[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۹۴
  • دوره جدید

دغدغه مانع‌زدایی داریم، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس شورای اسلامی استان فارس گفت: در حوزه شوراها قوانین تئوری بسیار خوبی به رشته تحریر درآمده است، اما در عمل نتوانسته‌ایم از ظرفیت‌های موجود به خوبی بهره ببریم. سیدابراهیم حسینی در نشست خبری به تشریح برخی از وظایف شورای استان و مشکلات پیش روی آن پرداخت و اظهار داشت: بیش از ۷۰ درصد وظایف شوراهای استان، بُعد نظارتی دارد، اما این نهاد فاقد ساز و کار و نیروی انسانی لازم برای انجام آن است.
وی با بیان اینکه فارس 37 شهرستان دارد که اعضای شورا‌های آن شامل سه نماینده بخش و پنج شهر است، افزود: از تعداد 2400 روستا در سطح استان، فارس تعداد دوهزار و 89 شورای روستایی فعال دارد و 311 روستا، شورا ندارد و از 120 شهر استان، 3 شهر فاقد شوراست. این مقام مسئول جمعیت اعضای شوراها در روستاهای فارس را بالغ بر هفت‌هزار نفر اعلام و اضافه کرد: از ابتدای امسال تاکنون تنها ۷۱میلیون تومان برای هزینه جاری اعضای شورا توسط شورای عالی استان فارس پرداخت شده و این در حالی است که می‌توان ۲ درصد بودجه شورای شهر را به شورای فرادست داد.
او افزود: بر اساس اعلام وزارت کشور هزینه حق جلسه یک عضو شورای استان ۶۲هزار و ۷۹۰ تومان و این حق جلسه برای هر عضو شورای شهر شیراز معادل یک‌شصتم حقوق شهردار است. رئیس شورای اسلامی استان فارس در بخش دیگری از سخنانش از امتناع برخی فرمانداران نسبت به دعوت رؤسای شورای شهرستان‌ها در جلسات شورای اداری و برنامه‌ریزی گلایه کرد.
وی افزود: با توجه به تشریح چهارده فصل در قانون اساسی یک فصل مربوط به شوراهاست و از 177 اصل تعداد نُه اصل مستقیماً مربوط به شورا‌هاست. وی عنوان کرد: بر مبنای قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی قانونی مکتوب و تعیین تکلیف کرده است که شورا‌ها شامل چند بخش هستند که شورای روستا، شهر، بخش، شهرستان و شورای ‌عالی استان‌ها از جمله آنهاست. 
رئیس شورای اسلامی استان فارس ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون بالغ بر 71میلیون تومان برای هزینه جاری اعضای شورا توسط شورای عالی استان فارس پرداخت شده است؛ این در حالی است که 2 درصد بودجه شورای شهر را می‌توان به شورای فرادست داد. حسینی خاطرنشان کرد: روی کاغذ مکتوب شده است که در قانون اساسی، قانون مصوب مجلس، هیئت وزیران و شورای عالی استان‌ها در همه موضوعات ناظر دارد، اما در عمل و اجرای قانون با شیوه دیگری از آن مواجهیم. وی به تصمیمات اتخاذشده در دهمین جلسه برگزارشده در روز سی‌ام آذرماه اشاره کرد و افزود: یکی از این تصمیمات بازدید از شهرستان‌ها بود و تصمیم دیگر که جنبه تشویقی دارد، معرفی و انتخاب چند شورا به عنوان شورای نمونه خواهد بود. 
وی با اشاره به اینکه در تلاشیم تا مسئولان ارشد استان جلساتی با نمایندگان شورای سراسر استان داشته تا مسائل و مشکلات آن‌ها بررسی شود، گفت: این جلسات با توجه به بی‌اطلاعی از عدم امکانات، اعتبارات و اختیارات استانی برخی از شورا‌ها برگزار می‌شود و اعتقادمان بر این است که بهترین کسانی که از مشکلات مردم اطلاع دارند، شورا‌ها هستند. حسینی همچنین ابراز کرد: یک جایگاه ویژه برای دفاع از حق و حقوق مردم در قانون مصوب هیئت وزیران وجود دارد، اما تاکنون نتوانسته است کار خود را به خوبی اجرا کند و دلیل آن این است که بیش از 70 درصد وظایف شورا‌های استان نظارتی پیش بینی شده، اما ساز و کار برای انجام این اقدام و نیروی انسانی لازم در اختیار ندارد و اگر این اتفاق رخ بدهد، کوچک‌ترین انحرافات رفع یا از آن 
جلوگیری می‌شود. 
رئیس شورای استان فارس با اشاره به اینکه در تلاشیم تا مسئولان ارشد استان جلساتی با نمایندگان شوراهای سراسر فارس داشته باشند تا مسائل و مشکلات آنها بررسی شود، گفت: این جلسات با توجه به بی اطلاعی از نبود یا کمبود امکانات، اعتبارات و اختیارات استانی برخی از شوراها برگزار می‌شود و اعتقادمان بر این است که بهترین کسانی که از مشکلات مردم اطلاع دارند، اعضای 
شوراها هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی