد شد. فاز سوم کاشت نهال نارنج در مکان‌های عمومی مثل مدارس، مساجد و پادگان‌هاست که در چند هفته گذشته آغاز شده است. همچنین فاز چهارم واگذاری نهال نارنج به مردم توسط یاوران شوراست. در فاز چهارم محلات تقسیم شده و نهال نارنج با نظارت سازمان سیما و منظر توسط یاوران شورا در میان مردم تقسیم می‌شود. این درختان در اختیار منازل حیاط‌دار قرار گرفته تا طبق برنامه‌ریزی هرساله سرانه فضای سبز افزایش یافته و هویت شهر شیراز در فضای سبز احیا گردد. در راستای اجرای این طرح از نهال‌هایی که با موقعیت آب و هوایی شهر شیراز سازگاری دارند و هویت شهر شیراز را احیا می‌کنند، استفاده 
خواهد شد.
گفتنی است در رویداد فرهنگی «صبح شعر فاطمی» در ادامه پویش کاشت یکصد هزار اصله نهال نارنج طرح «درخت فاطمی»، اجرا و در این مراسم یکصد اصله نهال نارنج در باغ دلگشا کاشته شد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی