[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

دستغیب رفت، موسوی آمد، روزنامه شیراز نوین

 پیمان کشاورز- گروه خبر
 بالاخره پس از کش و قوس‌‌های‌ فراوان اعضای شورا در صدمین جلسه علنی خود ترکیب هیئت‌رئیسه را تغییر دادند و سیدعبدالرزاق موسوی با رأی تمام اعضای حاضر به ریاست شورا برگزیده شد. تغییری که پیش از این نیز طی جلسه فوق‌العاده دیگری که سه ماه پیش برگزار شد اعضا به دنبال آن بودند اما خروجی آن جلسه از نظر سیداحمدرضادستغیب رئیس وقت شورا «ختم به خیر» شدن بود، نتیجه‌ای‌که رئیس وقت با خوشحالی از آن با خبرنگاران سخن گفت. همان جلسه‌ای‌که مهدی حاجتی نتیجه آن را خالی شدن دست منتقدان رئیس شورا دانست و از دخالت عوامل بیرونی بر نتیجه نهایی ابراز ناراحتی کرد. اما حالا با برگشت ورق این سیداحمدرضا دستغیب بود که تغییر ریاست را نتیجه دخالت عوامل بیرونی دانست و در همان دقایق اولیه، جلسه فوق‌العاده جهت تعیین ترکیب هیئت رئیسه شورا در سال سوم را فاقد وجاهت قانونی دانست، ختم جلسه را اعلام کرد و در حالی که از صحن شورا خارج می‌شد رو به حضار و خبرنگاران گفت: «من تابع قانون هستم و تابع پدرخوانده‌ها و مادرخوانده‌ها نخواهم بود.» اما استناد دستغیب برای غیرقانونی خواندن جلسه مربوط به خودداری وی از امضای طرح دوفوریتی اعضا برای تعیین هیئت‌رئیسه سال سوم شورا بود، طرحی که ابراهیم صبوری به عنوان نایب‌رئیس شورا آن را امضا کرد تا خواسته اعضا به طور رسمی‌به فرمانداری ارجاع شود.
 صبوری که گویی آماده این اقدام رئیس وقت بود بدون فوت وقت جایگزین دستغیب در صندلی ریاست شورا شد و تابلوی رئیس شورا بر روی میز به نایب‌رئیس تغییر کرد تا صبوری اداره جلسه رسمی ‌و فوق‌العاده شورا را در غیاب رئیس بر عهده بگیرد.
نماینده فرماندار شیراز در ابتدای تشکیل جلسه و پیش از خروج رئیس شورا در اظهاراتی که با واکنش اعضا مواجه بود قید کلمه دوفوریت برای تعیین هیئت‌رئیسه را لازم ندانست و گفت: منطق حکم می‌کند که کلمه دو فوریتی در جای واقعی خود استفاده شود چرا که استفاده نابه‌جا از کلمه دو فوریت بیشترین مشکلات را برای مملکت به وجود آورده است. عباس غلامی ‌با بیان این‌که ایرادی به مصوبه شورای شهر شیراز مبنی بر تعیین جلسه فوق‌العاده برای انتخابات هیئت رئیسه وارد است، اضافه کرد: تعیین زمان جلسات در حوزه اختیارات رئیس شورای شهر است اما گویا رئیس با برگزاری این جلسه مخالف بوده و مصوبه را امضاء نکرده است. نماینده فرماندار شیراز اظهار داشت: زمانی که رئیس شورا حضور دارد امضای نائب‌رئیس ذیل مصوبات نیاز نیست و فرماندار شیراز این ایراد را به نامه شورا برای تشکیل جلسه فوق‌العاده برای انتخاب هیئت رئیسه جدید وارد کرده که در حضور رئیس، امضای نایب‌رئیس نمی‌تواند ملاک باشد.
اگرچه سیداحمدرضا دستغیب رئیس وقت شورای شهر شیراز در پایان جلسه چهارشنبه هفته گذشته این نهاد در جمع همه اعضا و حاضرین از برگزاری جلسه فوق‌العاده شورا برای تعیین هیئت رئیسه در روز دوشنبه ۲۸ مرداد ۹۸ و در پی مصوبه این نهاد خبرداد اما گویی بنا به دلایلی(عدم جذب رأی اکثریت برای ادامه ریاست در سال سوم شورا) وی از امضای این مصوبه برای اطلاع به فرمانداری خودداری کرده است و به همین دلیل نائب‌رئیس این نهاد این مصوبه را امضاء کرده است که همین موضوع محل مناقشه میان فرمانداری و شورا بود. با این حال عبدالرسول حقیقی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری شیراز که در اواسط برگزاری جلسه در صحن حاضر شد پس ازحضور در شورا و طی سخنانی تأکید کرد که مکاتبه‌ای که درخصوص مصوبه شورای شهر شیراز برای برگزاری جلسه فوق‌العاده برای انتخاب هیئت رئیسه در روز دوشنبه ۲۸ مردادماه ۹۸ با فرمانداری شیراز ارسال شده کاملاً قانونی و منطبق بر ضوابط است.
صبوری نایب‌رئیس شورا که با خروج دستغیب اداره جلسه را بر عهده گرفت در همان ابتدا با تأکید بر اختیارات شورا مبنی بر تعیین وضعیت هیئت رئیسه و دوفوریت بودن یک طرح گفت: این موارد در حیطه اختیار شورا است نه فرمانداری. صبوری ادامه داد: وقتی رئیس شورا از امضای یک مصوبه خودداری می‌کند و صورت‌جلسه را به فرمانداری اعلام نمی‌کند به معنای عدم حضور رئیس شورا است و نایب‌رئیس می‌تواند جلسه را اداره کند. صبوری کار شورایی و دموکراسی را نیازمند اصولی مشخص دانست که تمکین به رأی اکثریت یکی از این اصول است. سعیدنظری دیگر عضو شورا نیز با انتقاد از نحوه برخورد فرمانداری با مصوبه شورا گفت: فرماندار نمی‌تواند با یک تلفن مصوبه‌ای ‌را لغو کند یا نکند. نظری افزود: دستغیب رئیس شورای شهر شیراز در جلسه قبلی که چهارشنبه هفته گذشته برگزار شد رسماً تغییر زمان جلسه برای انتخاب تأیید‌رئیسه را اعلام کرد.
نوذر امامی‌ رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی با انتقاد از رفتار دستغیب و غیرقانونی دانستن این رفتار گفت: من از همه مردم شیراز بابت رفتار آقای دستغیب عذرخواهی می‌کنم و همچنین ضمن ابراز تأسف از نحوه برخورد نماینده فرمانداری با پارلمان شهری باید بگویم که ما به عنوان نمایندگان مردم قرار است از مطالبات و خواسته‌‌های‌ آنان حرف بزنیم و دفاع کنیم. 
امامی ‌با بیان این‌که هیچ جای قانون نیامده که باید در امور داخلی شورا دخالت شود، افزود: هیچ خدشه‌ای به جلسه فوق‌العاده شورای شهر شیراز که برای انتخاب هیئت رئیسه برگزار شده وارد نیست و همه تصمیمات این جلسه نیز قانونی است.
پرویز کهندل سرپرست دفتر امور شهری و شوراهای استانداری فارس نیز در این جلسه ضمن اعلام قوانین مربوط به انتخاب و آغاز به کار هیئت رئیسه شورا گفت: براساس قانون هیئت رئیسه جدید شوراها باید از ابتدای شهریور هرساله کار خود را آغاز کند و می‌توان انتخابات هیئت‌رئیسه جدید این نهاد را زودتر و در ماه‌های نخست هر سال برگزار کرد تا مشکلات و حرف و حدیث‌‌هایی که امسال برای شورای شهر شیراز ایجاد شده دیگر تکرار نشود. 
وی ادامه داد: برگزاری انتخابات هیئت رئیسه زودتر از پایان مهلت یک ساله هیئت‌رئیسه قبلی نیز امکان‌پذیر است اما اجرای این مصوبه و شروع کارهیئت‌رئیسه جدید از اول شهریور ماه هرساله امکان‌پذیر است پس بهتر است انتخابات هیئت رئیسه مانند امسال به دقیقه نود کشیده نشود و در سه ماهه نخست هر سال برگزار شود. 
سرپرست دفتر امور شهری و شوراهای استانداری فارس اضافه کرد: فصل الخطاب ما قانون است و در بند ۱۳ ماده شش قانون شوراها آمده که کلیه مکاتبات این نهاد باید با امضا رئیس این شورا به فرمانداری ارسال شود البته در تبصره همین بند قانونی نیز آمده که در غیاب رئیس شورا نایب‌رئیس باید مصوبات را امضا کند. او عنوان کرد: شوراها در انجام وظایف یک اختیار و یک اجبار دارند، هر عضو شورای شهر در حفظ استقلال رأی خود کاملاً مختار و مستقل است و همچنین در قبال رأی خود که در جلسه علنی داده موظف است ذیل صورت‌جلسه مصوبات را نیز امضاء کند و در این خصوص اجبار وجود دارد و رئیس شورا موظف است این روند را کنترل کند و اگر عضوی از امضا خودداری کند غایب تلقی می‌شود.
اما در سومین دوره انتخابات هیئت‌رئیسه شورای اسلامی‌شهر شیراز که مطابق پیش‌بینی‌ها برای پست ریاست یک کاندیدا وجود داشت «سید عبدالرزاق موسوی» با مجموع ۱۱رای از 11 فرد حاضر در صحن به عنوان رئیس شورای اسلامی‌شهر شیراز انتخاب شد.
در انتخابات اعضای هیئت‌رئیسه شورای اسلامی‌شیراز نیز «ابراهیم صبوری» با ۱۱رأی به عنوان نایب‌رئیس،«سولماز دهقانی» با ۱۱رأی به عنوان منشی اول، «قاسم مقیمی» با ۸ رأی به عنوان منشی دوم و «سعید نظری » با ۱۱ رأی به عنوان سخنگوی شورا انتخاب شدند.همچنین «نوذر امامی» با ۱۱ رأی به عنوان خزانه‌دار شورا انتخاب شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی