[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

مجالس امام حسین(ع) مجالس علم دینی باشد، روزنامه شیراز نوین

امام جمعه شیراز با اشاره به لزوم تجلی داشتن ایام محرم در شهر شیراز تأکید کرد که مجالس عزاداری امام حسین(ع) باید مجلس علم، موعظه و مرثیه باشد تا تأثیرگذار شود.
به گزارش ایسنا منطقه فارس آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه اول نماز جمعه هشتم شهریور شیراز با اشاره به بحث طرح شده در خصوص نشانه‌های ایمان با اتکا به نکات مطرح شده در آیات و احادیث، گفت: هفته گذشته سه نشانه را مطرح کردیم اینکه اگر خشنود باشیم باطلی را انجام ندهیم، اگر ناراحت باشیم معصیتی مرتکب نشویم و اگر قدرتمند باشیم به کسی ظلم نکنیم بلکه عفو کنیم.
وی در ادامه بحث هفته گذشته به حدیثی از امام جعفر صادق(ع) اشاره و اضافه کرد: براساس این حدیث یکی از نشانه‌های ‌ایمان آنست که وقتی یاد امام حسین(ع) می‌افتد دلش آتش می‌گیرد؛ به فرموده حضرت رسول(ص) اگر نشانه ایمان را جست و جو می‌کنیم، ببینی که حرارت عشق امام حسین(ع) در دلمان هست یا نه.
آیت الله دژکام با بیان اینکه آتش عشق امام حسین(ع) در دل مؤمن هیچ زمانی خاموش نمی‌شود، گفت: براساس این حدیث هیچ مؤمنی یاد حسین(ع) نمی‌کند مگر چشمش به اشک بنشیند. امکان دارد خیلی ظاهرها مشخص نکند، اما ریشه ایمان زمانی مشخص می‌شود که نام حسین را اگر بشنود، مؤمن چشمش اشک آلود می‌شود.
او گفت: اشک ریختن برای امام حسین(ع) یعنی ریشه ایمان در دل فرد خشک نشده و می‌تواند به آخرت و شفاعت امام حسین(ع) امیدوار باشد.
آیت الله دژکام با تأکید براینکه در ایام محرم باید ما جلوه‌های ایمان را از خودمان بروز دهیم به نکاتی که باید در این ایام مد نظر داشت و آنها را انجام داد اشاره و اضافه کرد: اولین موضوع در مورد جلوه شهر است، شیراز شهریست که در اسلام و به محبت اهل‌بیت(ع) بنا شده، هر کس که محبت اهل‌بیت و عشق حسین (ع) را ندارد اهل شیراز نیست.
امام جمعه شیراز گفت: از روزی که خاندان آل‌بویه در شیراز بوده‌اند تاکنون میدان، میدان عشق و محبت اهل‌بیت بوده است و خواهد ماند.
وی با تأکید بر اینکه جلوه اهل‌بیت در این شهر باشد، اعطای عنوان حرم سوم اهل‌بیت به شیراز توسط مقام معظم رهبری، گفت: این جلوه را باید افزایش دهیم.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه فاصله شرق تا غرب شیراز باید جلوه عشق امام حسین(ع) مشهود باشد، گفت: وظیفه شهرداری، مردم و همه مدیران و دستگاه‌های ‌دولتی است، اینکه یک سازمان و اداره دریغ کند از نصب یک پرچم یعنی مدیر آن نمی‌داند که در کجا مدیریت می‌کند.
او با اشاره به اینکه مردم معطل گفتن ما نمی‌مانند و کار خود را شروع کرده و پاتوق‌ها را برپا کرده‌‌اند، گفت: بعضی اداره‌ها‌ بودجه فرهنگی دارند اما فکر می‌کنند فرهنگ غیر از علی و عشق علی و خاندان علی(ع) است، لذا بودجه را در جای دیگری هزینه می‌کنند.
امام جمعه شیراز با اشاره به عشق ارادت سعدی و حافظ به امام حسین(ع) و اهل‌بیت(ع)، گفت: بعضی خیلی سنگ این بزرگواران را به سینه می‌زنند اما دروغ می‌گویند، اگر واقعاً راست می‌گوییم بیاییم همراه شویم با آنان که عشق می‌ورزیدند به اهل‌بیت(ع)، نه اینکه هر ساعت هرگوشه‌ای‌ کوتاهی در مسائل فرهنگی و ارزشی و طرح مباحثی که ملالت‌خاطر می‌آورد برای همه را شاهد باشیم.
او در بیان نکته دوم که باید در ایام محرم مدنظر داشت، گفت: مجالس امام حسین را نباید از گفت و گوی علم دینی خالی کرد، گاهی مجالس به مداحی می‌گذرد، این خوب است اما باید یک عالم سخن اهل‌بیت را بگوید، مجلس ما باید مجلس علم، موعظه و مرثیه باشد، اگر این سه را داشته‌باشیم تأثیرگذار خواهد بود.
امام جمعه شیراز همچنین برگزاری نماز ظهر عاشورا را بسیار مهم دانست و گفت: شاید ما زمینه‌سازی مناسب را نکرده‌ایم و بستر مناسب برای برگزاری نمازی باشکوه در حرم مطهر فراهم نشده است. باید این موضوع را مدنظر داشت و آن را دنبال کرد.
آیت‌الله دژکام در خطبه دوم نماز جمعه شیراز تولید سامانه‌های ‌پدافندی را از افتخارات نظام اسلامی‌دانست و گفت: مسئولان روسیه اعتراف کردند که ایران با داشتن چنین سامانه موشکی نیاز به اس 400 ندارد، این افتخار برای مردم و خصوصاً افتخارآفرینان نیروهای مسلح و نظامی‌است.
امام جمعه شیراز همچنین با اشاره به مظلومیت مردم مسلمان کشمیر، خباثت استعمارگران و در رآس آنها انگلیس را محکوم و حمایت مسلمانان ایران را از مردم مظلوم کشمیر اعلام کرد.
او همچنین کمک مردم فارس و شیراز به بازسازی عتبات عالیات و حرم‌های مطهر حضرت علی(ع) و اولاد علی(ع) در عراق را یک افتخار دانست و بر لزوم تداوم این افتخارآفرینی تأکید کرد.
امام جمعه شیراز در ادامه با یادآوری اینکه هفته اول ماه محرم‌الحرام، هفته امر به معروف و نهی از منکر نامیده شده است، گفت: امر به‌معروف و نهی از منکر وظیفه همه مسلمانان است چرا که حضرت امام حسین(ع) فرمود میخواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم و پیروان ایشان هم باید همین‌گونه باشند.
او با اشاره به آیات 67 تا 72 سوره توبه، که خداوند در آن ویژگی‌های مؤمن و منافق را مطرح فرموده است، گفت: همان‌گونه که در این آیات آمده، مؤمن امر به معروف و نهی از منکر می‌کند، اما منافق دلش می‌خواهد منکر در جامعه اشاعه پیدا کند.
امام جمعه شیراز با تصریح اینکه، آنچه امروز آمریکا و انگلیس تبلیغ کرده و افرادی‌که ایمانشان ضعیف است آن را تأیید می‌کنند، علامتی از وجود نفاق است، گفت: باید منافق را شناخت و از صفوف مؤمنان کنار گذاشت.
او اضافه کرد: متأسفانه گاهی به دلیل کم دقتی ما، نفوذی‌ها ‌را تا عرصه کارهای اجرایی و مدیریتی جلو می‌برد و آنجا هم امر به منکر کرده و میدان را برای منکرات باز می‌کنند.
امام جمعه شیراز با اشاره به توصیه‌های مقام معظم رهبری به دولت، گفت: من هم به سران دولت می‌گویم که مراقب نفوذی‌ها باشید، اگر نفوذی نیست چرا در مجلس رسمی‌ شاهد جلوه‌گری زن‌هایی هستیم که در هیچ کجا سابقه نداشته، گیرم رده‌های بالا موافق نبوده‌اند اما یکی برنامه‌ریزی کرده است، اینها باید پیگیری شود و نفوذی را پیدا کنند.
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس تأکید کرد که در آن مراسم، به روستائیان و اقوام و ارزش‌های مردم توهین شد، گفت: ما قصد نداریم این را به مسئله‌ای ‌برای دولت تبدیل کنیم، دولت اولویت‌های مهم‌تری نظیر معیشت و اقتصاد مردم را دارد که باید به آنها بپردازد، اما گاهی هرچه سکوت کرده و آرامش به خرج می‌دهیم، شاهدی بعضی مسائل هستیم که گاهی در همین شهر شیراز هم انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه برخی افراد که فهم درستی از مسائل فرهنگی ندارند، به تأکیدات مقام معظم رهبری اشاره و خاطرنشان کرد که از نظر معظم‌له اولویت مسئله فرهنگ در دراز مدت نسبت به مسئله اقتصاد هم بیشتر است و باید نسبت به آن دقت داشت.
امام جمعه شیراز گفت: از مجموعه مدیران فارس می‌خواهیم که در این زمینه پیشگیرانه عمل کنند تا مسئله‌ای‌حادث نشود، اگر شد قشنگ نیست. اینکه خلاف ارزش‌های دینی و فرهنگی مردم و نظام کاری انجام شود خوب نیست و حتی تذکر دادن آن هم جلوه مناسبی ندارد، همه ما یک مجموعه و یک ملت و یک نظام هستیم، درست نیست مدام تذکر دهیم، علاج واقعه را باید قبل از وقوع انجام داد.
آیت‌الله دژکام یکی دیگر از مسائل مهم در باب امر به معروف و نهی از منکر را بحث مبارزه با فساد اقتصادی دانست و گفت: بخشی از این وظیفه برعهده دستگاه قضایی است که با توجه به رویکرد ریاست محترم قوه‌قضائیه یعنی اقدام نه اعلام، کارهای خوبی انجام شده و در حال انجام است، امیدواریم که خیلی مراقبت کنند تا این حرکت ارزشمند لطمه نخورد چون دشمن و کسی که ضرر می‌کند دنبال آتو گرفتن است.
او خاطرنشان کرد: متأسفانه گاهی شعارهای رئیس دستگاه قضا مورد توجه بعضی قرار نمی‌گیرد که او چه خدمتی را به نظام و اسلام می‌کند و دیگران هم همین کار را انجام دهند.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه دولت هم در این موضوع وظیفه‌ای برعهده دارد و مسلماً باید پیگیری شود، گفت: همه این مردم در اقداماتی که از باب امر در مبارزه با فساد، لاابالی‌گری و اباهه‌گری، حل مشکلات اقتصادی مردم که کاری از آن بالاتر نیست، حامی ‌اقدامات دولت بوده و هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی