[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۹
  • دوره جدید

بن سلمان در حال بررسی گفت‌وگو با تهران است، روزنامه شیراز نوین

پایگاه خبری دبکا وابسته به رژیم صهیونیستی مدعی شد که امارات و عربستان تماس‌های مخفیانه خود با ایران را افزایش داده‌اند‌ و ولیعهد سعودی به طور جدی درحال بررسی گفت‌وگو با تهران است.
به گزارش ایسنا به نقل از روسیاالیوم، پایگاه صهیونیستی دبکا، نزدیک به نهادهای اطلاعاتی رژیم صهیونیستی به نقل از منابع ویژه خود مدعی شد که عربستان و امارات تماس‌هایی مخفیانه در رابطه با امنیت کشتی‌رانی در خلیج فارس با ایران برقرار کرده‌اند‌.
این پایگاه به نقل از منابع خود نوشت: امارات و عربستان به این نتیجه رسیده‌اند‌ که اهداف دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در رابطه با ایران با اهداف ریاض و ابوظبی تطابق ندارد.
برخی منابع اطلاعاتی با اشاره به سفر اخیر هیئت اماراتی به تهران اعلام کردند که مسئولان اماراتی در دیدار با مسئولان ایرانی در رابطه با مسئله امنیت کشتی‌رانی در خلیج فارس، تنگه‌هرمز و تنگه‌باب‌المندب بحث و گفت وگو کردند.
یک مسئول اماراتی که خواستار عدم فاش شدن نامش شده است در گفت‌وگو با دبکا گفته است: اگر واشنگتن به دنبال مذاکره با ایران است در پیوستن به اتئلاف آمریکا برای حمایت از کشتی‌رانی در خلیج فارس هیچ منفعتی نداریم زیرا در این صورت قدرت بازدارندگی آن بسیار محدود خواهد بود.
دبکا می‌نویسد، این تحولات باعث شد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به طور جدی درحال بررسی بازکردن باب گفت‌وگو با تهران باشد. به گزارش ایسنا، یک هیئت 7 نفره از مقامات گارد ساحلی امارات روز سه شنبه گذشته وارد تهران شد و در رابطه با همکاری مرزی دو کشور، تردد اتباع و ترددهای غیرمجاز و یا بدون اطلاع و تسهیل و تسریع تبادل اطلاعات طرفین با مقامات ایرانی گفت‌وگو کرد.
این ششمین نشست گارد ساحلی ایران و امارات است. پنجمین نشست گارد ساحلی دو کشور در سال 1392 یعنی شش سال پیش برگزار شده بود.
این سفر هیئت اماراتی به تهران بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های عربی و بین‌المللی به دنبال داشت. شبکه المیادین در این باره نوشت که سفر هیئت نظامی‌اماراتی به تهران تنها به معنای عقب‌نشینی امارات نیست بلکه این مسئله نشان می‌دهد که ایران نیز به تلاش‌های امارات پاسخ مثبت داده است.
یک منبع در وزارت خارجه امارات در واکنش به این سفر اعلام کرد که این نشست ششمین نشست بین‌المللی مشترک میان گارد ساحلی ایران و امارت بوده و در راستای تکمیل نشست‌های پیشین برگزار شده است.
این مسئول اماراتی گفت: در نشست تهران موضوع ورود صیادان دو کشور به آب‌های طرف مقابل، آزادی صیادان ناقص قوانین صید و مبارزه با قاچاق مورد بررسی قرار گرفت.
در این راستا انور قرقاش، وزیر مشاور امارت در امور خارجه نیز به این سفر واکنش داد و گفت که در رابطه با پرونده ایران موضع مشترک امارات و عربستان دوری از درگیری و مقدم کردن فعالیت و اقدام سیاسی است، این در حالیست که دوحه از طریق بزرگ‌نمایی یک نشست روتین تلاش می‌کند از آب گل آلود ماهی بگیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی