[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۸۷
  • دوره جدید

انسجام اجتماعی در پرتو رویدادهای ادبی، روزنامه شیراز نوین

دبیر علمی نخستین جشنواره ادبی شهر صدرا بر این باور است که تشکیل اتاق فکر توانمند و برخورداری از هیئت داوران معتبر، گام مهمی در راستای افزایش اعتبار این جشنواره محسوب می‌شود. به گزارش سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری صدرا، عبدالرضا قیصری با اشاره به برخی از اهداف پیدا و پنهان این رویدادهای ادبی گفت: نخستین جشنواره ادبی شهر صدرا گام بلندی در راستای هویت بخشی و پیشبرد نگاه شهروندمحور با برخورداری از رویکردهای فرهنگی است. وی از عموم شهروندان و به ویژه اهالی فرهنگ و ادب درخواست کرد تا در این جشنواره حضور پررنگی داشته باشند و اظهار داشت: شهر صدرا جمعیت کلانی را در خود جای داده و دارای تنوع زیادی در عرصه‌های قومیتی است. بنابراین اتخاذ یک هویت مشترک برای شهروندان مقیم صدرا ضروری به نظر می‌رسد و در پرتو آن مبانی پیشرفت به صورت هدفمندتری اجرایی می‌شوند.
انسجام‌بخشی با رویدادهای فرهنگی
دبیر علمی نخستین جشنواره جایزه ادبی صدرا با اشاره به این موضوع که فرایند انسجام اجتماعی با توسل به مؤلفه‌های فرهنگی دارای اثربخشی بیشتری است، افزود: فرهنگ‌ورزی و پرداختن به ادب و هنر سبب می‌شود تا جامعه بر ارزش‌ها متمرکز شده و در پرتو آن شاهد تعالی در عرصه‌های اجتماعی، اخلاقی، انسانی و سایر حوزه‌ها خواهیم بود. قیصری با تأکید بر این موضوع که گسترش ارزش‌ها در جامعه به معنای اجتناب از سلسله آسیب‌های اجتماعی و منفعت طلبی شخصی است، تصریح کرد: یکی از اهداف اصلی نخستین جشنواره ادبی شهر صدرا در جهت پیوستگی و انسجام اجتماعی و احترام به قانون پایه ریزی شده است. در نظر داشته باشیم که جوامع نوظهور به شدت نیازمند انسجام اجتماعی هستند و به واسطه ادبیات و مبانی فرهنگی می‌توان گام‌های پرتوانی در این حوزه برداشت. از سوی دیگر ادبیات نقش ارزنده ای در تلطیف روحیات اجتماعی دارد و برپایی جشنواره‌های فرهنگی زمینه ساز رشد تعاملات شهروندی خواهد بود.
حضور اساتید کشوری در اتاق فکر جشنواره
دبیر علمی نخستین جشنواره ادبی شهر صدرا در بخش دیگری از سخنانش افزود: ایده برگزاری این جشنواره با تلاش‌های سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری صدرا و با همفکری اساتید بزرگ عرصه فرهنگ و حمایت‌های شورای اسلامی شهر جدید صدرا شکل گرفت. در گام اول به دنبال برپایی یک جشنواره داستانی بودیم، اما با اخذ مشورت از بزرگان این حوزه قرار بر این شد که دامنه جشنواره گسترده تر شده و حوزه‌های شعر نو و کلاسیک و طنز ادبی را شامل شود. او با اشاره به این موضوع که داوران و اتاق فکر نخستین جشنواره شهر صدرا متشکل از بزرگان حوزه اندیشه، فلسفه و فرهنگ و هنر است، افزود: در این جشنواره نام آوران و اساتیدی نظیر دکتر کافی، دکتر بهرامیان، دکتر حسام پور، استاد بیژن کیا، استاد اکبرپور، استاد راشد انصاری، استاد کاظم حسینی، هاشم کرونی، طیبه نیکو، سید حسینی ارسنجانی و تعدادی دیگر از بزرگان حوزه فرهنگ و ادبیات حضور دارند. هر یک از این فرهیختگان در مبانی تخصصی خود از درجه علمی معتبری برخوردارند و حضور آنها در اتاق فکر جشنواره به این رویداد ادبی اعتبار دوچندانی بخشیده است. این مؤلف طنزپرداز در ادامه از چاپ آثار منتخب با هدف مانایی و ایجاد انگیزه برای اهالی فرهنگ و هنر خبر داد و افزود: در این جشنواره تلاش شده تا همه شاخصه‌های اصلی ادبی در محورهای مختلفی گنجانده شود.
ایجاد تنوع در محورهای جشنواره
قیصری پیرامون این موضوع اظهار داشت: یکی از اتفاقات مهم این جشنواره که از لحاظ فنی قابل توجه است، به استقلال شعر کلاسیک و شعر نو از یکدیگر بازمی‌گردد. معمولاً در جشنواره‌ها به اهمیت استقلال این دو حوزه توجه چندانی نمی‌شود؛ در حالی که هر یک از این شاخه‌ها معیارهای ادبی متفاوت و مجزایی دارند. عضو اتاق فکر نخستین جشنواره ادبی شهر صدرا در ادامه بیان داشت: طنز ادبی در استان فارس در دهه‌های پیشین از جایگاه پررنگی برخوردار نبود؛ اما امروز استعدادهای خوبی در این عرصه وجود دارند که در عرصه کشوری خوش درخشیده و امروزه استان فارس را در کشور به عنوان یکی از قطب‌های طنز ادبی می‌شناسند. او در ادامه پیرامون دغدغه‌های اتاق فکر جشنواره نسبت به طیف‌های مختلف سنی اشاره کرد و افزود: جشنواره بر این باور است که حوزه کودک و نوجوان از اهمیت بسزایی برخوردار است و به همین دلیل توجه ویژه ای به آن در دوره دوم جشنواره یا با برپایی رویداد مستقلی خواهد شد. یکی از اهداف تمرکز بر گروه سنی کودک و نوجوان این است که آنها از سنین پایه با مسائل شهری آشنا شده و برهان هویت‌بخشی در آنها تقویت شود.
دعوت از شهروندان و انجمن‌های ادبی
دبیر علمی نخستین جشنواره ادبی شهر صدرا در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این موضوع که آمار آثار ارسالی به جشنواره مطلوب است، اظهار داشت: با توجه به اینکه جشنواره ادبی شهر صدرا نخستین دوره خود را تجربه می‌کند، تعداد آثار قابل قبولی به دبیرخانه در حال ارسال است و به طور حتم در روزهای پایانی شاهد افزایش چشمگیر تعدد آثار هم خواهیم بود. قیصری خاطرنشان کرد: در سایت جشنواره از عموم شهروندان و به ویژه اهالی فرهنگ و هنر خواسته شده است تا دو اثر را به دبیرخانه ارسال کنند. اما به علاقه‌مندان توصیه می‌کنیم تا تعدادی از آثارشان را که از کیفیت خوبی برخوردار است به جشنواره ارسال کنند تا داوران با فراغ بال بیشتری نسبت به کیفیت‌سنجی مطالب اقدام کنند. وی افزود: در راستای اطلاع‌رسانی به اهالی فرهنگ، رویدادهای ادبی در سطح استان مورد شناسایی قرار گرفته و فعالان این عرصه به شرکت در نخستین جشنواره ادبی صدرا دعوت شدند.
بهره‌برداری از شیوه‌های مختلف ارتباطی برای فراخوان
او با اشاره به مشکلات و چالش‌هایی که این رویداد ادبی با آنها روبه‌روست، افزود: بخش‌های اجرایی جشنواره تلاش‌های زیادی در راستای اطلاع رسانی انجام می‌دهند؛ اما شرایط و پیشامدهایی که اتفاق افتاد، مانع از گسترش فراخوان جشنواره به صورت حداکثری شد. در وهله اول با محدودیت برخی از پیام رسان‌ها و بسترهای اطلاع‌رسانی در فضای مجازی مواجه شدیم و دست اندرکاران جشنواره به راه‌های دیگری نظیر استفاده از قابلیت‌های صدا و سیما، ارسال پیامک، شناسایی محفل ادبی و مواردی از این قبیل متوسل شدند. دبیر علمی نخستین جشنواره ادبی شهر صدرا در بخش پایانی سخنانش گفت: سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری صدرا با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، حوزه هنری استان فارس، دانشگاه شیراز، دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس و سازمان بسیج هنرمندان استان فارس و استانداری فارس، با تمامی توان در حال تدارک برای برپایی یک جشنواره آبرومند در حد و اندازه‌های نام شکوهمند «صدرا» است و در این راستا موفق شده است صاحب نظران مطرح کشوری را دعوت به همکاری کند. خاطرنشان می‌گردد آخرین مهلت ارسال آثار ۱۵ دی ماه می‌باشد و علاقه‌مندان می‌توانند برای اطلاعات بیشتر و ارسال آثار به تارنمای http://ketab.shahrdari-sadra.ir/default.aspx مراجعه یا با شماره تلفن 07136407112 تماس حاصل فرمایند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی