[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

استمداد از شیوه جدید برای حفظ قنات‌ها در فارس، روزنامه شیراز نوین

قنات در ایران و به ویژه در استان تاریخی فارس قدمت دیرینه دارد و از دوران کهن تاکنون شمار زیادی از آن‌ها خشکیده است، ‌این موضوع سبب شده مسئولان راهکار جدیدی برای حفاظت از قنات‌های کهن در پیش گیرند.
مدیر آب و خاک، امور فنی و مهندسی سازمان جهادکشاورزی استان فارس چهارشنبه با بیان این‌که تاکنون قنوات با کول‌گذاری و بهره‌گیری از قطعات سیمانی مرمت می‌شد، گفت: در سال‌جاری برای نخستین بار در مرمت و احیای قنات پشته قالینی واقع در شهرستان جهرم با استفاده از لوله‌های با استحکام خیلی بالا در دست اجرا است. امیر اسلامی‌افزود: مرمت، بازسازی و لوله‌گذاری این قنات با اعتباری افزون بر ۱۴۰ میلیون تومان و در طول ۱۱۰ کیلومتر در حال انجام است.
کارشناسان و مسئولان از خشکسالی و حفر چاه‌ها و بهره‌برداری غیرمجاز از طبیعت به عنوان عوامل تهدیدکننده حیات قنات‌ها یاد کرده‌اند‌. 
مدیر آب و خاک، امور فنی و مهندسی سازمان جهادکشاورزی استان فارس در این باره گفت: از ۲ هزار و ۲۰۰ رشته قنات در این استان به دلیل خشکسالی و حفرچاه، یک هزار و ۷۰۰  رشته فعال است.
وی افزود: این قنوات با آب‌دهی تقریبی ۴۴ هزار لیتر، افزون بر ۱۳۵ هزار هکتار را مشروب می‌کند و  حدود صد هزار نفر بهره‌بردار دارد. به گفته وی، آب محدودیت اصلی کشت و کار در استان فارس است از این رو مرمت و بازسازی قنوات که معمولاً با افزایش معنی‌دار آب‌دهی همراه بوده، تأثیر قابل توجهی در رفع این محدودیت در اراضی مشروب دارد. 
اسلامی‌با بیان این‌که در سال‌های ۹۶ و ۹۷، با اعتباری معادل ۱۲ میلیارد تومان،  حدود ۱۱۰ کیلومتر از قنوات استان مرمت و بازسازی شد، اظهار داشت: این امر باعث افزایش آب‌دهی حدود ۴۷۵ لیتر بر ثانیه شده است. 
وی تصریح کرد: در سال جاری مرمت و بازسازی ۱۴۰رشته قنات به طول ۴۵ کیلومتر در دستور کار قرار گرفته است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی