[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۲
  • دوره جدید

ساخت سه بندر تفریحی و گردشگری تا ۱۴۰۰، روزنامه شیراز نوین

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان سازمان بنادر و دریانوردی از ساخت و راه‌اندازی سه بندر تفریحی و گردشگری در کشور با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی خبر داد.
به گزارش ایسنا، بنادر تفریحی و گردشگری یکی از مهم‌ترین و بهترین بسترها برای جذب گردشگر در دنیاست که یکی از مهم‌ترین نمونه‌های آن در بندر بارسلون در اسپانیا بوده که رونق اقتصادی و رفاه را برای مردم این شهر و حتی کشور اسپانیا فراهم کرده است. چیزی که در ایران نداریم و به گفته محمد‌اسلامی‌- وزیر راه و شهرسازی- در ایران به آن توجهی نشده و با وجود ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود باید به بنادر تفریحی و گردشگری توجه بیشتری شود تا رونق در صنعت دریایی ایجاد شود.
محمدعلی حسن‌زاده محمدی - معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی - در این باره به ایسنا گفت که سه نقطه در کشور برای ایجاد بنادر تفریحی گردشگری مشخص شده و هم اکنون در حال انعقاد قرارداد با بخش خصوصی هستیم و به زودی فرآیند ساخت آن‌ها آغاز می‌شود.
 وی با بیان این‌که با توجه به فرآیند ساخت حدود دو ساله بنادر تفریحی و گردشگری کوچک راه‌اندازی سه بندر مذکور تا سال ۱۴۰۰ به طول خواهد انجامید، افزود: یکی از بنادر‌ی‌که موقعیت جغرافیایی آن مشخص شده و در حال مذاکره با بخش خصوصی هستیم عرصه ۱۵ هکتاری در فریدون‌کنار است که قرارداد آن آماده شده و منتظریم تا بخش خصوصی که داوطلب ساخت و بهره‌برداری از این بندر شده طرح توجیهی خود را بیاورد که پس از تأیید این طرح، قرارداد ساخت و راه‌اندازی آن امضا خواهد شد. حسن‌زاده محمدی ادامه داد: منطقه مارینا در بندر انزلی نیز که بخشی از اسکله و زمین‌های استحصال شده اطراف آن را در نظر گرفتیم به همراه بندر نخل ناخدا در بندرعباس دو نقطه دیگر هستند که برای ساخت و راه‌اندازی بنادر تفریحی و گردشگری مشخص شده‌ و آن‌ها نیز در مرحله ارائه طرح توجیهی متقاضیان سرمایه‌گذاری و بررسی و تأیید نهایی توسط سازمان بنادر و دریانوردی هستند. معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان این‌که طرح توجیهی که متقاضیان ارائه می‌دهند باید بتواند هدف گردشگری ساحلی و دریایی را پوشش دهد و معمولاً ساخت و سازها چنین پروژه‌هایی برای بنادر کوچک حدود دو سال طول می‌کشد، گفت: به غیر از سه‌بندر مشخص شده در ۴۹ نقطه موج‌شکن مردمی ‌داریم که در طول سواحل جنوبی وجود دارد و بسیاری از آن‌ها پتانسیل خوبی برای تبدیل شدن به بنادر کوچک تفریحی و گردشگری دارند.
حسن‌زاده محمدی با بیان این‌که پس از تأیید طرح‌ها عرصه به سرمایه‌گذاران برای راه‌اندازی و بهره‌برداری از آن‌ها واگذار می‌شود، تأکید کرد: واگذاری به معنای مالکیت عرصه نیست و مالک اصلی در این عرصه‌ها دولت بوده و بخش خصوصی تنها سرمایه‌گذار و بهره‌بردار از آن است و به هیچ وجه قرار نیست در این طرح، واگذاری به معنای تغییر مالکیت عرصه‌ها صورت گیرد.
وی با بیان این‌که با توجه به استفاده صیادی از موج‌شکن‌های آب‌های جنوبی کشور، آن‌ها را به سازمان شیلات واگذار کردیم، تأکید کرد: اگر کسی درخواست سرمایه‌گذاری برای ایجاد بنادر گردشگری داشت، شیلات موظف به همکاری است. در حال حاضر بیش از ۵۰ درصدش به حوزه صیادی اختصاص داده شده است و البته اساس کار در آنجا این‌گونه خواهد بود که بیش از ۵۰ درصد کاربرد صیادی و شیلاتی خواهد داشت. اما سازمان شیلات ضمن حفاظت و حمایت از اشتغال‌زایی در این مناطق باید بستر را برای راه‌اندازی و ساخت بنادر تفریحی و گردشگری ایجاد کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی