[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

آمریکایی‌ها به دیپلماسی پشت کرده‌اند، روزنامه شیراز نوین

وزیر امورخارجه کشورمان گفت: موهبت بزرگی که انقلاب نصیب کشورمان کرده است دیپلماسی مبتنی بر ملت و حمایت مردمی‌است.
به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف در دیدار رئیس‌جمهور با مدیران ارشد وزارت امور خارجه در این وزارت‌خانه ادامه داد: این ویژگی ممکن است دیپلماسی ما را دشوار کرده باشد، اما آن را در سطح جهانی اثرگذار و بسیار با آبرو و حیثیت کرده است. 
وی گفت: با این شکل از دیپلماسی ما برای این‌که در حوزه بین‌المللی حضور یابیم نیاز به اجازه دیگران نداریم و می‌توانیم با اتکا به داشته‌ها، توانمندی‌ها و مردم خودمان در صحنه بین‌المللی حاضر شویم که این عقبه‌ای پرقدرت در اختیار دیپلماسی جمهوری اسلامی‌و وظیفه سنگین بر عهده ما قرار داده است.
ظریف با تبیین سابقه دیرینه و ضرورت بهره‌مندی از دیپلماسی آن را عنصر غیرقابل انکار در حیات کشورها دانست که به اشکال مختلف در دوره‌های متفاوت از آن بهره‌برداری شده است.
رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: در وزارت خارجه سیستمی‌به نام چاپار داریم که برگرفته از روشی قدیمی ‌است که پیام‌ها را مبادله می‌کردند و تا امروز نیز که دیپلماسی ابعاد گسترده‌ای یافته است از آن استفاده می‌شود. 
وی دیپلماسی را شامل گونه‌های متنوع رسمی، نیمه‌رسمی، غیر‌رسمی، اقتصادی، فرهنگی، ارزشی، عمومی، دو جانبه و چندجانبه برشمرد و افزود: اکنون در دنیا حوزه‌های متعددی برای دیپلماسی وجود دارد و همه کشورها ناچار به استفاده از آن هستند و هر کشوری از آن استفاده نکند از حوزه مهمی‌از قدرت عقب مانده است. 
ظریف گفت: اکنون منابع و مراکز قدرت تغییر کرده و دیپلماسی از منابع قدرت در کنار دیگر منابع مانند قدرت اقتصادی، نظامی‌ و همبستگی داخلی است و این‌که بتوانیم به خوبی منعکس‌کننده این منابع درونی قدرت باشیم خودش منبع قدرت است.
وی افزود: البته دیپلماسی می‌تواند وابسته باشد که حتماً هزینه بالایی ندارد و ممکن است دستاوردهای زیادی نیز داشته‌باشد، چون با اتکا بر قدرت خارجی شکل می‌گیرد، اما موهبت بزرگ انقلاب اسلامی‌برای ایران، مردمی‌بودن دیپلماسی است.
وزیر امورخارجه کشورمان با تأکید بر این‌که ما متکی بر مردم هستیم، گفت: هزینه دیپلماسی ما نباید بر گردن مردم تحمیل شود چرا که استقلال، تمامیت ارضی، اقتدار، آبرو، حیثیت و سربلندی ما مدیون مردم است.
ظریف با اشاره به کلام امام خمینی (ره) که مردم، ولی‌نعمت ما هستند، گفت: به فرموده مقام معظم رهبری رأی مردم حق‌الناس است و موظف به پاسداری از حقوق مردم هستیم.
وزیر امورخارجه کشورمان افزود: مردم نباید برای دیپلماسی ما هزینه بدهند، مردم به اندازه کافی قدرت دادند که در صحنه دیپلماسی عمل و تلاش کنیم که از هزینه‌های مردم کم و کمک کنیم به معیشت مردم و این دستور کاری بوده است که در دولت تدبیر و امید با نظر شخص شما (رئیس‌جمهور) مبنی بر این‌که سیاست خارجی باید کمک کار توسعه اقتصادی و کمک حال پیشرفت کشور باشد دنبال می‌شود و هدفی است که همکارانم در وزارت امورخارجه این هدف را دنبال کرده‌اند. وی گفت: به نظر بنده با وجود فشارهای خارجی دیپلماسی مستقل در کنار مزایای بسیار بزرگی که دارد یک چالش سنگین دارد که هیچ کس در دنیا دیپلماسی مستقل را بر نمی‌تابد. ظریف ادامه داد: دیپلماسی مستقل دیپلماسی‌ای است که باید در دریای طوفانی روابط بین‌الملل بتواند با استفاده از موقعیت و ظرفیت‌های ویژه راه باز کند و این راه را به جلو ببرد، راه در برابر دیپلماسی مستقل از قبل گشوده نیست راه باید گشوده شود و در این راستا تلاشی صورت بگیرد.
وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: وظیفه همکاران ما در وزارت امورخارجه وظیفه‌ای دشوار و در عین‌حال بسیار شیرین است هر لحظه از کار ما شیرینی خدمت به مردم است.
براساس گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ظریف تأکید کرد: این خدمت حلاوت نوکر مردم بودن را دارد و این برای ما بزرگترین افتخار است و زمانی که در صحنه بین‌الملل با وجود همه سختی‌ها دربرابر ۶ قدرت جهانی می‌نشینیم و گفت‌وگو می‌کنیم افتخار داریم به هیچ کدام از آن‌ها وابسته نیستیم. وی افزود: ما ضمن توسعه و روابط خوبی که می‌خواهیم داشته‌باشیم، اما وابسته نیستیم و با اتکا به مردم این شیرینی را در روابط خارجی تجربه کردیم که مستقل بودن سخت و شیرین است.
وزیر امورخارجه ادامه داد: در این شرایط حساس که در واقع نشان دادند آنان به دیپلماسی پشت کرده‌اند و دیپلماسی را قبول ندارند حضور رئیس‌جمهور در وزارت امورخارجه دلگرمی ‌بسیار مهمی ‌برای همکاران بنده است. حمایت‌های شما (رئیس‌جمهور) از وزارت امورخارجه و حمایت‌های مقام معظم رهبری در این صحنه نبرد سهمگین همکاران بنده را بسیار دلگرم کرد و امروز هم ما سپاسگزاریم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی